Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Banie. Gmina Przyjazna Mieszkańcom

red
Gmina Banie położona jest w południowo - zachodniej części województwa zachodniopomorskiego w powiecie gryfińskim, w strefie o wysokich walorach krajobrazowych i rekreacyjnych. Swoim zasięgiem obejmuje obszar 206 km. Przez gminę przebiega skrzyżowanie dróg wojewódzkich nr 121 (Gryfino – Myślibórz) oraz nr 122 (Pyrzyce – Krajnik Dolny).

Prawie cała Ziemia Bańska położona jest w zlewni wijącej się wśród lasów i pól malowniczej rzeki Tywy. To doskonałe miejsce dla zwolenników wypoczynku na łonie nieskażonej natury. Atutami gminy są czyste środowisko oraz około 5700 ha lasów, obfitujących w runo leśne i zwierzynę łowną, co umożliwia aktywną działalność kołom łowieckim.

Liczne, czyste jeziora przyciągają wędkarzy i miłośników kąpieli. Do najatrakcyjniejszych należą jeziora: Długie (największe w gminie o powierzchni 343,4 ha), Dłużec, Dołgie, Górne, Grodziskie, Grzybno, Mostowe, Strzeleckie i Święte.

Główny szlak rowerowy to zielona pętla (28 km) Banie - Dłużyna - Piaseczno - Górowo - Swobnica - Banie, która prezentuje główne miejscowości gminy oraz zabytki architektury i pomniki przyrody. Od Swobnicy prowadzi trasą dawnego toru kolejowego.

Przez 15,8 km ciągnie się ścieżka rowerowa ze Swobnicy do Sosnowa z czterema punktami rekreacyjno-informacyjnymi.

Szlakiem czarnym (Banie - Baniewice - Żelechowo – Krzywin), który biegnie przez południowo-zachodnią część gminy (19 km), dotrzeć można do niebieskiego szlaku „Południowego” na terenie sąsiedniej gminy Widuchowa, co z kolei umożliwia wjazd (w miejscowości Ognica) na szlak „Zielona Odra”. Na trasie czarnego szlaku mamy okazję zobaczyć m. in. zabytkowe wiejskie kościoły oraz zabytki w samych Baniach. Postój można zrobić nad jeziorem Kiełbik w Ośrodku Wypoczynkowym Kiełbicze. Szlak kończy się w miejscowości Krzywin, na styku ze szlakiem „Południowym” gminy Widuchowa.

Z kolei północno-zachodnią część gminy poznamy podczas wyprawy 20-kilometrowym szlakiem czerwonym (Banie - Lubanowo - Babinek - Czarnówko – Pacholęta). Na leśnym i polnym odcinku do Lubanowa dostrzec można liczne małe jeziorka (tzw. wytopiska, oczka

polodowcowe). Na tej trasie również zobaczymy zabytkowe kościoły wiejskie, w tym te z XIII w. w Lubanowie i Babinku. Trasa kończy się we wsi Pacholęta na styku z niebieskim szlakiem „Północnym” gminy Widuchowa.

Przez gminę Banie wiedzie również fragment „Szlaku Równiny Wełtyńskiej”. Prowadzi równolegle do doliny rzeki Tywy. Przebiega m. in. przez Rożnowo, gdzie zobaczyć można późnogotycki kościół z przełomu XV i XVI w., neogotycką kaplicę grobową i murowany gołębnik z XIX w.

Kolejny szlak, którego część także wytyczona jest przez gminę Banie, to zielony „Szlak Pojezierza Trzcińskiego” (Banie – grodzisko – Swobnica – leśniczówka Góralice – Trzcińsko Zdrój). Wiedzie wzdłuż jezior, a na trasie, oprócz niepowtarzalnych krajobrazów, podziwiać można interesujące zabytki, np. grodzisko (pozostałość kultury łużyckiej) oraz pomniki przyrody.

Zwiedzając główną miejscowość gminy - Banie - warto zobaczyć Basztę Prochową z XIV w., gotycką kaplicę św. Jerzego z 1417 r., budynek poczty z XIX w. i ciekawe budynki ryglowo-murowane z interesującymi architektonicznymi detalami. We wsi Lubanowo - młyn z XIX wieku, korpus wiatraka holenderskiego i pozostałości młyna nad Tywą.

W Swobnicy XIV-wieczny zamek joannitów.

Miłośnicy przyrody na terenie gminy znajdą 4 zabytkowe parki (parki pałacowe w Babinku i Rożnowie, park dworski w Lubanowie oraz park zamkowy w Swobnicy), a także pomniki przyrody: dąb szypułkowy o obwodzie 400 cm i wysokości 28 m czy 16-metrowa lipa drobnolistną o obwodzie 385 cm.

W gminie Banie funkcjonują trzy szkoły podstawowe. Działa tu także Międzynarodowe Centrum Turystyki Kultury i Sportu.

Gmina Banie realizuje szereg inwestycji sprzyjających mieszkańcom. Są to m.in. place zabaw, siłownie zewnętrzne, wiaty, modernizacja nawierzchni jezdni, wsparcie lokalnych inicjatyw społecznych, realizacja projektów na poprawę infrastruktury sportowej.

Atrakcyjne działki na sprzedaż!

Gmina Banie wznawia sprzedaż działek rekreacyjnych położonych w sąsiedztwie jeziora Dłużec w Baniach.

Przetargi na ich sprzedaż działek rozpoczną się od września 2019 r.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronach internetowych: www.banie.pl oraz www.bip.banie.pl zakładki: „Nieruchomości” oraz „Tereny rekreacyjne przeznaczone do sprzedaży”, a także w Urzędzie Gminy Banie pok. nr 5, tel. 91 166 831 wew. 12 i 23; e-mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gmina Banie. Gmina Przyjazna Mieszkańcom - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński