Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Główny cel to pomoc dzieciom

ech
Stargardzkie Stowarzyszenie Klub Abstynenta "ALA“ działa już trzynaście lat. Zmieniło przez ten czas swoją siedzibę, obecnie mieści się przy ulicy Warszawskiej 16.

Zadeklarowanych członków klubu jest trzydziestu ośmiu, na mityngi przychodzi około osiemnastu osób, w grupie "Alanon", czyli osób współuzależnionych jest trzydzieści kobiet. Prezesem stowarzyszenia jest Henryk Parkitny.
- Głównym celem klubu jest stworzenie warunków, zajęcie się współuzależnionymi, czyli rodzinami uzależnionych - mówi H. Parkitny.
Stargardzki klub stara się organizować wiele spotkań z różnymi ludźmi, ich sztandarową imprezą są majowe Dni Trzeźwości, przygotowują też Dzień Dziecka, Sylwestra, wieczorki integracyjne. Uruchomili telefon informacyjno-konsultacyjny.
- Organizujemy też szkolne konkursy plastyczne, wojewódzkie turnieje piłki nożnej, tenisa stołowego - wylicza prezes. - Członkowie klubu chętnie pomagają w organizowaniu, choć "wariatów" do pracy społecznej jest coraz mniej.
Głównym celem na 2002 rok, który stawia sobie stowarzyszenie, to zajęcie się dziećmi, szczególnie z grup samopomocowych, także młodzieżą szkół średnich.
- Prawie nic się nie robi dla młodzieży, a przecież jest to najbardziej zagrożona grupa - ubolewa Henryk Parkitny. Trzeba im przede wszystkim uświadomić, że piwo to też alkohol.

Henryk Parkitny, prezes Stargardzkiego Stowarzyszenia Klubu Abstynenta "ALA"

- W Stargardzie dużym problemem jest słaby obieg informacji o adresach i telefonach, pomocnych dla ludzi uzależnionych od alkoholu i ich rodzin. Oni po prostu nie wiedzą, gdzie mają się zwrócić. Chciałbym, aby podczas kolejnych Dni Trzeźwości jak najlepiej poinformować mieszkańców. Mnie kiedyś pomógł Klub Abstynenta, teraz ja chcę pomagać innym. Tłumaczę członkom klubu, że alkoholikami są na mityngach, a za drzwiami są abstynentami.

Agata Kmieć-Łuciuk, pełnomocnik Zarządu Miasta ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych

- W następnym roku planowana jest współpraca z organizacjami pozarządowymi: AA, Towarzystwem Przyjaciół Dzieci w Szczecinie, Ogniskiem Brata Alberta, czyli miejscami dla ofiar przemocy, Komendą Hufca ZHP, która organizuje kolonie i zimowiska dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym. W świetlicach szkolnych prowadzone są programy socjoterapeutyczne. Działalność profilaktyczna w szkołach będzie poszerzona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński