Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Stepnica – kraina żagli i orła bielika – gmina z aspiracjami

Mat. sponsorowany
Gmina Stepnica to gmina, w skład której wchodzi miasto Stepnica i 18 wsi położonych w malowniczej krainie w zachodnio-północnej części województwa zachodniopomorskiego, nad brzegiem Zalewu Szczecińskiego, w lasach Puszczy Goleniowskiej, niecałą godzinę drogi od Szczecina.

Pierwsza wzmianka o Stepnicy pochodzi z 1278 r. Od początku swego istnienia Stepnica słynęła z rybołówstwa, hodowli, jako port i ośrodek przetwórstwa drzewnego. W okresie międzywojennym Stepnica była zapleczem turystycznym dla Szczecina.

Drewniane molo z kawiarnią, do której przybijały statki białej floty, przystań jachtowa i pasażerska, z której codziennie wypływał do Szczecina mały statek, duża plaża, około 5000 miejsc noclegowych były jej niezaprzeczalnym atutem. Atuty te były wykorzystywane również w powojenne historii gminy, jednak po przemianach ustrojowych znaczenie Stepnicy zaczęło podupadać, aby w 2003 r. osiągnąć kryzys finansowy grążący likwidacją gminy. W tym okresie zadłużenie gminy dwukrotnie przekraczało jej dochody. Jednak był to rok przełomowy, w którym władze samorządową w gminie objęli ludzie skupieni wokół Komitetu Wyborczego Nasza Gmina Stepnica na czele z obecnym Burmistrzem Andrzejem Wyganowskim. Opracowano i zrealizowano program naprawczy. Następnie rozpoczęto inwestowanie w infrastrukturę drogową, turystyczną, sportową i oświatową. Każda kadencja kończyła się wykonaniem zaplanowanych przedsięwzięć. Każdego roku przeznaczano na inwestycje około 30 % budżetu przy zerowym zadłużeniu. Intensywnie zmieniało się oblicze gminy, powstawały miejsca pracy, malało bezrobocie, aby w ostatnich latach mieścić się w 5 %. Gmina wykorzystując swoje walory ponownie zaczęła przyciągać turystów.

Jednym z pomysłów Burmistrza Andrzeja Wyganowskiego na zatrzymanie w gminie ludzi młodych jest realizacja budownictwa lokali komunalnych. W sumie wybudowano 141 lokali, które przydzielono młodym rodzinom, były to pierwsze po 35 latach lokale komunalne. W ramach tego programu wybudowano nowoczesne osiedle mieszkaniowe składające się z pięciu bloków wielorodzinnych z placem zabaw, drogą osiedlową, przedszkolem, żłobkiem. Gmina dąży do rozbudowy nowego osiedla poprzez uczestnictwo programie „Mieszkanie +”. W tej sprawie Burmistrz Gminy Andrzej Wyganowski podpisał list intencyjny.

Zawsze bardzo duże znaczenie dla Burmistrza Andrzeja Wyganowskigo i Radnych miało rozwój gminnej oświaty. W ostatnich latach z budżetu gminy /nie licząc subwencji/ na ten cel przeznaczono kilkanaście milionów zł. Wyremontowano i zmodernizowano budynki szkół podstawowych , przedszkole i gimnazjum. Wyposażono te placówki w nowoczesny sprzęt dydaktyczny m.in. tablice multimedialne, laptopy, pracownie fizyczne i chemiczne, wprowadzono e-dziennik. Przy szkołach podstawowych wybudowano dwie hale sportowe, boiska ze sztuczną nawierzchnią, korty tenisowe, place zabaw i boisko typu Orlik.

W ramach stworzenia infrastruktury przyciągających do gminy turystów wybudowano trzy przystanie żeglarskie w tym aktualnie największą na Zalewie Szczecińskim położoną w Stepnicy na Kanale Młyńskim. Przystań ta posiada 1400 m linii cumowniczej i może pomieścić do 300 jachtów jednorazowo. W basenie portu rybackiego w Stepnicy wybudowano mniejszą przystań żeglarską na około 50 jednostek sportowo żeglarskich. Kolejną przystań wybudowano w Gąsierzynie z pojemnością na około 30 jachtów. Ponadto na terenie gminy w miejscowości Kopice funkcjonuje prywatna przystań żeglarska na około 30 jednostek. Warto również pamiętać, że gmina Stepnica jest właścicielem portu morskiego składającego się z basenu rybackiego i przeładunkowego. W ostatnich latach infrastruktura portowa została wyremontowana, a w części przeładunkowej powstał elewator o pojemności 17 tys. ton.

Jedną z większych inwestycji była przebudowa i modernizacja plaży publicznej w Stepnicy, która polegała na wymianie piasku na piasek morski, wybudowaniu 160 m mola z możliwością cumowania jednostek sportowo żeglarskich, oświetlenia, ciągu spacerowego, siłowni zewnętrznej, placu zabaw dla najmłodszych. Plażę wyposażono w niezbędny sprzęt typu kosze plażowe, leżaki, parawany, przebieralnie, rowery wodne, kajaki. Plaża już osiem lat z rzędu otrzymuje tytuł „Błękitnej Flagi”. W najbliższym czasie na plaży zostanie wybudowana 40 metrowa zjeżdżalnia.

W ramach rozbudowy obiektów sportowych wybudowano sześć nowych boisk wielofunkcyjnych ze sztuczną nawierzchnią. Zmodernizowano także trzy stadiony trawiaste do gry w piłkę nożną z zapleczem socjalno-sanitarnym. W b.r. na dwu z nich zostaną wybudowane trybuny. Wybudowano również 20 placów zabaw, niektóre z nich oprócz typowych urządzeń dla placów zabaw zostały wyposażone w siłownie zewnętrzne i wiaty ze stolami. Wymienione obiekty sportowe wraz z dwoma nowymi halami sportowymi i boiskiem typu Orlik wykorzystywane są przez gminne zespoły sportowe, mieszkańców i turystów.
Dbając o rozwój kulturalno-oświatowy gmina finansuje funkcjonowanie sześciu świetlic wiejskich w tym trzy nowo wybudowane, Gminnego Ośrodka Kultury w Stepnicy oraz dwu publicznych bibliotek. W ramach tych instytucji prowadzone są zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów. Przy Gminnym Ośrodku Kultury działa znany w całym województwie zespół folklorystyczny „Stepniczanie” oraz odnoszący ogólnokrajowe sukcesy zespół teatralny „W Krzywym Zwierciadle”.

Także w obecnej kadencji władze gminy zrealizują swój program wyborczy m.in. powstało kolejnych kilka kilometrów nowych dróg gminnych, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, wyremontowano ujęcie wody w Widzieńsku, zakończono budowę przystani żeglarskich w Stepnicy, wybudowano Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, zakupiono do OSP Stepnica samochód cysternę o pojemności 12,5 tys. litrów co w znacznej mierze poprawiło bezpieczeństwo pożarowe gminy, na wszystkich ulicach Stepnicy wykonano oświetlenie Ledowe. Jeszcze w tym roku zakończona zostanie rozbudowa sali teatralnej w Gminnym Ośrodku Kultury, budowa nowej świetlicy wiejskiej w Łące, budowa ścieżki rowerowej po byłym torowisku relacji Stepnica – Widzieńsko, oraz budowa zadaszenia amfiteatru. Rozpocznie się również jedna z największych inwestycji ostatnich lat czyli modernizacja stacji uzdatniania wody w Miłowie i Łące. Realizując gminne inwestycje wykorzystywano krajowe i unijne środki finansowe. W ostatnich latach złożono 90 wniosków o dofinasowanie uzyskując ponad 31 mln zł.

Obecnie głównym kierunkiem działań Burmistrza Andrzeja Wyganowskigo będzie kontynuacja budownictwa komunalnego, rozbudowa Szkoły Podstawowej w Racimierzu, zwiększenie możliwości przeładunkowych portu do 300 tys. ton rocznie, budowa dróg gminnych oraz infrastruktury podnoszącej atrakcyjność turystyczną gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński