Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści rozpoczęli trzydniowe egzaminy gimnazjalne [wideo]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Uczennice Gimnazjum nr 21: (od lewej) Anastazja Gleba, Karolina Dominiak-Górska i Klaudia Pielech były zadowolone
Uczennice Gimnazjum nr 21: (od lewej) Anastazja Gleba, Karolina Dominiak-Górska i Klaudia Pielech były zadowolone Andrzej Szkocki
Dziś (środa) punktualnie o godz. 9 gimnazjaliści w całym kraju rozpoczęli humanistyczną część egzaminu gimnazjalnego.

Przez pierwszą godzinę rozwiązywali testy z historii i WOS-u. Po przerwie o godz. 11 zaczęli egzamin z języka polskiego, który trwał 90 minut.

Na teście z historii i WOS-u pojawiły się takie zagadnienia ja: władcy z dynastii Piastów, handel w Polsce w XVI wieku, zabory, insurekcja kościuszkowska, a także samorząd wojewódzki oraz szara strefa. Wszystkie pytania były zamknięte - uczeń sam musiał wybrać prawidłową odpowiedź z zaproponowanych w arkuszu.

Na egzaminie z języka polskiego pojawiła się rozprawka, w której uczniowie pisali o marzeniach oraz pytania na podstawie wybranych lektur.

W Gimnazjum nr 21 w Szczecinie uczniowie uznali, że zadania były łatwe.

- Język polski to przede wszystkim egzamin z czytania ze zrozumieniem, więc jest to egzamin wymagający logicznego myślenia - mówi Klaudia Pielech, uczennica Gimnazjum nr 21. - Historia i WOS były trudniejsze, ponieważ wymagały już konkretnej wiedzy, którą trzeba się wykazać.

Co najciekawsze, uczennice z Gimnazjum nr 21 przyznają, że w ogóle się nie stresują tymi egzaminami.

- Wydaje nam się, że to rodzice i nauczyciele przeżywają te egzaminy bardziej od nas - mówi Anastazja Gleba, uczennica.

W czwartek gimnazjaliści przystąpią do egzaminu z części matematyczno-przyrodniczej, a w piątek - z języka obcego nowożytnego. Najwięcej wybiera język angielski, zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w kwietniu, będzie go pisać w drugim terminie w czerwcu

Jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie III klasy, to i tak ukończy gimnazjum. Nie ma możliwości powtarzania egzaminu, żeby poprawić oceny.

Wyniki egzaminu gimnazjalnego są brane pod uwagę przy rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej. Liczą się także oceny na świadectwie szkolnym. W przypadku kandydatów ubiegających się o przyjęcie do klas wymagających szczególnych indywidualnych predyspozycji brane są pod uwagę wyniki sprawdzianu uzdolnień kierunkowych.

W związku z reformą oświaty jeszcze tylko dwa roczniki napiszą egzamin gimnazjalny do czasu wygaszenia gimnazjów.

Wyniki tegorocznego egzaminu uczniowie poznają 16 czerwca.

Polecamy na gs24.pl:

Dom Szczecin WielgowoCena 1 550 000 złCena za metr 3 690 zł/m2 Powierzchnia 420 m2Liczba pokoi 8Liczba pięter 1-piętrowyTyp budynku willaRok budowy 2000Liczba łazienek 3Stan budynku wysoki standardBrak podpiwniczenia Poddasze użytkoweOgrzewanie CO gazowe, kominekOgród

Najdroższe domy na sprzedaż w Szczecinie [zdjęcia]

Wielkie otwarcie największego TK Maxx w Polsce [zdjęcia, wideo]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński