Gdzie wyrzucić elektrośmieci i odpady wielkogabarytowe? Segregacja śmieci, które nie mieszczą się w standardowych koszach.

Justyna Madan
Justyna Madan
Gdzie wyrzucić śmieci, które ciężko nam dopasować do podstawowych frakcji? Jest to pytanie, które pojawia się przede wszystkim w chwili, gdy chcemy wyrzucić elektrośmieci czy odpady wielkogabarytowe. Telewizora, lodówki czy starych mebli nie wyrzucimy do żadnego pojemnika, można je za to zostawić w wyznaczonym do tego miejscu lub oddać do odpowiedniego punktu. Podpowiadamy, co zrobić z kłopotliwymi odpadami.

Spis treści

Segregacja śmieci wcale nie musi być trudna ani skomplikowana, trzeba jednak wyrobić sobie nawyk wyrzucania odpadów do odpowiednich koszy. Dlaczego to takie ważne? Szacunki Banku Światowego pokazują, że na całym świecie każdego roku wytwarzamy około 2 miliardów ton odpadów stałych. To od nas zależy, czy utoniemy w śmieciach.

Dbałość o środowisko to nasza wspólna misja. Wszyscy staramy się żyć coraz bardziej ekologicznie i w zgodzie z naturą. Z nami to proste – akcja „Drzewko za surowce wtórne” nie tylko pomoże Wam pozbyć się niechcianej makulatury i zepsutego sprzętu. Między innymi za 5 kg makulatury otrzymasz prezent od Lasów Państwowych, których misją jest sprawić, aby w Polsce lasów wciąż przybywało. Weź udział w akcji i przygarnij drzewko od Lasów Państwowych.

partnerzy (1024×400 px) - 6

Co się zalicza do dużych gabarytów?

Zacznijmy od tego, co zalicza się do odpadów wielkogabarytowych. Są to wszystkie śmieci, które ze względu na swój rozmiar nie mieszczą się do standardowych, kolorowych koszy na śmieci. Zaliczamy do nich:

 • stare meble,
 • zużyte opony od samochodów osobowych,
 • materace, dywany, wykładziny,
 • deski do prasowani,
 • duże lustra (w ramie),
 • duże instrumenty muzyczne,
 • wózki i łóżeczka dziecięce,
 • kojce dla dzieci, przewijaki,
 • rowery,
 • deski meblowe,
 • karnisze,
 • duże zabawki bez elektroniki np. koń na biegunach,
 • meble ogrodowe,
 • duże donice,
 • pojedyncze (1 sztuka) skrzydło drzwi lub okna (bez futryny, ościeżnic, parapetów),
 • kuchnie gazowe.

Warto jednak wiedzieć, że wyposażenie łazienki, takie jak wanny, muszle klozetowe, umywalki i prysznice mogą być uznawane jako śmieci poremontowe, oddaje się je więc w inny sposób.

Gdzie wyrzucić odpady wielkogabarytowe?

Jak pozbyć się z domu dużych gabarytów? Niestety nie jest to takie proste, jak w przypadku pozostałych odpadów, które są od nas odbierane regularnie. Odpady wielkogabarytowe są zazwyczaj odbierane tylko raz na jakiś czas, informacji o terminach należy szukać w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy, podmiotu, który odbiera od nas wszystkie śmieci.

Inną opcją, kiedy nie chcemy czekać z wywozem zalegających w domu mebli czy innych dużych odpadów, można na przykład zamówić kontener na odpady wielkogabarytowe, wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami. Można też osobiście oddać niepotrzebne rzeczy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w naszej okolicy, warto się jednak wcześniej w tej sprawie skontaktować.

Gdzie oddać elektrośmieci?

Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (stąd skrót ZSEE). Zaliczamy do nich artykuły RTV, AGD czy GSM, ale także zabawki z elementami elektrycznymi czy urządzenia medyczne. Elektrośmieci mogą zawierać w sobie szereg toksycznych substancji, m.in. azbest, rtęć, kadm czy związki bromu, dlatego ich segregacja jest niezwykle istotna, w innym przypadku możemy przyczynić się do wnikania tych substancji do gleby i wód.

To bardzo ważne, aby oddać te sprzęty do odpowiedniego miejsca. Jest nim PSZOK. To tutaj zaniesiemy leki, odpady budowlane, zużyte opony, meble czy właśnie elektrośmieci. PSZOK nie przyjmie jednak wszystkiego (np. materiałów z azbestem), dlatego zawsze warto skontaktować się z lokalnym punktem, zanim się tam wybierzemy.

Sprzęt elektroniczny przyjmuje też część sklepów z elektroniką. W niektórych jest to możliwe tylko, jeśli coś kupujemy, czasami musi to być sprzęt tego samego rodzaju, ale nie zawsze. Tutaj również warto skontaktować się z tego rodzaju sklepem w mieście, w którym mieszkamy. Warto jednak wiedzieć, że sklepy wielkopowierzchniowe, powyżej 400 metrów kwadratowych, mają obowiązek przyjęcia od nas akcesoriów, których rozmiary nie przekraczają 25 centymetrów.

W niektórych miastach można znaleźć specjalne kontenery na ZSEE. Są one jednak zazwyczaj przeznaczone zasadniczo do wrzucania elektroodpadów małogabarytowych i to nie wszystkich.

Gladiatorzy na Narodowym, relacja z gali XTB KSW Colloseum 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński