Spis treści
Trasy spacerowe w woj. pomorskim
We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras spacerowych w woj. pomorskim, które inni już przetestowali. Wybierz najlepszą dla siebie.
Zanim wyruszysz, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 07 września w woj. pomorskim ma być od 18°C do 30°C. Nie powinno padać. W niedzielę 08 września w woj. pomorskim ma być od 17°C do 30°C. Nie powinno padać.
🌳 Trasa spacerowa: Witomino - Grabówek - Witomino
- Początek trasy: Gdynia
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 11,17 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 7 min.
- Przewyższenia: 90 m
- Suma podejść: 101 m
- Suma zejść: 126 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Me.Encore
Jest wszystko - żwir, pozostałości asfaltu, korzenie (tylko na jednym podejściu). To w ogóle mój pierwszy spacer z kijami, więc co się będę wymądrzał :).
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Wędrówka przez Jar Rzeki Raduni
- Początek trasy: Kartuzy
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 9,96 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 19 min.
- Przewyższenia: 95 m
- Suma podejść: 999 m
- Suma zejść: 1 023 m
Trasę dla spacerowiczów poleca GR3miasto
W końcu nadeszła długo wyczekiwana, kolorowa wiosna, a wraz z nią chęć do kolejnych wędrówek. Chcąc nacieszyć oczy przepięknymi barwami i odetchnąć od cywilizacji postanowiliśmy udać się do Jaru Raduni. Malownicze ścieżki niemalże o górskim charakterze, prowadzące wzdłuż brzegu wartko płynącej rzeki, gwarantują bliski kontakt z prawdziwą, trochę dziką przyrodą.
Wzdłuż meandrującej Raduni przebiega oznakowany kolorem niebieskim pieszy Szlak Kartuski, jednak biorąc pod uwagę wąską dróżkę, którą wiedzie pokonując liczne dość strome podejścia, zwalone drzewa oraz bagniste obniżenia terenu, wędrówka może się znacznie przedłużyć.
Rezerwat zajmuje obszar o powierzchni 84,24 ha, ciągnąc się na długości 6 km mniej więcej między Mezowem, a Żukowem. Wiodący wzdłuż meandrów rzeki pieszy Szlak Kartuski, oznakowany kolorem niebieskim jest jednak znacznie dłuższy, przez co wędrówka na tym odcinku zająć nam może nawet pół dnia. Miejscami jest dość wąsko i ślisko, przez co łatwo można zsunąć się ze stromego brzegu.
Wysokość zboczy jaru sięga ponad 40 metrów nad dno doliny, którym płynie wąską gardzielą bystry nurt rzeki Raduni. Zbocza całkowicie porośnięte są gęstym, wysokim lasem i są bardzo strome. Wiodąca wzdłuż koryta rzeki ścieżka przyjmuje nico górski charakter i niekiedy wymaga od wędrujących większego wysiłku. We wschodniej części rezerwatu, którą mieliśmy okazję pokonać zeszłej jesieni, wzmagaliśmy się głównie ze stromymi zboczami oraz przeprawami przez nad wartko płynącą rzekę. Niestety istniejące niegdyś mosty nie doczekały się jeszcze reanimacji. Pokonując zachodnią część jaru, czyli od stacji kolejowej w Babim Dole, aż po most kolejowy w Rutkach k./Żukowa, prócz licznych wzniesień, wzmagaliśmy się także z przeróżnymi przeszkodami m.in. powalonymi drzewami. Pomimo wszelkich trudności, Rezerwat Jaru Raduni, to naprawdę mistyczne miejsce, pełne przepięknej dzikiej przyrody.
Dojazd / powrót z Trójmiasta:
Zarówno pod kątem obejścia zachodniej, jak i wschodniej części Jaru Raduni, najdogodniejszym miejscem rozpoczęcia wędrówki jest stacja PKP w Babim Dole. Można tu dotrzeć koleją regionalną z trójmiasta, albo przyjechać samochodem. Jeśli wybierzemy pierwszą z opcji, decydując się na przejście wschodniej części rezerwatu przyrody i kończąc w Żukowie, pamiętajmy by sprawdzić dogodne połączenie z trójmiastem. W weekendy transport jest ograniczony, ale do wyboru mamy kolej regionalną, autobusy PKS zarówno do Gdańska, jak i Gdyni, a także gdyńską, pospieszną linię Z.
Rezerwat Jaru Raduni, to przepiękne miejsce, leżące niespełna pół godziny drogi Trójmiasta (jadąc koleją regionalną lub samochodem). Entuzjaści pieszych wędrówek z pewnością zaznają tu spokoju, a przy okazji nacieszą oczy cudownymi widokami. Aż nieprawdopodobne, że rzeźba terenu jest tu tak mocno pofałdowana, a ścieżki przyjmują niemalże górski charakter. Krocząc wąskim i stromym gardłem jaru warto zaopatrzyć się w wygodne buty trekkingowe, najlepiej za kostkę.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Zbiczno
- Początek trasy: Prabuty
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 9,29 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 49 min.
- Przewyższenia: 76 m
- Suma podejść: 618 m
- Suma zejść: 619 m
Wojciechstypa poleca tę trasę na spacer
Dookoła jez. Zbiczno - po raz drugi w tym roku, po raz nie pomiętam który w ostatnich latach.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Wędrówka po Bażantarni Elbląskiej
- Początek trasy: Krynica Morska
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 12,45 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 34 min.
- Przewyższenia: 94 m
- Suma podejść: 508 m
- Suma zejść: 509 m
GR3miasto poleca tę trasę
Bażantarnia Elbląska, to niewielki, zalesiony obszar znajdujący się na skraju Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Cechuje się on dość mocno pofałdowanym terenem, którego wzgórza sięgają 150 m n.p.m. Pomiędzy wzniesieniami, w głębokich wąwozach meandrują malownicze potoki, które sprawiają wrażenie jakbyśmy byli w górach. Bażantarnia Elbląska to wspaniały rejon na wędrówki a także pełne wrażeń wycieczki rowerowe.
Wędrując bądź jeżdżąc tędy na rowerowe trzeba wiedzieć, że w ten teren najlepiej wybrać się gdy jest sucho. Mroźna zima oraz suche lato bez większych opadów wydają się najbardziej dogodnymi okresami na wizytę, jednak wiosną i jesienią też jest tam pięknie.
Wędrując tutejszymi szlakami turystyki pieszej należy pamiętać, że większość z nich wiedzie w dość trudnym, pagórkowatym terenie. Niektóre ścieżki są bardzo wąskie i strome. Szczególną ostrożność należy zachować wędrując zboczami wzgórz oraz krawędziami wzdłuż meandrujących głębokimi jarami potoków. Dla lepszej stabilności warto ubrać obuwie za kostkę oraz podeprzeć się kijami trekkingowymi.
Kilometr, kilometrowi nierówny
Obszar Bażantarni Elbląskiej kształtują liczne strome wzniesienia, poprzecinane głębokimi jarami i meandrującymi w nich potokami, dlatego też pokonana przez nas trasa jest dość wymagająca, pomimo niewielkiego dystansu. Z pewnością ten niedzielny wypad mało ma wspólnego z tzw. „niedzielnym spacerkiem”. Dwanaście kilometrów w tak górzystym terenie robi swoje. Zresztą ślad trasy i mapę udostępniam poniżej. Wybierzcie się naszym tropem, a przekonacie się, że kilometr, kilometrowi faktycznie jest nierówny.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Zimowe klimaty
- Początek trasy: Żukowo
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 14,48 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 47 min.
- Przewyższenia: 352 m
- Suma podejść: 587 m
- Suma zejść: 383 m
Max_c74 poleca tę trasę na spacer
Wycieczka piesza do Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Dziś pogoda była wyśmienita na spacer po Kaszubach. Trasa jest łatwa do pokonania. Dojazd z Trójmiasta do Wieżycy PKM (bez stania w korkach). Śnieg tylko po kolana i dość ciepło. Polecam tą trasę.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Na Czarcią Górę
- Początek trasy: Sopot
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 16,78 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 20 min.
- Przewyższenia: 136 m
- Suma podejść: 524 m
- Suma zejść: 522 m
Spacerowiczom trasę poleca Max_c74
Wycieczka piesza na Czarcią Górę. Po drodze sporo ciekawych miejsc i pięknych widoków. Trasa jest łatwa do pokonania. Po drodze jest kilka podejść zwłaszcza pod wzgórze ze skocznią narciarską. Polecam tą trasę.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Idealne na spacer
🌳 Trasa spacerowa: Wędrówka wśród Bieszkowickich Moczarów
- Początek trasy: Rumia
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 19,35 km
- Czas trwania spaceru: 5 godz. i 43 min.
- Przewyższenia: 62 m
- Suma podejść: 562 m
- Suma zejść: 558 m
GR3miasto poleca tę trasę
Trójmiejski Park Krajobrazowy to nie tylko lasy znajdujące się w pobliżu Gdańska, Sopotu, czy Gdyni. Jego granice sięgają znacznie dalej. Skrywa się w nim wiele ciekawostek przyrodniczych, jak chociażby rejon tzw. Bieszkowickich Moczarów. Nietrudno domyślić się, że teren ten obejmuje przede wszystkim rejony bagienne. Ułożona przez nas trasa pozwala zapoznać się nie tylko z malowniczymi torfowiskami, ale również małymi jeziorami, które skrywają się wśród tutejszych lasów. To wspaniały obszar dla rekreacji i sportu.
W okolicach Trójmiasta mamy wiele interesujących jezior i jeziorek. Jedne, z uwagi na występowanie wokół nich rzadkich gatunków roślin i zwierząt, objęte są ścisłą ochroną, inne udostępnione pod wypoczynek i kąpiele. W poprzednich edycjach naszego cyklu wycieczek nad wodę w okolicach naszej aglomeracji opisywaliśmy wiele różnych jezior m.in. Otomińskie, Tuchomskie, Marchowo, Kamień i wiele innych. Jedne, z uwagi na łatwość dojazdu i pobliską gastronomię, latem oblegane są przez tłumy, inne bardziej kameralne, w których możemy cieszyć się spokojem.
Wśród Bieszkowickich Moczarów, które obeszliśmy skrywa się kilka ciekawych akwenów, których wody należą do jednych z najczystszych w okolicach Trójmiasta. Nic też dziwnego, że latem zjeżdżają się tu tłumy plażowiczów, którzy nie przepadają za słoną wodą morską. Gwar zupełnie nam jednak nie po drodze, dlatego zagłębiamy się znacznie dalej niż większość przybywających nad tutejsze jeziora turystów. Do tzw. Bieszkowickich Moczarów oprócz okolicznych jezior: Bieszkowickiego, Zawiat i Borowo zalicza się także mniejsze jeziora, jak: Pałsznik, Krypko, Wygoda, Rąbówko oraz Borowe Oczko. Pierwsze trzy objęte są ochroną i kąpiel w nich jest zabroniona.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Złotów - trasa Nordic Walking
- Początek trasy: Debrzno
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 5,93 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 11 min.
- Przewyższenia: 18 m
- Suma podejść: 75 m
- Suma zejść: 74 m
A.rz57 poleca tę trasę na spacer
Propozycja trasy nordic walking ze Złotowa, jako alternatywa dla tych, którym znudziło się chodzenie promenadą. Trasa troszkę dłuższa niż wokół jeziora, ale z atrakcjami. Prowadzi z ul. Wioślarskiej, gdzie można zaparkować samochód koło stadionu. Przechodzimy przez park, aż na pola za Blękwitem. Przechodzimy przez wieś i wchodzimy w las za amfiteatrem. Lasem wracamy do ul. Wioślarskiej.
Las, pola, łąki, piękne widoki, możliwość napotkania ptaków i dzikich zwierząt: to zalety tej trasy. Dzieciom też będzie się podobało.
Patrz zdjęcia. Tłoku tu nie będzie. Polecam.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Poranek biegowy w Otominie
- Początek trasy: Pruszcz Gdański
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 15,19 km
- Czas trwania spaceru: 5 godz. i 4 min.
- Przewyższenia: 44 m
- Suma podejść: 134 m
- Suma zejść: 133 m
Pmfalcon poleca tę trasę
Okolice Otomina to wspaniały teren na różnego rodzaju formy aktywności. Można tutaj spacerować, biegać, jeździć na rowerze, uprawiać nordic walking, a nawet zbierać pokemony ;)
Przedstawiam Wam jedną z propozycji trasy do zrealizowania w tym terenie. Na początek rundka brzegiem Jeziora Otomińskiego. Szczególnie polecam przebyć ją o wschodzie lub zachodzie słońca. Następnie cel wyprawy to kolejny zbiornik wodny, bardzo malowniczy nieopodal drogi do Bąkowa.
Na deser trasa w kierunku Widlina do Raduni i powrót do Otomina.
Szlaki w okolicy są przebieżne i nie będzie najmniejszych problemów z ich pokonaniem.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Szlak Skarszewski przez Pojezierze Kaszubskie
- Początek trasy: Skarszewy
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 81,54 km
- Czas trwania spaceru: 173 godz. i 33 min.
- Przewyższenia: 253 m
- Suma podejść: 1 654 m
- Suma zejść: 1 907 m
Spacerowiczom trasę poleca GR3miasto
Szlak Skarszewski, to znakowany szlak turystyki pieszej przebiegający przez wschodnią część Pojezierza Kaszubskiego. Łączy on Skarszewy z Sopotem licząc 81,5 km. To z pewnością ciekawy kąsek dla amatorów dłuższych wędrówek, jednak wybierając się jego tropem warto wziąć pod uwagę właściwą porę roku. Wg nas mroźna zima to jedyny dobry moment aby o suchych stopach przejść ów trasę. Wędrówkę szlakiem podzieliliśmy na etapy, które rozłożyliśmy w sumie na trzy dni.
Pełen opis szlaku znajdziesz na stronie GR3miasto:
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!
Korzyści wynikające ze spacerowania
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Najlepsze miejsca na wycieczkę w woj. pomorskim
Najprzyjemniej wędruje się oczywiście na łonie natury, a w woj. pomorskim nie brakuje wyjątkowo malowniczych miejsc i prawdziwych cudów przyrody, docenionych nawet przez międzynarodowych ekspertów.
Rozległe Bory Tucholskie to największy w Polsce rezerwat biosfery UNESCO. W dorzeczu Brdy i Wdy środowisko jest bardzo urozmaicone, a turyści mogą spacerować wśród lasów, wzdłuż bystrych rzek i brzegów jezior (Struga Siedmiu Jezior łączy całą serię zbiorników wodnych!), są tu nawet torfowiska, na które prowadzą ścieżki edukacyjne.
Diametralnie odmienne od Borów Tucholskich są krajobrazy Mierzei Łebskiej między Jeziorem Łebsko i Bałtykiem. Można się tu poczuć jak na prawdziwej pustyni, a pobliski Słowiński Park Narodowy łynie ze swoich ruchomych wydm. Szczególnie ciekawa jest trasa wokół Wydmy Czołpińskiej, wiodąca do latarni morskiej obok powykręcanych w niezwykły sposób drzew, zwanych „tańczącymi sosnami”.
Jeśli macie ochotę na zwiedzanie zabytków, największe ich zagęszczenie znajdziecie w Trójmieście.W Gdańsku warto wybrać się na spacer po Głównym Mieście i Długim Pobrzeżu ze słynnym Żurawiem. Do Westerplatte dostaniecie się zarówno pieszo, jak i statkiem płynącym po Motławie. Ulubionym miejscem spacerowiczów w Sopocie jest Monciak lub słynne Molo, ale pamiętajcie, że w okresie wakacji wstęp na pomost jest płatny.
Co najmniej cały dzień trzeba poświęcić na zwiedzanie Malborka ze słynnym zamkiem krzyżackim – największą ceglaną warownią w całej Europie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?