Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grad spadł w okolicach jeziora Miedwie. To kolejna oznaka nadchodzącej wiosny?

Przemysław Szymańczyk
Przemysław Szymańczyk
Na wsi w okolicach Stargardu spadł grad. W środowe popołudnie okoliczni mieszkańcy z zauroczeniem patrzyli jak wszystko wokół pokrywa się lodowymi kulkami.

Chociaż przez większość dnia świeciło na Pomorzu Zachodnim słońce, to jednak w niektórych miejscach pojawiły się po południu ciemne gradowe chmury. Na szczęście nie spadł z nich grad wielkości piłek tenisowych, a zaledwie gradowa kasza. Niektórzy obserwatorzy zastanawiali się, czy można odczytywać to jako znak. Oczywiście znak zbliżającej się wiosny.

Jedno jest pewne. Takich zjawisk na przednówku możemy spodziewać się częściej. Wszak według definicji encyklopedycznej: opad gradu następuje w ciepłej porze roku najczęściej w okresie od maja do sierpnia, w temperaturze powyżej 0 °C, z mocno rozbudowanych chmur typu cumulonimbus, i bywa połączony z silnym opadem deszczu. Najbardziej intensywne i najczęstsze opady gradu zdarzają się w strefie zwrotnikowej, natomiast w strefie podbiegunowej nie występują. W Polsce opad gradu najczęściej notowany jest w gorącej, wilgotnej masie powietrza zwrotnikowego lub w trakcie przechodzenia frontów chłodnych wypierających zalegające powietrze zwrotnikowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński