Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Globalny problem z pracą

IB
Przeciętny młody Polak, który rozpoczyna pracę, nie jest już taki młody. Ma wtedy 22 lata. Duńczycy, Anglicy i Austriacy pracują już od 16-17 roku życia.

Nie trzeba nikomu uświadamiać jakie ma to swoje pozytywne efekty. Aktywizacja młodych ludzi, zwiększenie dostępu do zatrudnienia, dostosowywanie kwalifikacji i wykształcenia staje się głównym wyzwaniem współczesnego rynku pracy. Młodzi ludzie są bardziej narażeni na bezrobocie niż dorośli pracownicy. Stopa bezrobocia wśród osób w przedziale wiekowym 15 - 24 lata, jest zwykle od dwóch do pięciu razy wyższa niż w przypadku dorosłych pracowników (30 - 54 lata).

W Unii Europejskiej stopa bezrobocia dla grupy wiekowej 30 - 54 lata wynosi 6 procent, zaś wśród młodych ludzi (od 15 do 24 lata) dochodzi nawet do 15 procent. Bezrobocie młodych ludzi stanowi problem globalny. Z roku na rok wejście na rynek pracy staje się dla młodzieży coraz trudniejsze.

Niestety w czasie spowolnienia gospodarczego przedsiębiorcy, szczególnie dokładnie analizują każdą wydaną złotówkę. Wysokie koszty pracy oraz "niepewność" jutra powodują, że firmy albo nie przyjmują nowych pracowników, albo, decydując się na zatrudnienie, wolą przyjąć do pracy starszego pracownika, posiadającego większe doświadczenie zawodowe.
Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że bezrobocie wśród młodych spowodowane jest między innymi brakiem miejsc pracy w danej miejscowości (82 procent ankietowanych), niewystarczającą siecią kontaktów i znajomości, które ułatwiają znalezienie pracy (73 procent), niechęcią pracodawców do zatrudniania osób bez doświadczenia zawodowego (67 procent), niewystarczającą motywacją młodych ludzi do szukania pracy, gdyż nadal mogą liczyć na pomoc rodziny (61 procent), czy zbyt wygórowanymi oczekiwaniami finansowymi (44 procent).

Młodzi ludzie są gorzej postrzegani przez pracodawców przede wszystkim dlatego, iż nie mają doświadczenia zawodowego - dodaje Thierry Iovane. - Nawet ukończenie studiów wyższych nie jest gwarancją znalezienia zatrudnienia. Niejednokrotnie okazuje się bowiem, że wiedza i umiejętności nabyte podczas studiów nie pokrywają się z wymaganiami i oczekiwaniami współczesnego rynku pracy. Dlatego cały czas trzeba być aktywnym i przedsiębiorczym, nieustannie poszukując nowych możliwości rozwoju osobowego i zawodowego.

Nierzadko więc młodzi ludzie, którzy nie mogą liczyć na zatrudnienie w swoim miejscu zamieszkania, będą zmuszeni do wykazania się dużą mobilnością. Natomiast brak popytu na rynku pracy na dane wykształcenie i umiejętności sprawi, że młodzi będą musieli się przekwalifikowywać.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński