Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina na 6: Warnice

Agata Maksymiuk
Gminę Warnice tworzy 13 miejscowości, wśród których największe są: Barnim, Wierzbno i wieś Warnice, stanowiąca ośrodek gminy. Tutejszym priorytetami rozwoju jest rolnictwo, któremu sprzyja agro-przyrodnicze środowisko miejscowości.

Gmina położona w południowo-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego odznacza się szczególnymi walorami przyrodniczymi. Miejscowości położone są na równinie Pyrzycko-Stargardzkiej i mogą poszczycić się dwoma rezerwatami przyrody: Brodogóry oraz Stary Przylep na bagnach uregulowanej Kanałem Płońskim rzeki Płoni. Co istotne od zachodu gmina leży nad Jeziorem Miedwie.

Ekologia

Gmina Warnice wspiera akcje ekologiczne organizowane przez szkoły. Należy tu wyróżnić plastyczny konkurs ekologiczny, dzień sprzątania świata, dzień drzewa, warsztaty ekologiczne prowadzone przez przedstawicieli Lasów Państwowych czy też projekt „1000 drzew na minutę” przeprowadzony wraz z Nadleśnictwem Choszczno. Ponadto Wójt Gminy Warnice organizuje jesienne akcje sadzenia drzew na terenie miejscowości. We wrześniu w ramach projektu „Pozytywne wzorce drogą do aktywności” specjalista ds. ochrony środowiska przeprowadził cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy mieli okazję założyć własne propozycje dotyczące dbania o środowisko, a także wziąć udział w konkursie plastycznym na projekt zagospodarowania terenów zielonych.


Ciekawostką jest również propozycja tzw. „źródełka” w szkole – aby ograniczyć kupowanie wody w plastikowych butelkach. Na terenie gminy od kilku lat działa 9 zgniatarek do opakowań typu PET.
Gmina Warnice w ramach zwiększania świadomości ekologicznej mieszkańców tworzy również ścieżki ekologiczne, poprzez ustawienie tablic informacyjnych na terenach szczególnie cenny przyrodniczo.

W akcje na rzecz bezpieczeństwa środowiska i mieszkańców angażuje się również Samodzielny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej, który prowadzi zbiórkę przeterminowanych leków. Leki zbierane są w specjalnych pojemnikach w aptece, a następnie poddawane są termicznej utylizacji. Można wrzucać do nich zarówno pastylki, drażetki, maści, jak i leki płynne oraz aerozole.

Przyroda

Na terenie gminy jest realizowany projekt „Drogi dla natury” w ramach, którego jest prowadzona kampania promocji zadrzewień w krajobrazie rolniczym jako siedlisk przyrody i korytarzy ekologicznych. Do tej pory posadzono 70 drzew takich jak: jesion wyniosły, klon zwyczajny i klon jawor oraz wykonano szczegółową ekspertyzę 10 starych drzew. Prócz tego gmina prowadzi również akcję „strefa dla pszczół” w ramach, której mieszkańcy otrzymują nasiona roślin miododajnych. Owady zapylające, takie jak pszczoły, trzmiele czy motyle, mają kluczowe znaczenie ekosystemu i produkcji wielu roślin uprawnych. Jednak kurczący się obszar naturalnych siedlisk oznacza coraz mniej pokarmu dla pszczół. Dzięki specjalnej mieszance roślin miododajnych możemy wspólnie stworzyć przyjazne i pełne pożywienia środowisko dla owadów pożytecznych.

W zakresie leśnictwa i łowiectwa gmina Warnice podejmowała głównie interwencje dotyczące kolizji samochodów z dziką zwierzyną. Podjęte zostały również kroki zmierzające do uratowania dwóch łabędzi krzykliwych. Po udzieleniu doraźnej pomocy łabędzie zostały wypuszczone na jezioro Miedwie w miejscowości Wierzbno. W zakresie ochrony przyrody  w ubiegłym roku dokonano nasadzeń 217 drzew oraz 38 krzewów, natomiast w bieżącym nasadzono aż 2.000 szt drzew.

Ochrona powietrza

W zakresie ochrony powietrza w 2016 r. Gmina Warnice opracowała Plan Gospodarki Niskoemisyjnej na lata 2016 – 2020. Głównym celem projektu było ustalenie potrzeb i problemów związanych z gospodarką niskoemisyjną. Następnym krokiem było wyznaczenie kierunków działań, które mają m.in. przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (OZE) oraz redukcji zużycia energii finalnej, poprzez podniesienie efektywności energetycznej.

Dodatkowo celem sporządzenia i wdrażania PGN jest zapewnienie korzyści ekonomicznych, społecznych i środowiskowych, zgodnie z zasadą rozwoju zrównoważonego, płynących z działań zmniejszających emisje.
Władze gminy dbają również o budowanie świadomości mieszkańców wsi na temat odpowiedniej jakości powietrza. W sierpniu ubiegłego roku odbyło się bezpłatne szkolenie dla wszystkich mieszkańców gminy Warnice pod hasłem: Niska emisja - przyczyny - skutki - szanse". Prelekcje miały nie tylko poszerzyć dotychczasową wiedzę uczestników spotkania, ale też przekazać sposoby na ograniczenie zanieczyszczeń powietrza oraz wskazać źródła finansowania, które wspomogą działania zmierzające do poprawy jakości powietrza.

Opieka nad zwierzętami

Gmina Warnice ramach realizacji „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Warnice” oraz projektu MOPSiK (Międzyorganizacyjny Ogólnopolski Program Sterylizacji i Kastracji) organizuje darmową sterylizację i kastrację zwierząt w Mobilnej Sali Operacyjnej. Łącznie w przeprowadzonych akcjach przeprowadzonych zostało 172 zabiegi, w tym sterylizacja 54 suczek, kastracja 8 psów, sterylizacja 85 kocic i kastracja 25 kocurków. Jednocześnie Gmina Warnice kładzie silny nacisk na adopcję bezpańskich psów. W roku 2016 udało się odłowić i oddać do adopcji 7 psów. Przeprowadzono również skuteczną interwencję dotyczących 2 koni, trzymanych w złych warunkach bytowych.

Gospodarka komunalna

Gospodarka odpadami komunalnymi realizowana jest przez związek Dolnej Odry z siedzibą w Chojnie. Jednak gmina wraz ze Strażą Gminną oraz pracownikami Urzędu Gminy corocznie przeprowadza szczegółową weryfikację złożonych deklaracji i wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a ilością osób faktycznie zamieszkujących w danej nieruchomości. Pozwala to na uszczelnienie systemu gospodarki odpadami komunalnymi i ograniczenie powstawania tzw. „dzikich” wysypisk. Prócz tego dwa razy do roku służby komunalna odbierają odpady wielkogabarytowe.

Gmina Warnice przeprowadza również weryfikację odpadów powstających na nieruchomościach niezamieszkałych. Szczególną opieką są również otoczone cmentarze. Poza kontenerami na odpady umieszczone są również kompostowniki na odpady zielone oraz liście. Przyczynia się to do redukcji odpadów wywożonych i składowanych na wysypisku śmieci.

Gospodarka ściekowa

Obecnie do kanalizacji jest podłączonych 820 gospodarstw domowych natomiast 110 posiada bezodpływowe zbiorniki do gromadzenia ścieków bytowych. Ścieki bytowe z bezodpływowych zbiorników wywożone są taborem asenizacyjnym. Ponadto gmina Warnice przystąpiła do realizacji zadania polegającego na budowie nowej oczyszczalni ścieków w miejscowości Barnim. W ramach projektu planowana jest również likwidacja oczyszczalni ścieków w miejscowości Wójcin.

Gmina Warnice uczestniczy też w projekcie WATERPROTECT, którego celem jest skuteczna absorpcja i realizacja innowacyjnych systemów rolnych i środków łagodzących dostarczających dobrej jakości wody, tworząc wiedzę potrzebną do poprawy systemu zarządzania wodą na obszarach wiejskich i miejskich. Na terenie gminy Warnice projektem objęta została rzeka: Gowienica Miedwiańska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński