Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GotuJemy: Dietetyk radzi - jedz ryby. Przypominamy: Jeszcze tylko dziś możesz wysłać przepis!

Anna Folkman
Anna Folkman
Jeszcze tylko dziś do północy można wysyłać przepisy kulinarne w ramach cyklu GotuJemy. Ktoś zgarnie sokowirówkę i książki kucharskie. Sprawdź, jak się zgłosić. Za sprawą Joanny Śledziony przybliżamy też temat ryb...

Ryby- powinny być istotnym składnikiem naszej piramidy żywieniowej.

- Ryby posiadają bardzo wiele związków, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Należy jednak pamiętać, że oprócz substancji prozdrowotnych są surowcem, który jest najbardziej zanieczyszczony pod kątem metali ciężkich - mówi Joanna Śledziona, dietetyk, technolog żywności, towaroznawca żywności z FitLineFood. - Dlatego też idealna racja pokarmowa, która nie obciąży organizmu i jednocześnie uzupełni związki mineralne to 2-3 porcje tygodniowo. Ta porcja w szczególności zalecana jest kobietom w ciąży.

Związki odżywcze jakie posiadają ryby to :

1. Kwasy z rodziny omega 3- obniżają cholesterol i ciśnienie krwi, stosowane w profilaktyce miażdżycy i chorobom niedokrwienia serca, poprawiają pracę mózgu, działają przeciwzapalnie i przeciwdepresyjnie.
Należy pamiętać, że najwięcej tych kwasów zawierają tłuste ryby morskie takie jak łosoś i makrela. Ryby słodkowodne zawierają śladowe ilości.
2. Wszystkie ryby zawierają łatwostrawne i wysokowartościowe białko, które zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
3. Związki mineralne- są doskonałym źródłem: żelaza, selenu, magnezu, fosforu i potasu, ryby morskie posiadają dużo jod.

- Ryby to surowce, które nie dość że posiadają dużo związków mineralnych i kwasów to należą do produktów niskokalorycznych. Należy jednak pamiętać, że do każdego produktu należy zastosować odpowiednią zdrową technologię. Aby ryby posłużyły naszemu zdrowiu należy unikać smażenia. Smażenie niszczy wszystkie pożądane przez nas związki ale również podwyższa kaloryczność. Odpowiednie technologie to: gotowanie, pieczenie, grillowanie, duszenie, na parze - podkreśla pani Joanna. - Ryby godne polecenia to przede wszystkim ryby świeże i „dzikie” nie z hodowli. Oczywiście są to produkty niszowe, ale godne naszej uwagi.

Ryby, na które warto uważać :
1.kostropak, oilfish – zwana rybą maślaną, posiada nie trawione przez człowieka woski u niektórych osób może powodować zatrucia i biegunki
2. panga- przepływa przez rzekę Mekong, która jest bardzo zanieczyszczona. W celu poprawy kondycji ryb antybiotyki i środki bakteriobójcze, które w dużej mierze kumulują się w mięśniach ryb i w późniejszym etapie dostają się do naszego organizmu.

Ciekawy przepis:
Pstrąg w całości zapiekany z natką pietruszki

Pstrąga w całości obsypujemy solą i pieprzem ( najlepiej cytrynowym) w środku umieszczamy dużą ilość natki pietruszki, kilka plastrów cytryny i masło. Wsadzamy do piekarnika na 20 minut. Gotowe.

Ugotuj, zrób zdjęcie i wyślij je nam z przepisem. Masz szansę na sokowirówkę!

Podziel się pomysłem na danie, które króluje na stole w Twojej kuchni! Na pewno jest pyszne! Jeśli dodatkowo będzie zdrowe i apetycznie prezentowało się na talerzu, to Twój przepis znajdzie się w naszym zbiorze. Będziesz mieć też szansę na nagrodę - sokowirówkę oraz książki z przepisami kulinarnymi - jedna seria to trzy publikacje na temat słodkości, grilla oraz rodzinnych przysmaków.

Oceny przepisu dokona jury złożone z dziennikarza Głosu oraz dietetyczki Zuzanny Janickiej.

Na przepisy i zdjęcia potraw czekamy do 31 maja do północy. Należy wysyłać je na adres e-mail: [email protected] Najciekawsze przepisy opublikujemy w zbiorze przepisów pn. "Smaczne, bo nasze!", który ukaże się pod koniec akcji.

Polecamy na gs24.pl:

Piknik nad Odrą w Szczecinie

Piknik nad Odrą w Szczecinie. Tłumy na Wałach Chrobrego [zdjęcia]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński