MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gorąco wokół Trafostacji Sztuki

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Przedstawiciele środowiska kulturalnego Szczecina proszą prezydenta Piotra Krzystka o pilne spotkanie. Nie podoba im się sposób przeprowadzania konkursu na dyrektora Trafostacji Sztuki, co stawia pod znakiem zapytania przyszłość tej instytucji. O rozstrzygnięcie konkursu na szefa Trafo niepokoją się również radni.

Artyści i działacze kulturalni proszą o pilne spotkanie przed zatwierdzeniem przez prezydenta kandydata na dyrektora Trafostacji Sztuki. Przesłuchania konkursowe odbyły się w poniedziałek. Dopuszczono do nich trójkę kandydatów: Agnieszkę Kilian z Warszawy, Krzysztofa Keda Olszewskiego ze Szczecina i Stanisława Rukszę z Bytomia. Ten ostatni nie został przesłuchany, ponieważ przebywał za granicą i nie mógł stawić się w wyznaczonym terminie. Osoby, które podpisały się pod prośbą do prezydenta nieoficjalnie dowiedziały się, że rekomendację na stanowisko dyrektora Trafostacji Sztuki otrzymał Krzysztof Ked Olszewski (dyrektor artystyczny klubu 13Muz). Dziś pismo miało trafić do urzędu miasta.

- Informacje dotyczące przebiegu konkursu oraz rekomendacji poczynionej przez komisję konkursową, budzą nasze głębokie zaniepokojenie. Zależy nam na transparentności i merytoryczności rozstrzygnięć konkursowych, a także na tym, żeby Trafostacja była instytucją prężną, dobrze zarządzaną i zgodnie współpracującą ze środowiskiem kultury i sztuki współczesnej w Szczecinie oraz poza jego granicami – napisali artyści.

- Intencją listu jest postulat, by głos naszego środowiska w istotnych sprawach dotyczących kultury w Szczecinie był brany pod uwagę. Chcemy porozmawiać z prezydentem o przyszłości kultury w naszym mieście - mówi prof. Kamil Kuskowski z Obywatelskiego Forum Kultury Współczesnej.

Ludzie kultury uważają, że to błąd, że o wyborze takiego stanowiska decydują głównie urzędnicy. W komisji konkursowej specjaliści od kultury stanowią mniejszość. W przesłuchaniach konkursowych na dyrektora Trafostacji w komisji zasiadał jeden przedstawiciel Akademii Sztuki. W takiej sytuacji trudno o merytoryczną ocenę programów poszczególnych kandydatów.

Niewłaściwy sposób przeprowadzania konkursu na dyrektora Trafostacji Sztuki wielokrotnie komentowali w mediach społecznościowych szczecińscy radni.

- Za Frygę odpowiedzialny jest Krzysztof Ked Olszewski (który – jak nieoficjalnie wiadomo otrzymał od komisji rekomendację na stanowisko dyrektora Trafostacji Sztuki – przyp. red). Fryga jest symbolem porażek prezydenta Piotra Krzystka. Czy twórcy Frygi będą nadal prowadzili szczecińskie jednostki kultury? - pyta na Facebooku Małgorzata Jacyna-Witt.

Dla nas powiedziała: - Wybudowano fantastyczny obiekt, jakim jest Trafo i powierzono go osobie, która nie potrafiła go umiejętnie poprowadzić - mówi radna niezależna Małgorzata Jacyna-Witt. - Teraz jest czas, żeby to zmienić i wybrać kogoś właściwego, żeby Trafostacja nie była tylko ciekawym obiektem architektonicznym, ale miejscem, w którym prezentowana jest dobra sztuka. To ludzie ze świata sztuki powinni wybrać najlepszego dyrektora, a nie urzędnicy.

W podobnym tonie napisał również radny Marek Duklanowski: - Wróbelki ćwierkają, że nowym szefem Trafostacji może zostać niejaki Ked Olszewski, który jest jednym z odpowiedzialnych z ramienia 13 Muz za badziewie o nazwie Fryga. Niezła by to była nagroda...

Przyszłością Trafostacji Sztuki zaniepokojeni są także pracownicy tej instytucji. Oni również poprosili prezydenta o spotkanie.

- Złożyliśmy własne pismo do prezydenta z prośbą o rozszerzenie formuły konkursowej - mówi Mariusz Milczarek z Organizacji Zakładowej OPZZ przy Trafostacji Sztuki. - Chcieliśmy się też spotkać z prezydentem i podzielić wątpliwościami w sprawie wyboru nowego dyrektora. Dla nas, jako pracowników, to trudna sytuacja. Ma się zmienić pracodawca, nie wiadomo kto nim będzie. Mamy obawy, jak się zmieni sposób zarządzania instytucją, czy będą respektowane prawa pracowników. Wątpliwości jest wiele i o tym chcemy rozmawiać.

Urząd Miasta w Szczecinie poinformował, że nowego dyrektora poznamy do 30 października.

Zobacz też: Rozpada się kontrowersyjna Fryga. Szczecińscy radni oceniali jej stan

W sobotnią noc Grey Club zaprosił szczecinian na imprezę z okazji swoich drugich urodzin. Zobaczcie fotorelację!Festiwal Młodych Talentów Szczecin. Eliminacje:

Drugie urodziny Grey Clubu. To była szalona noc! [ZDJĘCIA]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński