Grozili im śmiercią. Uciekli z Syrii do Szczecina. Do Samira, który ratuje życie

Bogna SkarulZaktualizowano 
Nie planował, aby do Szczecina ściągnąć niemal całą swoją i żony rodzinę. Ale tak ratuje im życie. Nie tylko im. Przecież codziennie w szpitalu staje przy stole operacyjnym.

Zobacz więcej: Gdzie trafią uchodźcy? Jaką pomoc otrzymają? Wszystko, co trzeba wiedzieć nt. uchodźców

Gdy spotykają się w domu dr Samira Zeaira, przy stole zasiada ich szesnaścioro. Większość przyjechała w ostatnich dwóch latach. Musieli uciekać z Syrii przed działaniami wojennymi. Polska jest dobrym dla nich adresem. Tu mają miejsce zaczepienia, mają Samira, który jest ich bratem, kuzynem, zięciem, wujkiem.

Dr Samir Zeair jest ordynatorem Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.

Jest też laureatem ubiegłorocznej edycji plebiscytu „Głosu” Hipokrates. Został wybrany Lekarzem Roku przez innych lekarzy, ale także pielęgniarki i farmaceutów.

Zobacz też: Magda Gessler odwiedziła jeszcze jedną restaurację w Szczecinie - Aramię, której właścicielem jest Samir Zeair [ZDJĘCIA]

Magda Gessler odwiedziła jeszcze jedną restaurację w Szczeci...

Jeszcze za Gierka

Dr Samir Zeair przyjechał do Polski jeszcze za Gierka. Był rok 1978. W Szczecinie znalazł się zaraz po studiach, bo tu miał możliwość specjalizacji. Chciał być chirurgiem.

- Ale tak naprawdę to taksówkarz zawiózł mnie z Dworca Głównego do szpitala przy ul. Arkońskiej - śmieje się.

Do Polski przyjechał zaraz po maturze. W ambasadzie polskiej musiał zdać test kwalifikacyjny. Wtedy nie znał jeszcze ani słowa po polsku.

Skąd pomysł, aby studiować w zimnej Polsce? Ojciec 18-letniego Samira był inżynierem. Współpracował z polskimi inżynierami, którzy do Syrii przywozili specjalistyczne urządzenia w ramach międzynarodowych kontraktów. Młody Samir był ich tłumaczem.

- Mój ojciec miał swoją firmę i dość częste kontakty z Polakami. Z niektórymi się nawet zaprzyjaźnił. Ojciec wymyślił do tych silników dodatkowe urządzenia, które miały wspomóc polski sprzęt i zabezpieczyć go podczas pracy w wysokich temperaturach. Ojciec współpracował z polskim producentem silników do maszyn rolniczych - Andorią z Andrychowa, która wysyłała te silniki do Syrii - wspomina dr Samir Zeair. - A to urządzenie jakie wymyślił mój ojciec bardzo się przydało. Polacy w ramach podziękowania zaproponowali ojcu, aby mnie wysłał na studia do Polski. Marzyłem o studiach technicznych. Chciałem zostać mechanikiem, bo Polska kojarzyła nam się z przemysłem ciężkim, z maszynami wielkimi silnikami i niesamowita inżynierią.

Ale do Polski przyjechał za późno

Przed rozpoczęciem studiów Samir musiał zaliczyć specjalne kursy językowe w Studium Języka Polskiego. Szkoła języka polskiego dla obcokrajowców znajdowała się wtedy w Łodzi. Ale gdy przyjechał do Łodzi okazało się, że w studium nie ma już miejsca na kursach technicznych, zostały jedynie medyczne.

- Postanowiłem, że pierwszy semestr nauki języka polskiego spędzę z grupą medyczną a później przeniosę się do technicznej - opowiada. - Ale zakochałem się w medycynie.

Kraj miodem i mlekiem płynący

Jeszcze gdy był w Syrii i pytał w polskiej ambasadzie co ma ze sobą wziąć do Polski. Powiedziano mu, że nic, bo to kraj mlekiem i miodem płynący. Ale tata kupił mu gdzieś od kogoś 200 zł. Te pieniądze młody Samir schował w skarpecie.

- Te 200 zł mnie uratowały - opowiada dr Samir Zeair. - Gdy wylądowałem na lotnisku na Okęciu, taksówkarzowi podałem adres Studium Językowego. Nie wiedziałem, że Łódź to inne miasto, że to tak daleko od Warszawy. Taksówkarz zawiózł mnie dokładnie na podany przeze mnie adres. Na taksometrze dokładnie wybiło 200 zł za kurs. Cały mój majątek wydałem wciągu jednego dnia.

Później były studia medyczne w Lublinie i zaraz po nich specjalizacja w Szczecinie. Ówczesny ordynator, dr Umiński, opowiedział Samirowi o tym, że na oddziale chirurgii przeszczepiane są nerki i trwają przygotowania do przeszczepu wątroby.

-To mi wtedy strasznie zaimponowało. Po kilku minutach zostałem przyjęty i pracuję tu do dziś. W tamtym czasie możliwość zrobienia specjalizacji z chirurgii była tylko w Szczecinie - dodaje.

Po paru latach do Samira dołączył jego brat, który do Polski przyjechał też na studia. Też chciał zostać lekarzem. Też chirurgiem. W tej chwili pracuje w szpitalu klinicznym na Pomorzanach w Szczecinie. Też na transplantologii.

- Mój brat mieszka teraz w Gryfinie (30 kilometrów od Szczecina), bo tam na początku zaczął pracować. Tam się zadomowił. Tam ma dom, rodzinę i przyjaciół. A w poprzedniej kadencji był nawet radnym w Gryfinie - mówi z dumą dr Zeair.

Syria to taki ładny kraj. Był...

- Nigdy nie myślałem, aby do Polski, do Szczecina ściągać rodzinę - przyznaje dr Samir Zeair. - Przecież Syria to taki ładny kraj. Był...

To wszystko przez tę wojnę. Przyznaje, że jego rodzina bardzo w Syrii ucierpiała. Kto mógł przyjechać do Szczecina, ten przyjechał. W Syrii stracili wszystko. Musieli ratować swoje życie.

Każdy z nich miał tam swoją pracę. Był ustatkowany. Dobrze się im powodziło. Mieli swoje domy, samochody, satysfakcjonującą pracę. Musieli uciekać z Syrii w pośpiechu. Zostawili tam wszystko.

Wciągu dwóch ostatnich lat przyjechali do Samira dwaj bracia z rodzinami, brat żony z rodziną, najstarsza siostra Samira, jej syn z rodziną, teść i teściowa. W sumie 16 osób. Wszyscy otrzymali w Polsce azyl polityczny, mają status uchodźcy.

Bo karmił bezdomnych

Nie jest im łatwo. W Syrii jeden z braci Samira miał restaurację. To była bardzo znana restauracja w mieście. Z dnia na dzień musiał ją opuścić.

- To zdarzyło się w czasie kiedy do miasta, gdzie mieszkał mój brat, z terenów bezpośredniej walki zaczęli napływać uchodźcy - opowiada. - To byli ludzie, którzy mieszkali w osadach, z dala od jakiegokolwiek miasta. Nie mieli się gdzie podziać. Spali na ulicach. Nie mieli co jeść. Mieszkańcy miastach cieli im jakoś pomóc. Do restauracji mojego brata przynosili mąkę, warzywa, a on ze zbieraniny tych darów przygotowywał posiłki. Rozdawał to później na ulicy. Robił to całkowicie bezinteresownie. Za to właśnie został aresztowany. jego żona też. Siedzieli w więzieniu. Udało się ich jakoś z tego więzienia wyciągnąć. Ale musiał uciekać dalej. Dowiedzieliśmy się, że już na niego i jego żonę zapadł wyrok. Mieli go sprzątnąć. Brat z żoną i dziećmi uciekali w nocy przez Liban. Musieli ratować swoje życie.

Zobacz również: Aramia - Szczecin. Po Kuchennych Rewolucjach tłumy w restauracji [wideo, opinie]

Aramia w Szczecinie. Kuchenne Rewolucje Magdy Gessler [menu]

Uciekł bo nie chciał używać broni

Z kolei brat żony, który do Szczecina przyjechał parę miesięcy temu, w Syrii mieszkał w rejonach spokojniejszych, na terenach gdzie jeszcze się nic specjalnego nie działo. Ale ludność już przygotowywała się do obrony przed żołnierzami. Zaczęli budować barykady, kupowali broń.

- Brat żony nie chciał mieć broni. Nie chciał z nią chodzić. Sąsiadom się to nie podobało. Zaczęli go traktować jak wroga, był jakby trędowaty. Sąsiedzi nie mogli zrozumieć dlaczego on tej broni nie chce - opowiada dr Zeair.

Najpierw spalili mu budynek, w którym mieściła się jego firma. Była to firma spedycyjna. Brat żony, który w Syrii skończył studia handlu zagranicznego, zajmował się załadunkiem statków.

- Dobrze mu się powodziło - podkreśla dr Zeair. - Ale nie miał właściwie wyjścia. Po pożarze biura, ktoś pobił jego trzyletnie dziecko. Zaraz potem pojawiły się kolejne ostrzeżenia - najpierw głuche telefony, później już z groźbami.

- Grozili mu, że go zabiją. Nie miał wyboru, uciekł do Polski.

Poświęciła się dla dzieci

Najstarsza siostra Samira do Szczecina przyjechała z dziećmi brata. Nie miał kto przywieźć dzieci. Rodzicem usieli uciekać inną drogą.

Z kolei syn najstarszej siostry Samira jednego dnia stracił wszystko. Jego gabinet stomatologiczny w Damaszku po nalocie zmienił się w jedno gruzowisko.

- On żył w dzielnicy, gdzie mieszkali przede wszystkim Palestyńczycy. To była dzielnica dla uchodźców palestyńskich. A ci stali się celem ataków rakiet. Pociski zniszczyły całą dzielnicę. Siostrzeniec nie ma już ani gabinetu, ani mieszkania. Stracił wszystko. Nie miał się gdzie podziać. Musiał uciekać.Wyjechał z żoną i dziećmi do Libanu. Stamtąd do Polski. Nie miał innego wyjścia.

Wideo: Aramia - Szczecin. Po Kuchennych Rewolucjach tłumy w restauracji

Artykuł został opublikowany 15 stycznia 2015 roku w Magazynie Głosu Szczecińskiego

Zobacz również: Stojąc twarzą w twarz z uchodźcą z Syrii. Relacja z Belgradu

Stojąc twarzą w twarz z uchodźcą z Syrii. Relacja z Belgradu

Wideo

Materiał oryginalny: Grozili im śmiercią. Uciekli z Syrii do Szczecina. Do Samira, który ratuje życie - Głos Szczeciński

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 30

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
B
Baska

Ludzie, co z wami. Czy zdajecie sobie sprawe z tego, co piszecie?

Ile w was jadu, nienawisci do innych, ten czlowiek jest wielkim czlowiekiem, wspanialym chirurgiem,

ktory uratowal setki istnien. To prawdziwy czlowiek i prawdziwy lekarz, z powolania.

To czlowiek, ktory nie jest obojetny na cierpienie innych. To lekarz, ktory zlozyl przysiege Hipokratesowi naprawde. Opamietajcie sie zjadliwi nieudacznicy i nienawistni w stosunku do innych.

Brawo Doktorze Samir. Niech Pana sprawne rece i rozlegla wiedza dalej pomagaja ludziom.

zgłoś
J
Ja
W dniu 20.09.2015 o 10:56, Maruda napisał:

Przyjechal sam, a teraz jest ich juz 16!! EU chce aby do Polski przyjechalo conajmniej 12 000-wiec sami sobie obliczcie czym to sie skonczy!!!!!Wesolej zabawy przy liczeniu i milej niedzieli!! SALEM ALEJKUM!!

Dobrze napisane.

 

zgłoś
J
Ja

Przestańcie go ku*** promować je***e lewaki, bo tylko bezmózgie cioty waszego pokroju wierzą w te bzdety. Lekarzem jest co najwyżej przeciętnym. A może by tak wrócił do syrii tam pomagać?

zgłoś
K
Katolicy?

Jestem w szoku! Jak można? Co to za bzdury są? Turcy byli sciagnieci do DE przez Hitlera a nie po wojnie tak dla edukacji. Tak mają swoje osiedla ale są też osiedla rosyjskie np. Trzeba znać całe Niemcy a nie jechać w zadupie pracować na budowie i wydawać opinię. Z moją córką do szkoły chodzi wiele muzułmańskich dzieci. Ich rodzice mają firmy, pracują zarabiają. Są wyjątki ale tak samo jak wśród Polaków siedzących na socjalu i co rok dzieciak żeby było więcej euro. Jeszcze tekst dotyczący chowania na cmentarzu. Człowieku skoro chcesz być pochowany na cmentarzu wnioskuję żeś katolik. Ksiądz takiej mowy cię nauczył? Opamiętania ludzie. Kwas was zaleje utopicie się we własnej żółci.

zgłoś
H
Historyczna

To wszystko co jest opisane to wielkie kłamstwo ani słowa prawdy w tym wywiadzie artykule oglądałam program Warto Rozmawiać i ten Syryjczyk był boże klepał takie bzdury Miriam dosłownie go zajechała jak debile nawiedzeni o tym ich mochamedzie czy jaki on tam ten co miał 9 żon a ta 9 miała 6 lat Włoska dziennikarka nazwała tego ich mohameta PEDOFILEM normalnie na wymioty zbiera człowieka jak słyszy takie bzdury co oni klepią ciągle ten ich mohamed allah i tak wkoło Macieja szok co za ciemnota szkoda że tematu OBRZEZANIA nie poruszyli był by ubaw po pachy jednak jeszcze czarownicy i szamanie są muzułmanie to kundle obrzezane czy Bóg każe te barbarzyństwa robić ???????? gdzie to jest ZAPISANE ? JA PIERDZIELE Ludzie to fanatyzm szowinizm a gdzie to dziadostwo jak będzie chciało swoich umrzyków chować to gdzie ? ja nie życzę sobie by na moim cmentarzu albo na naszej ziemi O NIE tylko nie to palić ich a oni się jedzą mąż ma prawo zjeść żonę muzułmanie to kanibale jak Brytyjski profesor opowiadał zgadza sie to pół biedy ja się po prostu brzydzę tych obcych i nie chcę by oni byli w moim kraju u siebie niech sonie robią co chcą ale z Polski wyjazd muzułmanie od małego są uczeni zabijania i nikt mi nie powie że się mylę tak mówi ich ta księga

zgłoś
m
matka

Turcy żywy przykład w Niemczech są wszędzie bo Turcy jak wiemy stawiają na rozmnażanie nie na edukację są w Niemczech od końca II Wojny światowej 70 lat i co ? jest gorzej niż Niemcy sobie wyobrażali zero integracji wręcz mówią jeśli dojdzie do konfliktu zbrojnego nie ważne że urodził sie w Niemczech będzie walczył po stronie Tureckiej jestem muzułmaninem nie Niemcem to jest podziękowanie za to że mógł być w bogatym kraju i cywilizowanym się urodzić szkoły ? nie uczą się wcale byle gimnazjum i koniec bandy kradzieże lenie śmierdzące mają swój świat islamu swoje dzielnice i nie ma mowy o integracji z Niemcami tyle jest z muzułmanów dobrego każdy ma swój kraj i musi wracać do siebie nie ma mowy by obcy kulturowo mogli mieszkać w naszym kraju pomagać można jak ktos chce ale wysyłać pomoc tam gdzie jest potrzebna nie ma mowy o przyjmowaniu ich do naszego kraju absolutnie dla białych Europejczyków tak ale dla obcych kultur jaką są muzułmanie NIE zero tolerancji można handlować wymiana itd sprawy gospodarcze ale nie wolno im się osiedlać w Polsce zakaz wprowadzenia by te niewolnice ściągnęły te szmaty z głów bo dzieci się boją one nie podają ręki na przywitanie debilstwo jak i rasizm , nie tolerancja szlachta muzułmańska ale nasze pieniądze im nie przeszkadzają ? wynocha dziadostwo na pustynię ona dla dziennikarza i redaktora ręki nie poda w studio bo ALLACH ją zje czy co ? co ta dziwactwa niech się debile wynoszą razem z Tatarami ludzie my chcemy normalnie spokojnie żyć ja nie mam zamiaru słuchać w domu płaczu dziecka że muzułmańskie plemiona będą zwracać uwagę mojemu dziecku że je kanapkę z szynką wieprzową albo jeszcze inne dziwadła jak się coś nie podoba to lepiej niech się wyniosą z naszego kraju szamani

zgłoś
P
Polka

Masz rację naściąga felczer szarańczy oni jak szczury się rozmnażają gonić muzułmanów z Polski nie ma tolerancji dla nich to nie ludzie to plemiona deportacja

zgłoś
P
Polka

Dlaczego w krajach muzułmańskich mówię też o Arabach nie wolno jest zakaz budowania kościołów chrześcijańskich czy prawosławnych ? a muzułmanom pozwala się budować w Polsce meczety ? kto zezwala na to ? i jakim prawem czy ktoś pytał Polaków o zgodę ? czy było referendum ? politykom powiemy nie przy następnych wyborach Arby niech budują w KRAJACH MUZUŁMAŃSKICH te ich meczety ale nie w Polsce komu tak zależy na nienawiści i sianiu jej po przez takie czyny ? jacyś imamy szamany w Polsce litości co to ma być ? plemiona szamańskie ściągają do Polski by co ? i w imię czego ? jaki zysk z tego plemienia muzułmańskiego ? to że robimy na nich ? skandal i debilizm

zgłoś
P
Polka

Dlaczego muzułmanie uciekają do Europy ? co muzułmanie osiągnęli w swoim świecie ? dlaczego Europejczycy nie emigrują do Syrii na bliski wschód ? była wojna w Europie bliski wschód nam nie pomagał młodzi mężczyżni nie uciekali tylko walczyli z wrogiem a to co dzis oglądamy to jest inwazja ja jestem przeciwna by jakikolwiek muzułmanin zamieszkiwał w moim kraju wszyscy muszą wrócić do siebie bez dyskusyjnie muzułmanie to barbarzyńcy ,gwałciciele mordercy islam jak muzułmanie to zło to plemiona dziczy które nic nie osiągnęły przez wieki które nic pozytywnego nie wniosły do cywilizacji świnia ma więcej kultury od muzułmanina swoje poglądy i obrzędy niech prawią w swoich krajach a nie w Europie i nie a zwłaszcza w Polsce zdobył zawód w Polsce niech jedzie do Syrii i tam ratuje życia w Polsce jest nie potrzebny wręcz zbędny do Polski mogą przyjechać Białorusini mamy naszych rodaków którzy chcą i czekają na przyjazd do Ojczyzny muzułmanie tutaj w naszej ojczyżnie nie są mile widziani a co więcej są nie chciani

zgłoś
B
BK

Pan profesor leczy Polakow od 20 lat w Polsce- zanim sie wypowiesz to doinformuj się!!nie jest jakims tam uchodzcą

zgłoś
w
wtf

Takich jak ty to tylko na "sprzedarz"...

zgłoś
i
inf.

  Dziadek  mawiał    z  h-uja   mąki   jak   młyny   stoją .....Polacy jak  każdy  naród   na  wschód  od  Odry  ma   swoich  cwaniaków,  lewusów  i   filozofów  pokroju  Pana Lecha  Wałęsy  któremu  wmówiono  że możne być  Tym   co  obalił  komunę.    Ale niech  tak  zostanie  lepsze  to od   historii  Piłsudskiego    i jego  cudu  nad  Wisłą.   A  co się   wiąże  z  teraźniejszością  do  P I  S  prowadzi  Nas  ,,dobrą  drogą,,  do kolejnej zapaści  gospodarczej  ale  taki  mamy  już  zapisany w  gwiazdach  los.  LOS  GŁUPCÓW  !!

zgłoś
E
Eva
W dniu 19.09.2015 o 21:36, echo napisał:

Takiej propagandy to nawet Gebels nie zrobił. Wstyd i hańba,że tak się robi z cwaniaków uciekinierów wojennych.Przyjechał w czasach komuny,więc miał swoje układy.Teraz po wyuczeniu się na polskich pacjentach jest kimś. Za nim cala rodzina a teraz cały klan. Wszystko cacy i zgodnie z prawem.Tzw. uciekinierzy. Jak Polacy mogą być tacy naiwni i poddający się tym manipulacjom. Co to za wspólnota UE,która nie zapewnia wszystkim godnych warunków życia a przyjmuje cwaniaków.I co najgorsze, tych którzy dochrapali się w Polsce wysokich stołków. Widać to po licznych twarzach w różnej maści propagandzie TV. A może jednak najpierw trzeba zapewnić byt Polakom, tak aby mnie  odstawali np: od Niemców o 3/4 w zarobkach i stabilności pracy i bytu codziennego.Czy wy pajace propagandowi myślicie,że naród jest tak naiwny i głupi?

Jaka Polska byłaby bogata i przyjazna dla swojego narodu, gdyby wszystkich nierobów, obiboków, malkontentów przepędzić np. do Syrii. Jakoś dziwne, że to tym nierobom rząd zawsze zabiera coś z upragnionego "zasiłeczku" i daje tym pracowitym i rzetelnym.

Polski obywatel wówczas nie odstawałby od Niemca czy Szweda.

Wielu z naszych rodaków woli jednak kiepski zasiłek dla bezrobotnego i socjal, niż dobre wynagrodzenie, niestety za ciężką pracę. Ci maja najwięcej pretensji (z doświadczeń zawodowych).

Nie ośmieszajmy się zatem.

Z pracą też nie jest chyba aż tak źle. 

Wczoraj wieczorem przeszłam się po mieście i byłam zaskoczona tak licznymi wywieszkami z propozycją pracy. Dlaczego one o tej porze jeszcze tam wiszą?

 

Nie przynudzaj wiec, bierz się do roboty i nie wypowiadaj za "Naród". Nie uważam aby absolutnie wszystkim Polakom należało zapewnić byt.

zgłoś
o
obserwator
W dniu 20.09.2015 o 10:56, Maruda napisał:

Przyjechal sam, a teraz jest ich juz 16!! EU chce aby do Polski przyjechalo conajmniej 12 000-wiec sami sobie obliczcie czym to sie skonczy!!!!!Wesolej zabawy przy liczeniu i milej niedzieli!! SALEM ALEJKUM!!

Jak na razie pracują na twoją emeryturę. Za jakiś czas możesz jej nie dostać bo nie będzie z czego. To porządni ludzie.

zgłoś
M
M

Może np. po angielsku się porozumiewali a on to tłumaczył ojcu, nie musiał to być wcale Polski język.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3