Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie biznes łączy się z edukacją

Reklama

Współpraca szkół wyższych z przedsiębiorstwami to szansa na zbudowanie silnego rynku. Taki model działania to jednak wciąż rzadkość w Polsce. Na podjęcie pionierskiej kooperacji zdecydowały się Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Szczecinie i firma GlobalLogic. W szczegóły wdrożą nas rektor WSTE dr Grzegorz Skorny i Marek Więcek, Senior Manager w GlobalLogic.

Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna i GlobalLogic wspólnie budują jeden z kierunków studiów podyplomowych. Na czym polega fenomen tej współpracy?
Marek Więcek: W Polsce współpraca prywatnych firm i szkół wyższych to nadal rzadkość. Przedsiębiorstwa nie są nauczone zgłaszania uczelniom zapotrzebowania kierunkowego. Szkoły kształcą studentów w sposób ogólny i zdarza się, że to nie wystarcza. Inaczej jest u naszych zachodnich sąsiadów, więc powinniśmy czerpać z ich doświadczenia. Porozumienie, jakie udało się stworzyć miedzy GlobalLogic a WSTE pozwoliło na stworzenie pierwszego w pełni zamawianego kierunku studiów podyplomowych. Można powiedzieć, że na tych studiach przekazujemy esencję najbardziej pożądanych kompetencji na rynku inżynierii oprogramowania.

Czy można to uznać za początek końca rozbieżności między programami nauczania a wymaganiami pracodawców?
Grzegorz Skorny: Na pewno jest to krok w dobrą stronę. Należy sobie uświadomić, że Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna i GlobalLogic to dwie firmy działające na tym samym rynku i sprofilowane na tego samego klienta, tylko w innej kolejności. Od lat mówi się o dysonansie między oczekiwaniami pracodawców a kształceniem studentów. Postanowiliśmy to zmienić i wypracować model działania, który pozwoli właściwie realizować program nauczania przy jednoczesnym zaspokajaniu wymagań pracodawcy względem pracowników. Dostosowanie profilu kształcenia przyniesie korzyść zarówno dla uczelni, pracodawcy, jak i absolwentów. Na razie to dopiero jeden kierunek, ale wierzę, że wkrótce będzie ich więcej.

Kto jest adresatem oferty WSTE i GlobalLogic?
Grzegorz Skorny: Zapraszamy do nas ludzi z pasją, którzy chcieliby zweryfikować swoje siły w świecie programowania. Nasze studia podyplomowe to okazja do zdobycia wiedzy i poczucia przedsmaku pracy zawodowej pod okiem profesjonalistów z GlobalLogic. Oferta jest skierowana nie tylko do osób posiadających wykształcenie w kierunkach informatycznych, ale też do amatorów. Myślimy także o wprowadzeniu oferty kursów dla osób bez wykształcenia wyższego. Jesteśmy otwarci na każdego.

Studia już trwają - czy współpraca przebiega pomyślnie?
Grzegorz Skorny: Wypracowanie modelu nauczania nie było łatwe, jednak obserwujemy już pierwsze pozytywne efekty, dlatego wiem, że było warto. Nasi studenci uczą się warsztatu w praktyce i to stanowi klucz do pozyskania umiejętności pożądanych przez pracodawców. Dodam nawet, że GlobalLogic zatrudniło naszego studenta po pierwszym semestrze studiów jeszcze będącego w trakcie nauki. Z mojej perspektywy to efekt, który należy traktować jako sukces.

Skoro współpraca jest tak korzystna, dlaczego trudno skoordynować działania szkół z firmami?
Marek Więcek: Koordynacja działań jest tak trudna, ponieważ po pierwsze działamy w różnych dziedzinach, po drugie uczelnie kształcą głównie w oparciu o teorię. Jako społeczeństwo nie jesteśmy przyzwyczajeni do nauki praktycznej w szkołach. Opracowując program nauczania, musieliśmy wziąć pod uwagę podstawowe wytyczne z zakresu dydaktyki, a także możliwości kadrowe. Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna dała GlobalLogic możliwość prowadzenia zajęć. Nasi pracownicy musieli wcielić się w rolę wykładowców, godząc swoje dotychczasowe obowiązki z nowym wyzwaniem. Poświęciliśmy na to wiele czasu, ale było warto.

Absolwenci kierunku zamawianego przez GlobalLogic otrzymują gwarancję zatrudnienia w firmie?
Marek Więcek: Oferty pracy gwarantujemy najlepszym studentom kierunku. Na rozmowę kwalifikacyjną może przyjść każdy. Bierzemy też pod uwagę ewentualność, że część absolwentów ma już plany co do swojej kariery zawodowej. Warto dodać, że absolwent, który podejmie z nami współpracę, otrzymuje zwrot połowy kosztów kształcenia.

Czy Szczecin jest odpowiednim miejscem na tego typu działania? GlobalLogic ma swoje siedziby w całej Polsce. Nie lepszy byłby np. Wrocław?
Marek Więcek: Szczecin jest bardzo dobrym miejscem do takich działań! Rzeczywiście zbieramy doświadczenie także w innych miastach Polski: m.in. we Wrocławiu i Krakowie. Jednak z naszych obserwacji wynika, że to właśnie w Szczecinie współpraca między firmą, a uczelnią ma ogromny potencjał. Mieszkańcy często zaniżają możliwości rynkowe Szczecina, przez co absolwenci kierunków technicznych wyjeżdżają z miasta. Wierzymy, że nasza współpraca nie tylko zatrzyma młodych ludzi w mieście, ale także przyciągnie nowych.
Grzegorz Skorny: …dodam nawet, że mamy mocne dowody, że Szczecin jest odpowiednim miejscem na rozwój takich działań, ponieważ to już się udało. Znaleźli się partnerzy rozumiejący potrzeby rynkowe w ten sam sposób.

Prócz celów oczywistych, jakimi jest pozyskanie studentów i odpowiednio przygotowanych pracowników, o co jeszcze walczycie?
Grzegorz Skorny: Należy uzmysłowić sobie, że nasze starania to nie jednorazowa próba, tylko cały proces działań. Głównym celem jest zbudowanie mechanizmu, który późnej będą mogły naśladować inne instytucje. Nie chodzi nam tylko o pomnożenie liczby porozumień z innymi firmami, ale o przedstawienie realnych korzyści, wynikających z nawiązania współpracy. Na pewno zależy nam też na budowie wizerunku Szczecina i zmianie nastawienia mieszkańców, którzy powinni zacząć postrzegać Szczecin jako miejsce odpowiednie do rozwoju zawodowego.

https://www.globallogic.com/pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński