Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking Europolis: miasta dla młodych. W których miastach mieszka się najlepiej młodym Polakom? Ranking Europolis 30.11.2019

Aleks Ched
W których miastach mieszka się najlepiej młodym Polakom?
W których miastach mieszka się najlepiej młodym Polakom? Pawel Lacheta/ Polska Press/ Express Ilustrowany
Najnowszy ranking badający jakość życia w polskich miastach. W których miastach mieszka się najlepiej młodym Polakom? Ranking Europolis zmierzył atrakcyjność polskich miast dla ich młodych mieszkańców. W jakich miastach mieszka się najlepiej młodym ludziom. Nie jest wielkim zaskoczeniem, że 1. miejsce w rankingu "Europolis: miasta dla młodych" zajęła Warszawa. Jak wypadły pozostałe polskie miasta?

Warszawa zdobyła 55 punktów. Co ciekawe, zwyciężyła tylko w jednej z siedmiu kategorii rankingu, określającym kondycję gospodarczą. Tu okazała się bezkonkurencyjna. Dość wysokie noty w większości pozostałych obszarów zapewniły stolicy prowadzenie w całościowym zestawieniu. Drugie miejsce zajął Rzeszów. Jego największa zaleta to wysokiej jakości edukacja, zarówno jeśli chodzi o wyższe uczelnie, jak i szkoły średnie - w tym licealne i zawodowe. Podium rankingu Europolis zamykają Katowice. Miasto to zdecydowanie prowadzi jeżeli chodzi o dostępność do dobrej jakości opieki zdrowotnej.

ZOBACZ

Skład pierwszej dziesiątki rankingu Europolis. Miasta dla młodych nie jest zaskoczeniem: za Katowicami plasują się Gdańsk (zwycięzca kategorii Otwartość) i Kraków (zwycięzca kategorii Kultura i rozrywka), a następnie Wrocław, Opole, Poznań, Sopot i Łódź. Z wyjątkiem bogatego i prężnego Sopotu wszystkie są miastami wojewódzkimi - ośrodkami, które ze względu na swój potencjał gospodarczy i kulturalny cieszą się dużą siłą przyciągania.

Twórcy raportu wskazują jako interesujące dobre wyniki Opola i Łodzi - miast, które w ostatnich latach zmagają się z depopulacją, w tym zwłaszcza w najmłodszych grupach wiekowych.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Wyniki uzyskane w raporcie przez polskie miasta nie są zbyt dobre. Tylko dwa otrzymały więcej niż połowę możliwych punktów, ale aż 28 nie przekroczyło progu 30 punktów (na 100 możliwych). Co więcej, w pierwszej piętnastce znalazły się ośrodki lepsze o ledwie kilka punktów od średniej, która wyniosła 32 punkty. Pokazuje to, że nawet faworyci tegorocznego zestawienia mogą jeszcze wiele zrobić w zakresie polityki młodzieżowej.

W których miastach mieszka się najlepiej młodym Polakom?

Drugą połowę rankingu otwiera Toruń, który obok Zielonej Góry zanotował jeden z dwóch najniższych wyników spośród miast wojewódzkich. Ostatnia dziesiątka miast składa się z miejscowości Górnego Śląska (Bytom, Mysłowice, Ruda Śląska, Świętochłowice, Dąbrowa Górnicza), miast z regionów o słabszej kondycji gospodarczej (Grudziądz i Elbląg z warmińsko-mazurskiego, Chełm z lubelskiego oraz Suwałki z podlaskiego) oraz z Gorzowa Wielkopolskiego.

ZOBACZ

Podobnie jak w poprzednich rankingach Europolis, w niniejszym zestawieniu na czoło zdecydowanie wychodzą metropolie (tj. miasta powyżej 300 tysięcy mieszkańców). Stanowią one połowę pierwszej dziesiątki, wszystkie mieszczą się też w pierwszej dwudziestce rankingu. Średnio osiągają 42 punkty, co oznacza, że są lepsze o prawie 10 punktów w porównaniu do miejscowości liczących od 150 do 300 tysięcy mieszkańców. Relatywnie dobre wyniki osiągnęły także najmniejsze ośrodki ze średnią notą 31 punktów. W tej grupie znajdziemy Sopot, tradycyjnie zajmujący wysokie miejsca w rankingach miast, Krosno oraz Świnoujście - lidera kategorii Infrastruktura. Pozostałe miasta o populacji do 60 tys. mieszkańców wypadły przeciętnie. Jeśli pominąć najmniejsze ośrodki, przeciętna ocena przyjazności miast dla młodych spada wraz z klasą wielkości miejscowości, gdzie zauważalna jest różnica między metropoliami i pozostałymi miastami. Ocena ta najogólniej zgadza się więc z trendami demograficznymi - to właśnie ośrodki wojewódzkie mają z polskich miast największą siłę przyciągania nowych mieszkańców.

Raport Europolis. Miasta dla młodych:

  • Warszawa (1. miejsce)
  • Rzeszów (2. miejsce)
  • Katowice (3. miejsce) i inne miasta Górnego Śląska
  • Gdańsk (4. miejsce)
  • Kraków (5. miejsce)
  • Wrocław (6. miejsce)
  • Opole (7. miejsce)
  • Poznań (8. miejsce)
  • Sopot (9. miejsce)
  • Łódź (10. miejsce)
  • Krosno (13. miejsce)
  • Bydgoszcz (17. miejsce)
  • Świnoujście (30. miejsce)
  • Toruń (34. miejsce)

[g]14566183/g]

Informacje 3011.2019

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński