MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie i za ile w Szczecinie kupisz świeże warzywa? Sprawdziliśmy targowiska miejskie

Celina Wojda
Na Turzynie najwięcej straganów jest z produktami niemieckimi.
Na Turzynie najwięcej straganów jest z produktami niemieckimi. Sebastian Wołosz
W samym centrum miasta mamy cztery duże targowiska miejskie. Sprawdziliśmy gdzie robi się zakupy najłatwiej, gdzie jest najtaniej i gdzie można płacić kartami.

Po świeżego tuńczyka prosto z łowisk musisz pojechać do Tokio (Japonia). Tam właśnie jest najsłynniejszy rybny targ.

Po pachnące przyprawy wybierz się do Marrakeszu (Maroko), a jeżeli chcesz kupić ... żonę, to pojedź do Szanghaju (Chiny). Oto najsłynniejsze światowe targowiska. Każde z czegoś jest znane, każde ma swoja specyfikę. Postanowiliśmy przyjrzeć się szczecińskim targowiskom. Oto co zauważyliśmy.

Chociaż w mieście aż roi się od dyskontów i hipermarketów to jednak szczecinianie chętnie zaglądają na miejskie targowiska. Szukają tam przede wszystkich świeżych i zdrowych warzyw, jaj z niewielkich hodowli, ale też staroci.

Targowisko Turzyn

Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Szczecina. Rynek istnieje już tu od kilku dekad i przeszedł już niejedną modernizację i zmianę. Pomimo tego, że w okolicy postawiono centrum handlowe o tej samej nazwie to i tak bazar nadal przyciąga tłumy klientów.

Targowisko Turzyn, a właściwie To-Tu-Rzyn, mieści się przy Bohaterów Warszawy 47. Czynne jest codziennie, od godziny 9 rano.

W niedzielę czynne są tylko stoiska gastronomiczne i odzieżowe. W tygodniu sprzedawcy mają otwarte pawilony do godziny 18, w soboty do 15. Rynek nie jest zadaszony. Sprzedający na własną rękę osłaniają swoje pawilony. Plusem tego targowiska otaczające parkingi, na których można bez problemu zostawić swoje auto.

Na "Turzynie" kupimy ubrania, obuwie, kosmetyki, niemieckie środki czystości, warzywa oraz słodycze. Nowością są tzw. pchle targi, gdzie można dostać dosłownie wszystko - począwszy od używanych rowerów, poprzez meble, aż do obrusów i zasłon. Jednak najwięcej stoisk jest z produktami przywożonymi z Niemiec.

Jak mówią sprzedawcy, szczecinianom nie chce się jeździć na zakupy do przygranicznych miejscowości i wolą przyjść i kupić na miejskim targowisku.

- Najlepiej sprzedają się słodycze, kawa oraz chemia - mówi pani Katarzyna. - Te produkty wcale nie są dużo droższe od naszych polskich odpowiedników, za to ich jakość jest o wiele lepsza. Dlatego cieszą się dużym zainteresowaniem.

Niestety tylko w nielicznych punktach targowiska można dokonać płatności za pomocą karty kredytowej. Sprzedawcy są zdania, że jeśli ktoś chce zrobić zakupy na targowisku to wie, że płacić można tylko gotówką. Minusem jest to, że na Turzynie nie ma piekarni, ani sklepu mięsnego.

Przykładowe ceny:

sałata masłowa 2,40 zł
rabarbar 3,50 zł/kg
szparagi zielone 6,50 zł pęczek
botwinka 2,50 zł pęczek
rzodkiewka 1,20 zł pęczek
pomidory malinowe 9,50 zł za kg

Manhattan

Jedno z najstarszych targowisk w Szczecinie, słynące z ciepłych i pysznych pączków, kosmetyków oraz dobrych i sprawdzonych wędlin. Na zadaszonym targowisku codziennie handluje prawie 500 sprzedawców.

Ten największy rynek w mieście ma już ponad 25 lat. Po przemianach i przebudowach udało się wygospodarować w pobliżu duży parking z myjnią samoobsługową dla 6 aut. Pierwsze pawilony otwierają się na Manhattanie już o 7 rano i są czynne do godziny 18. W soboty najlepiej jest przyjść między godzinami 10, a 15.

Na Manhattanie oferowane są m.in.: artykuły spożywcze (sery, mięso, wędliny, ryby, pieczywo, ciasta, owoce, warzywa), odzież (męska, damska, dziecięca, skórzana), papierosy, chemia gospodarcza, artykuły dla zwierząt, artykuły gospodarstwa domowego, artykuły metalowe, artykuły papiernicze, pościel, koce, firany, zasłony, zabawki, kosmetyki, biżuteria, zegarki, kwiaty, artykuły ogrodnicze, torby, walizki, farby.

- Najczęściej klienci zaglądają do nas po warzywa, pieczywo i wędlinę - mówi pani Wioletta. - Niestety po odzież wybierają się już do sklepów sieciowych, gdzie ubrania są tańsze, ale gorsze jakościowo.

Nowością wśród manhattańskich pawilonów są punkty ze zdrową żywnością. Takich stoisk nie ma zbyt dużo.

- Coraz więcej osób ma świadomość tego jak się odżywia - mówi pani Iza. - Zdrowa żywność jest teraz modna. Wiele osób przechodzi na specjalne diety i właśnie w takich sklepikach, jak nasz można kupić wszystko, co do utrzymania tej diety jest potrzebne.

Oprócz pawilonów handlowych na terenie Manhattanu znajdują się również miejsca w których można coś zjeść, wypić gorącą kawę, czy nawet spróbować niepasteryzowanego piwa. Można także skorzystać z usług krawca, zegarmistrza, czy szewca. Dodatkowym atutem targowiska jest autobus miejski, który kursuje ulicami Szczecina i dowozi klientów właściwie do samego wejścia.

Przykładowe ceny:

sałata masłowa 1,50 zł
rabarbar 3,50 zł za kg.
szparagi zielone 6,50 zł pęczek
botwinka 2,20 zł pęczek
rzodkiewka 1,20 zł pęczek
pomidory malinowe 7,90 zł za kg

Ryneczek Pogodno

To największe targowisko w zachodnich dzielnicach Szczecina. Zadaszone pawilony, są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8 -18 i w soboty od 9 -15. Wokół targowiska wyznaczonych jest kilkanaście miejsc parkingowych.

Dziennie przechodzą i robią tam zakupy setki szczecinian. Idąc do pracy, czy wracając z niej w jednym miejscu można kupić dosłownie wszystko. Tuż przed wejściem na targowisko znajduje się kiosk, w którym można kupić codzienną prasę. A już na terenie bazaru bez najmniejszego kłopotu można dostać pieczywo, wędliny, gorącą kawę, słodkie ciastko czy nawet gotowy obiad.
Rynek Pogodno to przede wszystkim pawilony z warzywami oraz zdrową żywnością.

- Szczecinianie bardzo chętnie kupią świeże i zdrowe warzywa - mówi pani Iwona. - Najczęściej pytają o produkty krajowe, teraz to ziemniaki, botwinka, czy szczaw. Pomimo tego, że produkty w takich małych warzywniakach są nieco droższe, od tych które można dostać w markecie, to i tak klienci do nas przychodzą. Bo chcą zjeść smaczne, pachnące i świeże warzywa i owoce.

Na Rynku Pogodno zaopatrzyć się można także w podstawowe artykuły spożywcze, mięso i ryby, jak i bardziej wyszukane towary w kilku sklepach ze zdrową żywnością oraz zielarskich.

- Najlepiej sprzedają się herbaty oraz mieszanki ziół - mówi pani Danuta. - Teraz takimi hitami są pestki dyni oraz różnego rodzaju preparaty z błonnikiem.

Targowisko to też kilka drogerii z kosmetycznymi i niezbędną domową chemią, także tą importowaną z Niemiec, artykuły gospodarstwa domowego (np. z Ikei), wyposażenia wnętrz i niezbędnych rzeczy potrzebnych w domu. Amatorzy zwierząt znajdą różne smakołyki i zabawki dla swoich ulubieńców w kilku sklepach zoologicznych. Jest także księgarnia. Plusem tego targowiska jest to, że w niemal 80 procent pawilonów można zrobić zakupy i zapłacić za nie kartą.

Przykładowe ceny:

sałata masłowa 2,90 zł
rabarbar 3,20 zł za kg
szparagi zielone 7,50 zł za pęczek
botwinka 2,50 zł za pęczek
rzodkiewka 1,40 zł za pęczek
pomidory malinowe 11,90 zł za kilogram

Targowisko Zawadzkiego

W otoczeniu marketów oraz sklepów wielobranżowych od kilkunastu lat prężnie działa ryneczek przy skrzyżowaniu ulic Zawadzkiego i Szafera. Przestronny rynek, na którym w większości stoją nowe, zadaszone pawilony czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9 - 18, a w soboty 9 - 15. Kupić tam można w mięso, ryby czy pieczywo. Mięso i wyroby mięsne dostarczane są z małych gospodarstw, a warzywa od sprawdzonych rolników.

- Od wielu lat mam tego samego dostawcę - mówi pan Zbigniew. - Klienci wiedzą, że moje produkty nie są sztuczne i niezdrowe. Wręcz przeciwnie, smaczne i pełne witamin.

Na sporej części rynku jest pchli targ, gdzie sprzedawana jest odzież oraz kosmetyki. Na Zawadzkiego można również skorzystać z usług krawca, czy zegarmistrza. Bardzo dużym powodzeniem cieszy się pierogarnia.

- Mamy swoich stałych klientów - mówi pani Iwona. - Nasze produkty smakują i są znane już chyba w całym Szczecinie. Najczęściej kupowane są pierogi ruskie, albo kopytka, bo to bardzo fajne i tradycyjne danie w sam raz na obiad.

W wielu pawilonach przy ulicy Zawadzkiego można płacić kartą, co jest plusem.

- Terminale na kartę to wygoda dla klienta - mówi pani Bożena. - Klienci z "kartami" przeważnie kupują więcej, bo wiadomo - gotówkę się ciężej wydaje.

Przykładowe ceny:

sałata masłowa 2,90 zł
rabarbar 5,90 zł za kg
szparagi zielone 7,90 zł za pęczek
botwinka 2,50 zł za pęczek
rzodkiewka 1,50 zł za pęczek
pomidory malinowe 12,90 zł za kg

Ryneczek Kilińskiego

To jeden z najbardziej przyjaznych rynków w mieście. Mieści się tam m.in. bezpłatny parking z monitoringiem, bankomat przy wejściu. Pawilony w tygodniu czynne są już od godziny 8 do 18. W soboty do godziny 15.

Na rynku są świeże wędliny, warzywa, pieczywo, kwiaty, słodycze, chemia, a nawet tekstylia i ubrania - to tylko część produktów dostępnych na bazarze.

Dla zgłodniałych znajdzie się np. kurczak z rożna, słodkie ciasteczko z kawą czy domowe pierogi i naleśniki.

Targowisko nie jest aż tak duże, jak pobliski Manhattan, jednak mimo tego zagląda tu bardzo dużo szczecinian, którzy mają swoje sprawdzone stoiska i od lat zaopatrują się u tych samych sprzedawców.

- Często przychodzą do nas klienci i mówią, że Manhattanie już coś jest w sprzedaży, a u nas tego nie ma, tak jak np. truskawki polskie - opowiada pani Halina. - Ale my wolimy zaczekać kilka dni dłużej i sprzedawać prawdziwe, krajowe produkty, a nie importowane z Hiszpanii czy Włoch.
Niestety, podobnie jak na Turzynie nie w każdym pawilonie można zapłacić kartą. Ale jeśli komuś zabraknie pieniędzy to zawsze może skorzystać z pobliskich bankomatów.

Przykładowe ceny:

sałata masłowa 2,50 zł
rabarbar 4,50 zł za kg
szparagi zielone 7 zł za peczek
botwinka 2,50 zł za pęczek
rzodkiewka 1,80 zł za pęczek
pomidory malinowe 11,20 zł za kg

Rynek Zdroje

W tym miejscu można dobrze się ubrać, zjeść coś smacznego, kupić ciekawą książkę i być przy tym obsłużonym z uśmiechem. Przez oddalony zaledwie o kilka metrów od krzyżówki w Zdrojach zadaszony rynek, codziennie przewijają się setki szczecinian.

Targowisko czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7 -18, a w soboty 7- 15. Gdyby ktoś zapomniał wziąć ze sobą gotówki, a w pawilonie nie będzie terminalu, to może skorzystać z ustawionego przy wejściu bankomatu. Ryneczek ma połączony parking z pobliskim Lidlem.

- Bardzo dużo osób przychodzi do nas, bo wie, że nasze produkty są dużo lepszej jakości niż te w markecie - mówi pani Marzena. - Wolą zapłacić więcej, ale za mniej i smaczniej.

Szczecinianie na rynku kupują przede wszystkim krajowe warzywa i owoce. Bo mają pewność, że pochodzą one z ekologicznych upraw. Ale są tu też stoiska z odzieżą męską, damską oraz dla dzieci, artykuły gospodarstwa domowego i spożywcze. Jest piekarnia, sklepy mięsne, szaszłykarnia, sklep rybny oraz ze zdrową żywnością.

- Przetwory bez glutaminianu sodu, suszone owoce, zioła, to wszystko bardzo chętnie kupują zarówno młodzi ludzie - mówi pan Krzysztof.

W porównaniu do targowisk znajdujących się bliżej centrum miasta sprzedawców nie jest tam aż tak dużo. Ale to właśnie jest atut tego miejsca, bo wszyscy się znają. A dla mieszańców Zdrojów ten ryneczek to jedno z ważniejszych miejsc w okolicy.

- Bardzo lubię tu robić zakupy - mówi pani Jadwiga. - Mam kilka swoich ulubionych straganów, a ich właściciel już doskonale wiedzą, jakich produktów szukam.

Przykładowe ceny:

sałata masłowa 2,50 szt
rabarbar 1,50 za gałązkę
szparagi zielone 8,50 zł za pęczek
botwinka 2 zł zł za pęczek
rzodkiewka 1,80 zł za pęczek
pomidory malinowe 11,20 zł za kg

Targowisko Dąbie

To jedno z najmniejszych targowisk w mieście i jedno z najsłabiej działających. Sprzedających jest tam jak na lekarstwo. Proponowane produkty to warzywa, owoce, kwiaty.

Ryneczek mieście się przy ulicy Dziennikarskiej i czynny jest od poniedziałku do piątku od 9 do 17, a w sobotę do 14. Wokół jest sporo miejsc parkingowych, a po drugiej stronie ulicy ustawiony jest bankomat. W pobliżu rynku znajdują się mniejsze sklepiki, w których można kupić zdrową żywność, gotowe pierogi, odzież oraz coś dla zwierząt. To targowisko od kilku lat wymaga już porządnej modernizacji.

- Mieliśmy mieć nowe pawilony, ale coś ich nie widać - mówi pan Marian. - Handlujemy w starych i już zniszczonych. Ale nasi stali klienci wcale się tym nie przerażają.

- Niedaleko targowiska jest szkoła, więc gdy tylko odprowadzę dzieci na zajęcia idę zrobić zakupy - mówi pani Dorota. - Wiem, że produkty są świeże. Czasami uda się kupić coś wyjątkowego, bo niektórzy sprzedawcy rozkładają tzw. pchli targ.

Przykładowe ceny:

sałata masłowa 2,20 zł
rabarbar 3,50 zł za kg
szparagi zielone -
botwinka 2,50 zł za pęczek
rzodkiewka 1,30 zł za pęczek
pomidory malinowe 10,50 zł za kg

Podsumowanie

Z naszego rekonesansu po miejskich ryneczkach wynika, że największą popularnością cieszy się targowisko Manhattan. To tam codziennie z całego Szczecina zmierzają amatorzy świeżych warzyw, ale też wędlin z prywatnych wędzarni, nabiału, ciast, pieczywa. To rynek, na którym można kupić niemal wszystko - od butów po czapki. Liczba stoisk jest tu największa więc i konkurencja wymusza najniższe ceny. Manhattan to zdecydowanie najtańsze szczecińskie targowisko.

Z kolei jednym z najdroższych szczecińskich targowisk jest ryneczek Pogodno. Ale tam z kolei jest najczyściej. To zdecydowanie najbardziej estetyczny bazar w mieście.
Najbardziej ciekawą ofertę ma targowisko na Zawadzkiego. Tam na stoiskach można kupić najwięcej produktów własnego wyrobu (obok są sieciowe sklepy).

Najbardziej kameralne jest targowisko w Dąbiu, gdzie przeważają stoiska z warzywami.

Targowiska miejskie w Szczecinie

- Turzyn sp. z o.o., ul. Boh. Warszawy 42/43, 70-432 Szczecin
- Centrum Usługowo - Handlowe "To Tu - Rzyn" sp. z o.o., ul. Boh. Warszawy, A. Kordeckiego 47, 70-432 Szczecin
- Centrum Handlowo - Usługowe "Manhattan" sp. z o.o., ul. Barbary
- "Manhattan" sp. z o.o., ul. Staszica 1, 71-515 Szczecin
- "Targowisko Dąbie" s.c., ul. Dziennikarska 15, 70-822 Szczecin
- "Targowisko Zdroje" sp. z o.o., ul. Młodzieży Polskiej 26b, 70-774 Szczecin
- "Plac Kilińskiego" sp. z o.o., pl. Kilińskiego 1, 71-507 Szczecin
- "Rynek" sp. z o.o., ul. Reymonta 3, 71-276 Szczecin
- "Targowisko Podjuchy" zarządca CUH "Manhattan" sp. z o.o., ul. Metalowa
- "Tobruk I" sp. z o.o., ul. Świętopełka 5/6, 70-210 Szczecin
- "Spółka Szafera" sp. z o.o., ul. Szafera - ul. Zawadzkiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński