Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina na 6: Wolin

Agata Maksymiuk
Gmina Wolin położona jest w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego nad cieśniną Dziwną. To jedna z największych gmin w województwie o bardzo bogatej historii, kulturze i walorach przyrodniczych.

Wolin położony jest na wyspie i stałym lądzie z ograniczonym dostępem do morza i otoczony Zalewem Szczecińskiem i Zalewem Kamieńskim oraz cieśniną Dziwną. Nie da się ukryć, że to nietuzinkowe miejsce z przepięknym akwenem wodnym z dostępem do basenu jachtowego i niezbędną infrastrukturą oraz mariną.

Basen jachtowy Marina (wybudowany w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego), tworząc nowoczesny kompleks rekreacyjno – wypoczynkowy. Wolin stale rozwija i inwestuje w turystykę żeglarską, kajakową i windsurfingową. W przyszłości będzie tu możliwe uprawianie takich sportów wodnych jak wakeboard czy fly board. Budynek mariny dysponuje zapleczem noclegowym oferując gościom odwiedzającym Wolin pokoje o wysokim standardzie z zapleczem konferencyjno – kuchennym oraz nieocenionym widokiem na Cieśninę Dziwną jak również na Skansen Słowian i Wikingów.

Największą atrakcją turystyczną jest cieszący się ogromną popularnością organizowany corocznie „Festiwal Słowian i Wikingów” przyciąga tysiące turystów z całego świata do Wolina i stał się dobrze rozpoznawalną marką na całym świecie. Skansen „Słowian i Wikingów Wolin - Jomsborg- Vineta” znajduje się na wyspie Ostrów. To miejsce przenosi swoich gości w czasy wczesno-średniowieczne. Skansen stanowi rekonstrukcję zabudowań mieszkalnych i rzemieślniczych wczesnośredniowiecznego Wolina. We wnętrzach chat różnej konstrukcji można obejrzeć replikę mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku sprzed 1000 lat. W „Centrum Słowian i Wikingów” zwiedzający może nie tylko podpatrzeć pracę rzemieślników, ubranych w historyczne stroje, ale również spróbować własnych sił, a przez to poznać w praktyce życie i pracę naszych przodków.

Miłośników historii zainteresuje też Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego, gdzie można podziwiać bogate zbiory archeologiczne oraz na ścieżkę historyczną, której początek stanowi kamień runiczny upamiętniający pobyt i śmierć w Wolinie króla duńskiego Haralda Sinozębnego, „Wzgórze Wisielców” – cmentarzysko kurhanowe z IX-XI w. i Wiatrak Holenderski z 1850 r.
Będąc w Wolinie i okolicy warto zobaczyć też: Rezerwat archeologiczny – cmentarz kurchanowy z IX-XI w., Srebrne Wzgórze, Kolegiatat Św. Mikołaja, Dworek Woliński Centrum Współpracy Międzynarodowej i Wiatrak Holenderski z XIX w. Spośród wydarzeń nie można przegapić: Western Pikniku w Sułominie, Dni Wolina, Ottonowego święta Plonów „Dożynki”, Wolińskich Koncertów Organowych, Żeglarskich Regat Turystycznych, Nocy Muzeów, Święta Kaszy w Recławiu oraz Święta Ryby w Skoszewie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński