Na placu przed szczecińską katedrą pw. św. Jakuba Apostoła, w znak „Polski Walczącej” ustawi się kilkudziesięciu żołnierzy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a wraz z nimi mieszkających w Szczecinie uczestnicy Powstania Warszawskiego.
Nie pozostało ich już wielu. Według danych Światowego Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Szczecin, w Szczecinie żyje dziś dziesięcioro uczestników Powstania Warszawskiego. Ich heroizm jest dla nas moralnym drogowskazem i bezcenną lekcją patriotyzmu.
Żołnierze 14 ZBOT, którzy na mundurach noszą znak „Polski Walczącej” dziedzicząc tradycje Armii Krajowej, trzymali białe i czerwone róże, które przekazali powstańcom, a następnie złożyli w kaplicy Armii Krajowej w szczecińskiej katedrze. Całe wydarzenie odbyło się w ciszy.
Na mocy rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza jako jedyna legalna władza.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: To ostatnie chwile, by zobaczyć zamarznięty Bałtyk. Niezwykły widok plaży w Świnoujściu zapiera dech w piersiach.
ZOBACZ TEŻ:
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Godzina "W" na Placu Solidarności w Szczecinie. 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Godzina "W" na Placu Solidarności w Szczecinie. 76. rocznica...
ZOBACZ TEŻ:
Szaleni dowódcy, mali bojownicy... Najmocniej utrwalone mity...
Bądź na bieżąco i obserwuj:
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?