Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmach TVP, jedna z ikon Szczecin, w końcu sprzedany. Co się z nim stanie?

Marek Rudnicki
Siedemnastokondygnacyjny wieżowiec góruje nad otoczeniem. Przez wiele lat był symbolem nowoczesności Szczecina.
Siedemnastokondygnacyjny wieżowiec góruje nad otoczeniem. Przez wiele lat był symbolem nowoczesności Szczecina. Andrzej Szkocki
Media wyprowadziły się w 2004 r. Od tego czasu gmach TVP w Szczecin czekał na kupca.

Po 35 latach od oddania do użytku wieżowca szczecińskiej telewizji (dziś udziały w nim ma też Polskie Radio Szczecin), budynek został sprzedany prywatnemu inwestorowi, szczecińskiej spółce Idea Inwest.

Na notarialne przyklepanie umowy spółka ma 4 miesiące. Wszystko wskazuje na to, że w grudniu umowa zostanie podpisana.

- Planujemy do grudnia podpisać akt notarialny i przejąć obiekt - mówi Bożena Marczak - Nyeumann z Idea Inwest.

Co z pieniędzmi

Polskie Radio Szczecin miało w wieżowcu 29,5 proc. udziałów.

- Uzyskane ze sprzedaży pieniądze planujemy zainwestować w realizację misji radia w tym i przyszłym roku - informuje prezes PR Szczecin Adam Rudawski.

Finansowo zyska najwięcej telewizja, jako że do niej należy - prócz 70.5 proc. udziałów w wieżowcu - także teren dwóch działek wokół niego.

De facto - szczecińska telewizja była do tej pory posiadaczem największego budynku spośród wszystkich regionalnych ośrodków.

Niegdyś, gdy rodziła się idea jego powstania, funkcjonował organ nadzorczy - Radiokomitet, który skupiał zarówno telewizję, jak i radio. Dopiero po roku 1994 powstały dwa niezależne media - Telewizja Polska i Polskie Radio. Dziś szczecińskie radio jest regionalną spółką niezależną i sama może decydować o pozyskanych ze sprzedaży pieniądzach. Natomiast ośrodek telewizji - jak się wydaje - jako zależny od centrali nic lub prawie nic nie zyska. Pieniądze powędrują prawdopodobnie do Warszawy.

Co dalej z wieżowcem

Idea Inwest planuje przeznaczenie dwóch z 17 pięter wieżowca na biura, a pozostałe - na mieszkania.

- Póki co będziemy budynek wynajmować - wyjaśnia Bożena Marczak - Nyeumann. - Z naszych doświadczeń na budowie przy Wyzwolenia (inwestycja na miejscu dawnego Baru Extra - MR) wszelkie prace koncepcyjne, uzgodnienia etc. zajmą nam około dwóch lat. Dopiero wówczas przystąpimy do realizacji modernizacji wieżowca.

Zabiegali od dawna

Telewizja Polska próbowała sprzedać wieżowiec już od roku 2004, ale cena wywoławcza była nie wydawała się inwestorom korzystna (8 mln zł). Później obniżono ją, ale tylko o 1,5 mln zł, co nie spowodowało zainteresowania. Kolejnym ruchem TVP był powrót do starej ceny i dopiero w tym roku zapadła zgoda na 3,4 mln zł. Wystartowało dwóch chętnych, przy czym Idea Inwest dała nieco więcej i przetarg wygrała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński