Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Resko: Atrakcje dla turystów. Jak ciekawie spędzić czas?

red
Rzeka Rega i przystań kajakowa
Rzeka Rega i przystań kajakowa

Walory Gminy

Gmina Resko to malowniczy obszar położony w środkowej części województwa zachodniopomorskiego. Samo Resko, z historią sięgającą połowy XIII wieku, jest miejscowością mocno doświadczoną przez działania wojenne. Mimo, że Resko jest niewielkim miastem może poszczycić się ciekawą historią oraz architekturą związaną z jego interesującym początkiem. Miasto powstało ponad 750 lat temu.

Sercem Reska jest rynek a jego ozdobą gotycki kościół NMP w Resku, dziś Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej. Miejsce to jest odwiedzane przez licznych pielgrzymów z kraju i z zagranicy. Świątynię zbudowano na przełomie XIV i XV wieku. Posiada trzy nawy tej samej wysokości i strzelistą wieżę górującą nad całym miastem. W XVII wieku w kościele umieszczono barokowe organy. Życie mieszkańców, tak jak i dawniej, skupia się wokół rynku, którego centralnym punktem jest Urząd Miejski. Ratusz, zbudowany w 1841 roku, ma skromną sylwetkę w stylu klasycystycznym, zwieńczony niedużą wieżyczką z zegarem i kurantem.

Otaczają go odrestaurowane, nieliczne zabytkowe kamieniczki i nowa powojenna zabudowa, która dodaje uroku temu miejscu. Podróżując po gminie natkniemy się na wiele niezwykłych miejsc zachwycających wspaniałą architekturą i ciekawą historią. Najcenniejsze zabytki to głównie kościoły, których strzeliste wieże górują nad prawie każdą wioską w naszej gminie.

Edukacja i sport

Miasteczko jest nieduże, ale posiada wszystkie instytucje ważne dla codziennego życia, w tym oczywiście, placówki edukacyjne. Jedną z nich jest Szkoła Podstawowa im. mjr Henryka Sucharskiego, która rozpoczęła swoją działalność w 1948 roku. W latach 2007-2009 przy szkole w ramach projektu "Moje Boisko - Orlik 2012" zostało wybudowane boisko piłkarskie oraz boisko wielofunkcyjne ze sztuczną, tartanową nawierzchnią.

W 2006 roku w Resku powstał nowoczesny kompleks edukacyjno-sportowy z piękną halą, której nie powstydziłoby się duże miasto. Działa tu Zespół Szkół w Resku, do którego należą: wspomniana już Szkoła Podstawowa, Liceum Ogólnokształcące oraz Szkoła Branżowa Pierwszego Stopnia. W 2011r. przy obiekcie powstał zespół boisk w skład którego wchodzi min. nowoczesne boisko piłkarskie z bieżnią lekkoatletyczną, kort do tenisa ziemnego, boisko do piłki ręcznej, boisko do koszykówki oraz boisko do siatkówki. Kultura fizyczna i sport zawsze odgrywały istotną rolę w życiu naszego miasta. Posiadamy wiele innych obiektów sportowych, które pozwalają na aktywny wypoczynek i rozwijanie sportowych pasji zarówno dla amatorów jak i zawodowców.

Kultura

Gmina Resko czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym i społecznym mieszkańców. Centrum Kultury w Resku jest organizatorem większości przedsięwzięć kulturalno-rozrywkowych w naszej gminie. Cyklicznie odbywają się wydarzenia mające zapewnić mieszkańcom i gościom odwiedzającym naszą gminę atrakcyjny sposób na spędzenie wolnego czasu.

Najważniejszą gminną imprezą jest BIEG O STRZAŁĘ WIDANTA. To bieg dla miłośników sportu i rekreacji, którego pomysłodawcą jest Burmistrz Reska Arkadiusz Czerwiński.  Jest to impreza, która została wpisana na stałe w kalendarz corocznych imprez i odbywa się w ramach festynu majowego tj. 1 maja każdego roku.  W ramach imprezy przeprowadzane są biegi dziecięce i młodzieżowe oraz bieg główny na 10 km.  W biegach startują zawodnicy zarówno z Reska jak i z całego powiatu, województwa a nawet z różnych części Polski. Co roku Bieg o Strzałę Widanta cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników tego sportu. Uczestnicy biegu chwalą niezwykle urokliwą trasę biegu a także sprawną organizację imprezy. Na obszarze Gminy Resko funkcjonuje wiele grup, stowarzyszeń i klubów sportowych prowadzących działalność na rzecz lokalnej społeczności i dzieci. W rozwój kultury czynnie włączają się Stowarzyszenia: ARKA i PASJA, które organizują liczne pokazy, wystawy oraz różne imprezy związane z określonymi okazjami, uroczystościami i wydarzeniami lokalnymi. Życie mieszkańców terenów wiejskich skupione jest przy świetlicach wyposażonych w niezbędną infrastrukturę i place zabaw dla dzieci.

Wypoczynek i rekreacja

Rejon Gminy Resko jest obszarem posiadającym wspaniałe walory turystyczne. Objęte sferą ciszy jezioro Dobrzyca, rzeka Rega i otaczające ze wszystkich stron mieszane lasy tworzą niepowtarzalny mikroklimat.

Jezioro Dobrzyca jest doskonałym miejscem wypoczynku dla mieszkańców gminy i rajem dla wędkarzy. Nad czystym jeziorem rozciąga się gminna plaża z pomostem. Obok jest miejsce na ognisko, boisko do siatkówki i plac zabaw dla dzieci. Nieopodal, przy samym jeziorze znajduje się pole namiotowe. Obok znajduje się ośrodek z domkami letniskowymi. Nad brzegiem jeziora można obejrzeć ruiny zabytkowego dworku.

Rzeka Rega dziko płynąca swoim naturalnym korytem, zachwyca swą tajemniczością, urzeka malowniczymi zakolami, stwarzając wyśmienite warunki kajakarzom. Szlak rzeki Regi należy do najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce i stanowi dużą wartość pod względem krajoznawczo - przyrodniczym. Władze gminy Resko zainwestowały w przystanie kajakowe z pomostami cumowniczymi i miejscami na sprzęt wodny. W Resku przy ul. Zielonej funkcjonuje baza kajakowa z wypożyczalnią kajaków. Uroki rzeki można też podziwiać spacerując bulwarem łączącym dwie przeprawy mostowe. Znajduje się tutaj obelisk poświęcony papieżowi Janowi Pawłowi II, który jeszcze jako Karol Wojtyła był zapalonym kajakarzem. Wzdłuż rzeki wytyczona została Ścieżka Edukacji Ekologicznej „Dorzecze Regi”. Przemierzając rozległą sieć szlaków rowerowych możemy odkrywać urocze zakątki w całej Gminie Resko. Dostępnych jest ok. 40 km tras rowerowych. Trasy są oznaczone, a w najładniejszych punktach można odpocząć.

Urodziwa leśna część Gminy jest wymarzonym terenem do wypoczynku. Leśne ścieżki i malowniczy krajobraz sprzyjają długim spacerom. Masowe występowanie grzybów i w niektórych rejonach jagód powoduje, że nasze lasy są chętnie odwiedzane przez ludność miejscową i turystów.

Urok zachodniopomorskiego małego miasteczka, jego dynamiczny rozwój, piękna przyroda i malownicze krajobrazy, gościnność mieszkańców i władz lokalnych sprawiają, że Gmina Resko uznawana jest za miejsce wyjątkowo atrakcyjne zarówno dla turystów jak i dla inwestorów.

Komunikacja i położenie

- Gmina miejsko-wiejska (7 769 mieszkańców)
- położenie: powiat łobeski, woj. zachodniopomorskie

Odległość i czas dojazdu

- odległość do lotniska - ok.50km, 40 min.
- połączenia drogowe - do Szczecina ok.90km, 1 godz. i 10min.
do Koszalina ok.80km, 1 godz.
do Berlina ok.230km, 2 godz. i 30 min.
- 10km do drogi ekspresowej S6 - jest najważniejszą trasą drogową Pomorza i należy do najważniejszych ogniw krajowego systemu komunikacyjnego. Łączy największe miasta Polski Północnej od Szczecina, do portów Trójmiasta.
- 98km do autostrady A6

Gmina Resko
Burmistrz Reska
Arkadiusz Czerwiński
Urząd Miejski w Resku
ul. Rynek 1, 72-315 Resko
tel. 91 39 51 503
[email protected]
www.resko.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński