Gimnazjaliści ze Słupska wolą technika niż licea

Zbigniew Marecki
Rekrutacja do LO nr 2, obok techników najpopularniejszej szkoły w Słupsku wśród gimnazjalistów.
Rekrutacja do LO nr 2, obok techników najpopularniejszej szkoły w Słupsku wśród gimnazjalistów. Fot. Krzysztof Tomasik
Szkoły, w których można uzyskać tytuł technika, znalazły się w czołówce placówek, w których uczniowie ze Słupska i powiatu słupskiego chcą kontynuować naukę.

Do takiego wniosku prowadzą wyniki badań ankietowych dotyczących aspiracji edukacyjno-zawodowych wśród uczniów klas trzecich gimnazjów w Słupsku i powiecie słupskim, jakie niedawno przeprowadzono na zlecenie słupskiego ratusza.

W sondażu uczestniczyło 1712 uczniów. W dniach, kiedy go przeprowadzano, w szkołach nie było jedynie 184 uczniów. Swoje opinie wyraziło 868 dziewcząt i 844 chłopców.

Z ich deklaracji wynika, że największa grupa gimnazjalistów, bo aż 404 osoby, chciałaby kontynuować naukę w Technikum nr 1 przy ul. Szczecińskiej 60 (wchodzi w skład dawnego "elektryka"), przy czym sto dziesięć osób chciałoby zostać kucharzami, sto osób - technikami hotelarstwa, 61 osób - technikami informatykami, 48 osób - technikami organizacji reklamy, a 42 osoby - technikami elektronikami.
Na drugim miejscu wśród wymarzonych szkół znalazło się I LO.

O kontynuacji nauki w tej placówce myśli 176 gimnazjalistów, przy czym aż 41 osób zainteresowane jest edukacją matematyczno-informatyczną, 39 osób - klasą historyczno-prawną, a po 33 osoby - edukacją humanistyczną i biologiczno-chemiczną. Mniejsze zainteresowanie budzą klasy matematyczno-geograficzne i edukacja społeczno-polityczna.

Ciekawe jest to, że na trzecim miejscu wśród wymarzonych szkół znalazło się Technikum nr 4 przy ul. Niedziałkowskiego (dawny "mechanik"). Tam chciałoby się uczyć 150 gimnazjalistów. Aż 49 uczniów marzy o tym, aby tam uzyskać tytuł technika mechanika, a po około 30 osób w tej placówce chciałoby zdobyć zawód technika mechatronika, technika pojazdów samochodowych i technika usług fryzjerskich. Tylko jedna osoba wybrała proponowaną w tym technikum klasę techników spedytorów.
Na czwartym miejscu wśród najchętniej wybieranych szkół uplasowało się Technikum nr 6 (szkoła rolnicza) przy ul. Szczecińskiej w Słupsku. Tam chciałoby trafić 143 uczniów, najchętniej do klasy techników krajobrazu (37 osób) lub techników agrobiznesu (21 osób) i techników organizacji usług gastronomicznych (21 osób).

Piąte miejsce w rankingu szkół, w których chcieliby się uczyć gimnazjaliści z naszego regionu, przypadło V LO (119 chętnych), 6. miejsce zajęło utytułowane II LO (107 chętnych), a na 7. miejscu uplasowało się Technikum Leśne w Warcinie (101 osób).

Pozostałe szkoły wzbudzają o wiele mniejsze zainteresowanie. Dotyczy to zarówno liceów, techników, jak i zasadniczych szkół zawodowych.

Musimy jednak pamiętać, że na te wybory gimnazjalistów nie miały wpływu punkty, które dopiero zdobędą w czasie egzaminu gimnazjalnego. Ankietowani sami natomiast deklarowali, że w tym przypadku kierowali się zainteresowaniami (991 osób), zdolnościami (290 osób), wysokimi zarobkami po ukończeniu szkoły (181 osób), wiedzą o możliwościach podjęcia szybko pracy (96 osób), sugestią rodziców i znajomych (70 osób) i możliwością podjęcia pracy za granicą (47 osób). W mniejszym stopniu na ich wybory wpływy miała sytuacja rodziny (31 osób) i stan zdrowia ucznia (11 osób).

Jedyną wadą ankiety jest to, że względnia tylko ofertę szkół publicznych i samorządowych, a pomija zupełnie szkoły prywatne i społeczne, które też cieszą się zainteresowaniem uczniów.
Jutro napiszemy o tym, jakie dziedziny wiedzy gimnazjaliści chcieliby poznawać po angielsku i na kształcenie w jakich nowych kierunkach mogą liczyć w przyszłym roku szkolnym.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

u
uczeńILO
Na zdjęciu to 1 LO a nie II
Dodaj ogłoszenie