Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Międzyzdroje otrzymała 2,5 mln pożyczki na wymianę oświetlenia. Miasto zaoszczędzi aż 50 proc. kilowatogodzin

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Gmina Międzyzdroje otrzymała od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2,5 mln zł pożyczki na wymianę oświetlenia. - To nam się po prostu opłaca — mówił Mateusz Bobek, burmistrz Międzyzdrojów. - Cała inwestycja zwróci się nam w ciągu 28 miesięcy.

Na wzięcie pożyczki z WFOŚiGW zgodziła się Rada Miejska w Międzyzdrojach. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu wymieniono łącznie 1032 szt. opraw na nowoczesne (ledowe). To nie tylko wymiana ulicznych modeli oświetlenia, ale również tych parkowych, stylizowanych. W miejscach, gdzie było to niezbędne, zostały również wymienione słupy oraz zamontowane adaptery, które pozwoliły na montaż opraw na istniejącej infrastrukturze.

Inwestycja realizowana była pod nazwą: Modernizacja oświetlenia na terenie Gminy Międzyzdroje i pochłonęła prawie 2 mln zł. Gmina zakończyła wymianę oświetlenia na przełomie września i października.

- Wymiana pozwoli na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i gości naszej gminy — mówił Mateusz Bobek, burmistrz miejscowości. - Co więcej nowoczesne oprawy zmniejszą liczbę awarii i zapotrzebowanie na intensywną konserwację oświetlenia, która do tej pory generowała spore koszty. Ponadto dążymy do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla oraz w bardzo dużym stopniu do oszczędzania energii elektrycznej – co w obecnej sytuacji na rynku energetycznym nie pozostaje bez znaczenia.

Już pierwsze napływające rozliczenia wykazują dużą różnicę w stosunku do tych, sprzed wymiany opraw - w lokalizacjach objętych modernizacją koszt i pobór energii uległ znacznemu obniżeniu. Montaż ponad tysiąca energooszczędnych opraw pozwoli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o prawie 400 ton rocznie.

Zamiast sodowych i metalohalogenkowych w Międzyzdrojach zostały zainstalowane oprawy LED.

– Montaż nowych lamp to inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców i odwiedzających Międzyzdroje turystów, ale także – w środowisko – mówił Marek Subocz – prezes WFOŚiGW w Szczecinie. - Nowe oświetlenie pozwoli zaoszczędzić 3/4 aktualnie pobieranej energii. Zamiast 600 – będzie zużywać w ciągu roku zaledwie nieco ponad 150 kilowatogodzin.

Efektem ekologicznym, oprócz ograniczenia zużycia energii, jest również zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o prawie 395 ton w skali roku.

- Ta inwestycja da efekt zmniejszenie poboru energii o 75 proc. - podkreślał Zbigniew Bogucki wojewoda zachodniopomorski.

- W związku z obecną sytuacją na rynku energii, ta modernizacja ma jeszcze większe znaczenie, ponieważ tuż za tym działaniem wdrażamy kolejne, które pozwolą na obniżenie zużycia energii elektrycznej o 10 proc. - dodał Bobek. - To dopasowanie poboru mocy do rzeczywistego zapotrzebowania w naszych obiektach i punktach poboru, kompensacja mocy biernej, stosowanie systemów pomiarowych, monitorujących i sterujących zarządzaną energią, czy racjonalizacja zużycia energii przez pracowników Urzędu.

Zapytany o oświetlenie promenady przy ul. Bohaterów Warszawy (na zachód od molo), Mateusz Bobek wyjaśnił, że ta awaria spowodowana była przez wykonawcę inwestycji - parku przy promenadzie.

- Ale już została usunięta — dodał Mateusz Bobek. - Zajął się tym wykonawca, który spowodował, że na ulicy nie było światła. Chodziło o to, że w czasie prac, ktoś przeciął kabel elektryczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński