Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina na 6: Cedynia

Agata Maksymiuk
Cedynia, to gmina położona na terenie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego w miejscu najdalej wysuniętym na zachód w Polsce pomiędzy stolicą Niemiec – Berlinem a stolicą Województwa Zachodniopomorskiego – Szczecinem. Tworzy ją 14 sołectw zamieszkiwanych przez 4500 mieszkańców.

Gmina Cedynia to raj dla miłośników przyrody i turystyki. Wszystko za sprawą wyjątkowego położenia geograficznego oraz występowaniu licznych form ochrony przyrody tj. Cedyńskiego Parku Krajobrazowego oraz licznych rezerwatów przyrody, m.in. Rozlewisk Kostrzyneckich, Wrzosowisk Cedyńskich, Olszyny Źródliskowej czy Doliny Świergotki. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Rezerwat Wrzosowiska Cedyńskie, który obejmuje wzgórza morenowe nazywane „Karpatami Cedyńskimi”. Ich wysokość to blisko 50 metrów n.p.m. Obok rezerwatu wiedzie czerwony szlak turystyczny. Podziwiać tu możemy unikatową roślinność kserotermiczną (sucholubną), wrzosy i porosty. Bogactwo fauny i flory sprawia, że Gmina Cedynia to idealne miejsce do wypoczynku.

Ważne jest położenie Gminy Cedynia w międzynarodowym korytarzu żeglugowym doliny Odry, a przez to – połączenie z drogami wodnymi Europy Zachodniej. Na terenie gminy znajdują się liczne jeziora i rozlewiska, co przyciąga liczne środowiska wędkarskie. Fakt, że całość otula piękno niepowtarzalnego krajobrazu Cedyńskiego Parku sprawia, że władze chętnie wspierają rozwój sportu wędkarskiego jak i turystyki wodnej. W Bielinku organizowane są zawody spinningowe z łódek, zwane „Puchar Bielinka”, w których udział biorą wędkarze z całej Polski.

Na terenie gminy znajduje się też wiele zabytków, m.in. wieża widokowa za XIX wieku, Góra Czcibora, Klasztor Pocysterski, Grodzisko, co od lat przyciąga turystów do zwiedzania i odkrywania historii tych terenów.

Turystów przyciągają również festyny i festiwale. Dni Cedyni to cykliczna impreza organizowana w czerwcu, w rocznicę bitwy pod Cedynią. To połączenie festiwalu muzyki, kultury oraz historii. Na scenie amfiteatru w Cedyni występuje wielu znanych artystów, prowadzone są ciekawe debaty, a pod Górą Czcibora odbywa się inscenizacja bitwy z 972 r. pomiędzy wojskami Mieszka I i armią Margrabiego Hodona. Zjeżdżają tam tłumy miłośników historii, by wspólnie przeżywać emocje towarzyszące walkom wojów. Odbywają się tam również warsztaty rzemiosła średniowiecznego, które cieszą się ogromną popularnością pośród uczestników imprezy.

Ciekawym projektem jest też Festiwal Cedynia Na okrągło. Wydarzenie skupia się na promocji produktów regionalnych i odbywa się w ostatnią sobotę września. Tegoroczna edycja festiwalu odniosła ogromny sukces, bowiem zgłosiła się rekordowa liczba wystawców, którzy prezentowali swoje rzemiosła przed mieszkańcami oraz zwiedzającymi, było ich 58. Rewelacyjna pogoda, jaką obdarowała nas polska złota jesień sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu na podwórku animacyjnym dla dzieci, poznawaniem wielu ciekawych technik rękodzieła, czy też degustacji potraw z dyni – która jest głównym tematem tego wydarzenia, a także stała się symbolem Cedyni, ukryta w nazwie, a swoim kształtem przypominająca, że w Cedyni na okrągło się dzieje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński