Gocław > Otwarcie sezonu żeglarskiego

  Gocław > Otwarcie sezonu żeglarskiego

  Marek Rudnicki

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  W niedzielę o godz. 12 na przystani żeglarskiej na Gocławiu przy ul. Lipowej 5 nastąpi uroczysta inauguracja sezonu żeglarskiego.

  Kim był kapitan Haska

  Kim był kapitan Haska


  Kazimierz Zygfryd Haska urodził się w Poznaniu w 1912 r. i zmarł w Szczecinie w 1976 r. To nestor i ojciec polskiego żeglarstwa w Szczecinie. Tworzył żeglarstwo polskie na tych terenach już w lipcu 1945 r., a potem wyprowadził je na szerokie wody.
  Należał do grona najwybitniejszych polskich kapitanów i działaczy żeglarskich. Był świetnym żeglarzem, zawodnikiem regatowym, sędzią żeglarskim, propagatorem yachtingu, wychowawcą kilku pokoleń żeglarzy.
  Działał w Lidze Morskiej, Polskim Związku Żeglarskim, Sekcji Żeglarskiej AZS i Jachtklubie AZS. Pełnił funkcję zastępcy delegata Okręgu Szczecińskiego PZŻ, Przewodniczącego Sekcji Żeglarskiej Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej, pierwszego prezesa Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz członka zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego w Warszawie.
  Dzięki jego zaangażowaniu wydobyto i wyremontowano pierwsze szczecińskie jachty: "Witeź II", "Conrad", "Chrobry". Był współzałożycielem i wicekomandorem pionierskiego Jachtklubu Ligi Morskiej "Gryf". W latach czterdziestych z grupą zapaleńców uruchamiał pierwszą przystań jachtową w Szczecinie. W 1949 roku zainicjował pierwsze szczecińskie "Regaty Jesienne o Błękitną Wstęgę Jeziora Dąbskiego", które są obecnie najstarszą imprezą żeglarską w Polsce.  W uroczystości weźmie udział m.in. prezydent Piotr Krzystek. Najważniejszą jednak częścią spotkania będzie nadanie Marinie Gocław imienia kpt. ż. w. Kazimierza Haski i odsłonięcie z tej okazji tablicy pamiątkowej. kto lubi wojskową i nie tylko muzykę, będzie miał okazję jej posłuchać. Przewidziano też kilka innych atrakcji, w tym wielki festyn żeglarski.

  Otwarcie jakich nie było

  Początek sezonu odbędzie się w tym roku według nowego, choć tradycyjnego ceremoniału. W Szczecinie po raz pierwszy będzie to tak wielka uroczystość.

  - Zwracamy się do wszystkich żeglarzy, o przybycie na imprezę - apeluje do bractwa żeglarskiego i szczecinian Piotr Owczarski sekretarz Komisji Historii Żeglarstwa Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. - Chcielibyśmy, aby ta impreza pokazała z jak najlepszej strony nasze środowisko, tak aby nasze władze zwróciły uwagę na rozwój żeglarstwa w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim.

  Organizatorami z ramienia ZOZŻ są kpt. Janusz Charkiewicz - przewodniczący Komisji Historii Żeglarstwa ZOZŻ i Piotr Owczarski - sekretarz KHŻ ZOZŻ.

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GS24 poleca:

  Wideo