Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina na 6: Międzyzdroje

Agata Maksymiuk

Do zasobów i walorów środowiska przyrodniczego gminy należą: zróżnicowanie krajobrazowe z dominującym pasmem wzniesień moren czołowych, pasmo wybrzeża Bałtyku, rozlewiska Świny, znaczna powierzchnia wód Zalewu Szczecińskiego, bogata fauna i flora, zbiorowiska roślinne, obiekty przyrodnicze objęte ochroną prawną.

Urozmaicona rzeźba obszaru gminy jest wynikiem różnorodnych procesów morfogenetycznych zachodzących podczas ostatniego zlodowacenia.

Międzyzdroje położone są na największej polskiej wyspie Wolin. Od północy oblewają je wody Morza Bałtyckiego, a od południa Zalewu Szczecińskiego. Główną jej część tworzą wzgórza moren czołowych pomorskiej fazy zlodowacenia bałtyckiego (14 -12 tys. lat temu).

W części środkowej, pomiędzy Międzyzdrojami a Wisełką, moreny te osiągają ponad 100 m n.p.m. Ich najwyższym punktem jest Góra Grzywacz (115,9 m n.p.m.). Całe to pasmo jest moreną spiętrzoną, zbudowaną z silnie zaburzonych utworów polodowcowych oraz osadów starszych, między innymi margli pochodzących z okresu kredowego. Na północy wzgórze urywa się, tworząc jeden z najwyższych klifów w Polsce. Doprowadziły do tego procesy brzegowe związane z działalnością prądów morskich. W strefie brzegowej występują plaże o zmiennej szerokości i litologii. Na odcinkach klifowych na wschód od Międzyzdrojów wąska, często kamienisto – żwirowa. Na odcinkach wydmowych, na zachód od Międzyzdrojów, szeroka i piaszczysta.

W południowej części wyspy zachodzą procesy abrazyjne., gdzie działalność wód Zalewu Szczecińskiego, uwidacznia się w podcinanym klifie, jednak w znacznie mniejszym stopniu niż na północy działalność morza. Ogólnie można zauważyć, że w północnej, przybrzeżnej części wyspy dominują niewysokie wały wydm nadmorskich, natomiast w części południowej, przybrzeżnej - nisko położone torfowiska i okresowo podtapiane mokradła. Tereny plaży i przylegających wydm są miejscem występowania wielu gatunków roślin: mikołajka nadmorskiego, piaskownicy zwyczajnej, rokitnika, honkenia piaskowa, rukwiel nadmorska i wiele innych.

Na wyspie Wolin został utworzony w 1959 roku Woliński Park Narodowy, który chroni między innymi najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, dobrze zachowane lasy bukowe, wyspy Delty Wstecznej Świny wraz z wodami Zalewu Szczecińskiego oraz przybrzeżny pas wód Bałtyku. Na terenie Parku zostało utworzonych siedem obszarów ochrony ścisłej.
W granicach Wolińskiego Parku Narodowego potwierdzono występowanie ponad 240 gatunków ptaków, z czego około 160 to gatunki lęgowe. Wśród nich aż 30 gatunków wpisanych jest do rejestru polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, czyli zagrożone są wyginięciem. Min.: ohar, kania czarna, biegus zmienny, puchacz, wodniczka.

W Zalewie Szczecińskim występuje około 37 gatunków ryb tj. jednośrodowiskowych: okoń, leszcz, płoć. I tych występujących w wodach słodkich i słonych: łosoś, sieja, troć. Występowanie wielu gatunków ryb, roślinności przybrzeżnej i zalewanie łąk powodują, że Zalew Szczeciński jest istotnym miejscem dla zimowania wielu gatunków ptaków. Innymi ważnymi zbiornikami są: jezioro Wicko Małe i jezioro Wicko Wielkie.

Strażnikami dawnych dziejów są liczne pomniki przyrody znajdujące się na terenie całej gminy, wśród nich cisy, buki, dęby, kasztan jadalny.

Na terenie gminy Międzyzdroje rozwinął się bogaty świat zwierząt. W lasach, jeziorach, bagnach, łąkach, polach, w morzu i na wybrzeżu schronienie znajduje wiele gatunków zwierząt - lisy, sarny, dziki, jelenie, bobry, kuny, foka szara i wiele innych.
W Wolińskim Parku Narodowym w Zagrodzie Pokazowej można przeżyć spotkanie z żubrem, największym europejskim ssakiem kopytnym, nazywanym przez wielu królem puszczy.

Działania na rzecz ekologii

Upowszechnienie idei ekorozwoju we wszystkich sferach życia oraz wdrożenie edukacji ekologicznej jako edukacji interdyscyplinarnej jest realizowane na bieżąco. Udostępnianie informacji o środowisku i działaniach organizowanych w Gminie związanych z ochroną środowiska poprzez komunikaty i ogłoszenia w zwyczajowo przyjęty sposób, a także udział społeczeństwa w każdym przypadku prowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowiska dokumentów strategicznych czy przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, przyczyniają się do realizacji celu. Także organizowane każdego roku konkursy, warsztaty, działania szkoleniowe itp. przyczyniają się do wzrostu świadomości ekologicznej mieszkańców Gminy, a tym samym do realizacji założonych celów.

Z ramienia Urzędu Miejskiego w ostatnim czasie największą akcja ekologiczną była Kampania edukacyjna pod hasłem „segregujesz-zyskujesz” (przeprowadzona w związku z nowelizacją ustawy o otrzymaniu czystości i porządku w gminach). Akcja miała na celu zachęcenie mieszkańców i turystów do segregowania odpadów, a także zapoznanie ze sposobem segregacji w Gminie Międzyzdroje.

Najprężniej działającą placówką oświatową w zakresie ochrony środowiska i edukacji w tym zakresie na terenie Gminy Międzyzdroje jest Szkoła Podstawowa nr 1 i 2 w Wapnicy.

Skuteczność i zaangażowanie szkóły w akcje ekologiczne zaowocowały otrzymywaniem corocznych certyfikatów potwierdzających prowadzone działania ekologiczne m. in.: Zielona Flaga, Puchar Recyklingu. Środki finansowe na edukację ekologiczną jednostka pozyskuje w postaci grantów finansowych na działania ekologiczne i edukacyjne, a także od sponsorów m. in.: Nadleśnictwo Międzyzdroje, Woliński Park Narodowy, WFOŚiGW Szczecin, Miasto Szczecin, liczne wydawnictwa i fundacje, instytucje Gminy Międzyzdroje. Pozostałe szkoły z terenu Gminy Międzyzdroje także podejmują działania z zakresu edukacji ekologicznej.

Edukację ekologiczną oprócz placówek oświatowych i innych podmiotów prowadzi również Nadleśnictwo Międzyzdroje, które w latach 2015-2016 realizowało założenia Programu edukacji leśnej społeczeństwa w nadleśnictwie na lata 2006-2015 oraz na lata 2016-2025.

Na wysokim poziomie są również prowadzone działania na rzecz ochrony powietrza, gospodarka komunalna i ochrona zwierząt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński