Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Granica na ekranie. Zbliża się premiera filmu, który powstawał także w regionie (zobacz zwiastun)

Andrzej Kordylasiński [email protected]
Twórcami obrazu są Simon Brunel (z lewej na zdjęciu) i Nicolas Pannetier, francuscy architekci i filmowcy.
Twórcami obrazu są Simon Brunel (z lewej na zdjęciu) i Nicolas Pannetier, francuscy architekci i filmowcy. Fot. Andrzej Kordylasiński
Pierwsze pokazy w Polsce, najpierw w Cedyni, potem w Świnoujściu. Film kręcili 9 miesięcy. Skończyli w listopadzie ubiegłego roku właśnie w Cedyni. Powstał 69-minutowy obraz.

O swojej małej historii, o tym jak odnalazł się w nowych warunkach ze swoją rodziną na granicy opowiada Zbigniew Bogdanowicz z Cedyni. W filmie pokazane są plaże w Świnoujściu, gdzie stały zasieki. Są też przygraniczne targowiska jak to w Osinowie Dolnym.

W Polsce premiera filmu nastąpi w najbliższy wtorek w Cedyni. Ostatnia projekcja przewidziana jest w Świnoujściu 20 października br.

- Przejechaliśmy z kamerą 8 tys. km od Świnoujścia do Triestu nad Adriatykiem. Chcieliśmy uchwyć jak wygląda rzeczywistość na granicy, która tak długo dzieliła Europę - mówi Nicolas Pannetier, twórca filmu.

Efektem wędrówki jest film "Border Speaking - niech mówi granica!". Przetłumaczony na siedem języków dokument pokazywany jest w 40 miejscowościach wzdłuż byłej granicy Schengen. Twórcami filmu są Simon Brunel i Nicolas Pannetier, francuscy architekci i filmowcy. Od trzech lat mieszkają w Berlinie. Wcześniej studiowali w austriackim Grazu.

- Mieszkaliśmy w pobliżu granicy słowacko-węgierskiej. W 2004 r. po przyjęciu 10 państw do Unii obserwowaliśmy co się dzieje z granicą. Interesujące było jak reagują na to ludzie - mówi Simon Brunel. Pomysł wędrówki powstał wzdłuż byłych zewnętrznych granic państw Schengen od Adriatyku do Bałtyku.

Po trzech latach poszukiwań i montażu twórcy prezentują swój film. Jego bohaterami są mieszkańcy obszarów przygranicznych we Włoszech, Austrii, Czechach, na Węgrzech, Słowenii, Słowacji, Niemczech i Polsce

- Nasi bohaterowie, a jest ich 7 - po jednym z każdego kraju - opowiadają o swoim rozumieniu granicy i o tym, jaką rolą wciąż odgrywa ona w ich życiu. Staraliśmy się podejść do każdego indywidualnie, aby każdy mógł opowiedzieć o swojej specyficznej sytuacji. Przy pomocy kamery staraliśmy się uchwycić panoramę "wewnętrznych granic" tych ludzi - tłumaczy Simon Brunel.

- Zależy nam teraz na opinii ludzi, którzy obejrzą ten film. Zaproszeni są mieszkańcy z obu stron granicy, aby podzielić się swoimi doświadczeniami i wziąć udział w dyskusji.

Pierwsza projekcja w Polsce rozpocznie się w Cedyni 13 października. Ostatnia będzie w Świnoujściu, w międzyczasie również w Kostrzynie.

Filmowa podróż rozpoczyna się 20 lipca w Koper-Capodistria (Słowacja - Włochy) a kończy 20 października w Świnoujściu-Ahlbeck (Polska - Niemcy).

Teraz we współpracy z 50 lokalnymi partnerami odbędą się wieczorne pokazy z udziałem twórców w centrach kultury, kinach, muzeach, szkołach, kościołach i innych miejscach publicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński