Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina na 6: Świnoujście

Agata Maksymiuk
Miasto Świnoujście jest najdalej wysuniętym miastem Polski od strony północno-zachodniej. Tworzy je ponad 40 wysp, z których zaledwie trzy są zamieszkałe. Pozostałe stanowią atrakcje turystyczne, unikalne w skali Europy. Jednak to z czego Świnoujście słynie, to przede wszystkim morze.

Miasto może poszczycić się najszerszą nad Bałtykiem plażą i najcieplejszym odcinkiem morza, w którym temperatura potrafi sięgnąć nawet 25-26 stopni Celsjusza.

W tym roku, w rankingu portalu Skyscanner, miasto znalazło się wśród 25 najbardziej urokliwych nadmorskich miejscowości na świecie. Do tego świnoujski wiatrak Stawa Młyny został uznany za najbardziej romantyczne miejsce w województwie zachodniopomorskim, a samo Świnoujście w rankingu Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Portalu Travel zdobyło miano najlepszej miejscowości wypoczynkowej na Pomorzu Zachodnim. Lista wyróżnień jest długa, a jej zwieńczeniem jest przyznany po raz jedenasty z rzędu międzynarodowy symbol Błękitnej Flagi.

Nie tylko morze

Miasto stale dba o rozwój infrastruktury turystycznej i komunalnej, o czym świadczy chociażby otwarcie linii kolejowej UBB, łączącej polskie i niemieckie uzdrowiska. Warta uwagi jest też pierwsza w Polsce plaża dla zwierząt oraz nowe obiekty sportowe, zjazdy dla osób niepełnosprawnych, natryski i toalety na plaży przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, internetowy i komórkowy podgląd przepraw promowych, bezprzewodowy dostęp do Internetu, a także nowe szlaki turystyczne - piesze, kajakowe i rowerowe.

Obszar Świnoujścia obfituje również w baseny solankowe, które są naturalnym bogactwem regionu. Stąd też obecność ośrodków sanatoryjnych i hotelowych wyposażonych w najnowocześniejszy na rynku sprzęt służący lecznictwu i odnowie biologicznej.

Turystyka w Świnoujściu rozkwita również dzięki komunikacji. To właśnie tu funkcjonuje najnowocześniejsza marina nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim. Terminal promowy łączący Świnoujście z krajami skandynawskimi. Usytuowanie miasta tuż przy granicy z Niemcami sprawia, że odwiedzają je nie tylko Polacy, ale też liczni turyści zagraniczni. Świnoujście oferuje nie tylko wypoczynek na najpiękniejszej bałtyckiej plaży, lecz również szeroką gamę atrakcji turystycznych takich jak Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Forty: Anioła, Gerharda i Zachodni, oraz najwyższą w Europie latarnię morską. Dwa lata temu powstało nowoczesne multikino, w tym roku Aquapark, z jedyną w Polsce sztuczną falą do uprawiania surfingu. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą korzystać z pełni skomunikowanych z niemiecką częścią wyspy Uznam ponad 35 kilometrów wewnątrzmiejskich ścieżek i 118 kilometrów oznakowanych szlaków rowerowych. Spragnieni kontaktu z naturą z pewnością zainteresują się odkrywaniem nowych ścieżek zrewitalizowanego Parku Zdrojowego oraz Rezerwatem Ptactwa Wodnego.

Miasto przyjazne rowerzystom

Cztery lata temu w Świnoujściu otworzono najdłuższy w Europie transgraniczny ciąg pieszo rowerowy, który ma 12 kilometrów długości i łączy trzy niemieckie uzdrowiska cesarskie: Bansin, Heringsdorf i Ahlbeck z historycznie najważniejszym z nich - Świnoujściem. W ciągu ostatniego sezonu letniego pokonało go ponad pól miliona rowerzystów. Rok wcześniej podobna inwestycja połączyła Świnoujście z malowniczą gminą Kamminke.

Niemieccy sąsiedzi i ich goście mogą rowerem udać się do sklepów, punktów gastronomicznych, handlowych; skorzystać z usług fryzjerów, stomatologów. Polacy jeżdżą po zakupy do niemieckich sklepów. Zainteresowanie tego typu turystyką jest tak duże, iż powstała cała międzynarodowa sieć wypożyczalni rowerów. Pojazd można wypożyczyć w jednej z kilku wypożyczalni po polskiej i niemieckiej części wyspy i również w nich pozostawić, gdy na przykład jest się zmęczonym.

Wydarzenia

Sezon letni rozpoczyna się tu od pierwszego weekendu majowego. Od tego czasu rusza też kalendarz obfitujący w wydarzenia kulturalne, takie jak: Dni Morza, Festiwal Wiatrak, FAMA, Grechuta Festival, Wakacyjne Miasto Kobiet,Turniej Gwiazd w Tenisa Ziemnego czy Dni Twierdzy. W sezonie letnim, praktycznie codziennie odbywają się imprezy, w tym dzięki zamontowanej kurtynie i zapleczu, spektakle teatralne w zmodernizowanym, pokrytym unikatowym zadaszeniem Amfiteatrze.

Turystyka biznesowa

Miasto nie chce się zamykać tylko w jednej opcji turystyki - uzdrowiskowej i wypoczynkowej. Dzięki powstaniu takich hoteli jak: Interferie Medical Spa, Hampton by Hilton, Radisson Blu, Cesarskie Ogrody zaczęła kształtować się turystyka biznesowa. Warto podkreślić, że w Świnoujściu już od kilku lat odbywa się Międzynarodowe Forum Gospodarcze Baltic Bussines Forum, czyli spotkania czołowych polskich i zagranicznych polityków, przedstawicieli świata ekonomii i biznesu. Korzysta na tym nie tylko samo miasto, stając się w tych dniach europejskim centrum gospodarczym, ale również regionalni i lokalni biznesmeni, nawiązując nowe kontakty, uczestnicząc w warsztatach, szkoleniach, poznając najnowsze trendy panujące w światowej gospodarce, w tym turystyce.

Inwestycje

Samorząd Świnoujścia od dawna dostrzega korzyści płynące z rozwoju oferty turystyki wodnej. Stąd też budowa nowoczesnego portu jachtowego, który jest największym tego typu obiektem na polskim wybrzeżu. Na miejscu żeglarze mają zapewnioną całą niezbędną infrastrukturę techniczno-socjalną. Świnoujska marina została ośmiokrotnie wyróżniona międzynarodowym symbolem Błękitnej Flagi. O popularności portu świadczy też ilość jednostek, które co roku cumują przy jej nabrzeżach. Przez cały sezon żeglarski świnoujski port jachtowy odwiedza średnio 20 tysięcy jednostek. Miasto stale inwestuje w sporty wodne także w innych częściach miasta, od strony Zalewu Szczecińskiego. Ukończona została budowa nowoczesnego ośrodka żeglarskiego w Przytorze-Łunowie. W tym roku miasto pozyskało środki i realizuje inwestycje budowy kolejnej mariny w Przytorze i przystani kajakowej na wyspie Karsibór.

Miasto w Internecie

Świnoujście jest obecne również w sieci na: oficjalnej strony internetowej miasta, platformach mobilnych, kamerach internetowych oraz portalach społecznościowych. Dokładnie 1 040 771 internautów oglądało w ubiegłym roku świnoujską plażę dzięki za pośrednictwem kamer internetowych. Jeden z najpopularniejszych portali turystycznych www.czasnadmorze.pl oraz agencja Projekt PR uznały oficjalny facebook Miasta Świnoujście za lidera wśród wszystkich tego typu profili prowadzonych przez nadmorskie miejscowości. Dzięki współpracy pomiędzy Świnoujściem a Jelenią Górą, w ramach projektu Gościnne Miasta, na mieszkańców Świnoujścia, którzy zdecydują się na wypoczynek w stolicy Karkonoszy, czekają zniżki w hotelach, pensjonatach, restauracjach, kawiarniach, obiektach historycznych i kulturalnych oraz w termach Cieplice. To samo czeka w Świnoujściu turystów z Jeleniej Góry i okolic.

Świnoujście to już nie tylko nadmorskie miasto z ładną plażą. Dziś stawia się je na równi z najlepszymi miejscowościami wypoczynkowymi w Europie. Miasto nie ma już kompleksu zachodnich i północnych sąsiadów. Stało się prawdziwym liderem czterech zakątków południowego Bałtyku.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński