W ramach rządowego programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 ton na oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.
ZOBACZ TEŻ:
100 nowych obwodnic w Polsce. A ile powstanie w zachodniopomorskim?
W siedzibie PiS w Szczecinie odbyło się spotkanie dotyczące programu.
- Nie kierujemy się partyjnymi preferencjami, nie jest dla nas istotne jaka opcja rządzi w danej miejscowości czy powiecie. Po prostu budujemy, bo najważniejszy dla nas jest zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo, ekologia i komfort życia mieszkańców - napisała Małgorzata Jacyna-Witt, radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
Jakie miejscowości są na liście?
Obwodnica Człopy w ciągu drogi krajowej nr 22 (planowana data ogłoszenia przetargu: IV kwartału 2024 roku). Obwodnicę zyska również Gryfina w ciągu drogi krajowej nr 31. Będzie mierzyła ok. 5,6 km długości. Koszt przedsięwzięcia to ok. 107 mln zł.
W planach jest również obwodnica Rusinowa w ciągu drogi krajowej nr 22, obwodnica Stargardu w ciągu drogi krajowej nr 20 (planowana data ogłoszenia przetargu: III kw. 2023 r.), obwodnica Szczecinka w ciągu drogi krajowej nr 20 (długość: ok. 4,30 km; koszt: ok. 158 mln zł), obwodnica Szwecji w ciągu drogi krajowej nr 22, obwodnica Wałcza (Strączno) w ciągu drogi krajowej nr 22 i obwodnica Złocieńca w ciągu drogi krajowej nr 20 (planowana data ogłoszenia przetargu: III kw. 2023 roku).
Na liście jest również obwodnica Kołbaskowa, czyli rozbudowa drogi krajowej nr 13 od Szczecina do granicy z Niemcami (długość około 6 km, koszt: około 166 mln zł). Dla tej obwodnicy uzyskano już decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach jako II etap już skierowanej do realizacji obwodnicy Przecławia i Warzymic.
Autostrady w Polsce: Ile mają kilometrów? [MAPY, WIZUALIZACJ...
Przypomnijmy, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zerwała umowę z dotychczasowym wykonawcą projektu i prac w ramach tego zadania.
- Przetarg na roboty na tym zadaniu planowany jest do ogłoszenia do końca marca tego roku. Obecnie na inwestycji trwają badania archeologiczne, które powinny zakończyć się w lutym - wyjaśnia Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowej i Autostrad.
Na terenie, gdzie powstanie nowy odcinek drogi krajowej nr 13 jest 14 stanowisk do badań archeologicznych i dodatkowo 9 stanowisk do nadzoru.
W programie nie ma ani słowa o Zachodnim Drogowym Obejściu Szczecina. Przypomnijmy, że realizacja jest zaplanowana na lata 2021 - 2028. Szacunkowa wartość projektu to 3,9 mld zł. Trasa ma być alternatywą dla obecnego szlaku S3/A6 i poprawić skomunikowanie Polic i całej aglomeracji szczecińskiej z siecią dróg ekspresowych i autostrad. Będzie miała długość 51,6 km.
ZOBACZ TEŻ:
Budowa drugiej jezdni obwodnicy Kobylanki, Morzyczyna i Ziel...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?