Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głosujmy na Szczecin

Mariusz Parkitny
Każdy z mieszkańców może zwiększyć szanse Szczecina na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Wystarczy zagłosować w internecie.

Jak głosować?

Jak głosować?

Po wejściu na stronę http://www.candidatecities.com wybieramy język, następnie w górnym prawym rogu w niebieskim kwadraciku mamy opcję "Zagłosuj na twoje ulubione miasto". Wybieramy Polskę (i już wtedy wyświetlają nam się polskie miasta, na które możemy głosować), następnie zaznaczamy opcję Szczecin, i możemy oddać głos. Głosować można trzy razy pod rząd co kilka dni.

To pomysł szczecińskiego stowarzyszenia Inicjatywa Szczecińska.

- Zachęcamy mieszkańców do głosowania. Od tych głosów być może będzie zależało, czy Szczecin wygra. Warto wziąć udział w zabawie i pomóc w osiągnięciu tego tytułu - przekonuje Karol Kowalski z Inicjatywy Szczecińskiej.

Choć wynik głosowania nie decyduje o zdobyciu tytułu, to jury konkursu bierze pod uwagę zaangażowanie lokalnych społeczności w miejscowe inicjatywy.

Pomysł Europejskiej Stolicy Kultury powstał w 1985 r. Co roku typowane są dwa państwa, z których chętne miasta na 9 lat wcześniej składają swoje kandydatury. Spośród zgłoszonych miast Unia wybiera po jednym z obu państw. Polska ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku. Swoje oferty zgłosił m.in. Szczecin, Łódź, Lublin, Gdańsk.

Miasta kandydackie muszą spełnić szereg warunków. M.in. wybranie Ambasadora Kultury, którego zadaniem będzie promowanie kultury miasta i regionu a także współpracy międzynarodowej, akcentowanie wartości europejskich oraz tworzenie działań kulturalnych promujących miasto i region. Dobrze widziane przez jury jest promowanie kultury przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Tytuł przyznawany jest na rok. W tym czasie odbywają się imprezy kulturalne, konferencje, festyny itp. Tytuł oznacza ogromny prestiż, bo zapewnia reklamę miasta w Europie i na świecie. Wszystkie wydarzenia w Europejskich Stolicach Kultury w 60 procentach finansuje Unia Europejska.

- Bez wątpienia Szczecinowi, poza zaangażowaniem władz miasta i stowarzyszeń, jest potrzebny pozytywny impuls społeczny, dzięki któremu każdy z mieszkańców będzie zainteresowany tą ideą - dodaje Karol Kowalski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński