Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina chce przejąć port

Marzena Domaradzka, 18 listopada 2004 r.
Władze gminy planują wybudować tu nowoczesne zaplecze dla miejscowych rybaków, marinę dla jachtów oraz uruchomić przejście graniczne.
Władze gminy planują wybudować tu nowoczesne zaplecze dla miejscowych rybaków, marinę dla jachtów oraz uruchomić przejście graniczne. Urząd Gminy
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym roku port w Mrzeżynie przejdzie na własność gminy. Władze jeszcze w tym miesiącu wystąpią do wojewody o jego przekazanie.

- Straciliśmy już kilka sezonów, więc pora, by wreszcie się coś zaczęło dziać - mówią mieszkańcy Mrzeżyna.

Zaczęta przed rokiem inwentaryzacja nieruchomości, jaką musiał wykonać Urząd Morski - dotychczasowy gospodarz - dobiega końca.

- W przyszłym tygodniu rada gminy podejmie uchwałę, w której wyrazi wolę przejęcia portu. Następnie burmistrz złoży stosowne dokumenty w urzędzie wojewódzkim. Pół roku - tyle ma czasu wojewoda, by podjąć decyzję na tak i przekazać port w ręce gminy.

Szansa dla Mrzeżyna

Bez wątpienia przebudowa portu oraz infrastruktury wokół niego, to wielka szansa dla Mrzeżyna. Wówczas mógłby stać się dla miasteczka prawdziwym oknem na świat.

Władze gminy planują wybudować tu nowoczesne zaplecze dla miejscowych rybaków, marinę dla jachtów oraz to co niezbędne dla funkcjonowania zagranicznego ruchu turystycznego - uruchomić przejście graniczne.

- Szkoda, że tak długo zwlekano z tą operacją - stwierdza Mariusz Ściesiński z Mrzeżyna, zapalony żeglarz, właściciel "Tawerny" w Trzebiatowie.

Już w czerwcu apelował do trzebiatowskich samorządowców, by stworzyć w urzędzie stosowną komórkę, która będzie zajmowała się sprawami portu. Na spotkaniu z reporterem "Głosu" pokazywał czerwcowe wydanie miesięcznika "Rejs" z pokaźnych rozmiarów wakacyjnym przewodnikiem żeglarskim. Przewodnik wymieniał wszystkie mariny, porty, przystanie, gdzie może zawinąć turysta w sezonie, niestety o Mrzeżynie nie było ani słowa.

- To bardzo przykre, że nasz port stoi od lat nie wykorzystany, nic się tu nie zmienia, a przecież gdyby udało się zrobić marinę na zimowanie jachtów, gmina zarabiałaby krocie. W Niemczech za taką usługę płaci się średnio 1500 euro - mówił wówczas.

Można wziąć kasę z Unii

Po przejęciu portu gmina będzie mogła się ubiegać o pieniądze z Unii Europejskiej na modernizację przystani. Zmiany w porcie mogą przynieść przeróżne korzyści.

- Liczymy na to, że Urząd Morski doceni w przyszłości nasze starania i będzie miał pretekst, by samu też zainwestować w mrzeżyński port - mówi wiceburmistrz Grzegorz Olejniczak.

Chodzi tu o przebudowę wejścia do przystani, które wygięte na kształt litery "S" jest bardzo niebezpieczne w czasie sztormów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński