Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy zamarznie zamek

Piotr Walczak / Poranny.pl
Jednym ze sposobów na dostanie się do auta, gdy zamarznie zamek, jest zastosowanie specjalnych odmrażaczy.
Jednym ze sposobów na dostanie się do auta, gdy zamarznie zamek, jest zastosowanie specjalnych odmrażaczy. Fot. Autoland
Zamarznięte zamki w samochodzie? To częsty problem przy dużych mrozach. Na szczęście można sobie z nim poradzić. Wchodzenie do kabiny poprzez klapę bagażnika jest jedną z opcji by dostać się do środka auta.

- Dobrym sposobem na odmrożenie zamka jest przyłożenie do niego woreczka z ciepłą wodą - mówi Krzysztof Małysiak, specjalista ds. rozwoju produktów Autoland.

- Należy jednak uważać, by woda nie dostała się do mechanizmu. Metoda ta jest dość czasochłonna, aczkolwiek charakteryzuje się dużą skutecznością. Istnieje jednak ryzyko uszkodzenia zamka, stąd lepiej korzystać z niej tylko w ostateczności.

W sklepach motoryzacyjnych i na stacjach paliw znajdziemy też specjalne odmrażacze. Kosztują one od 6 do ok. 25 złotych.

Fachowcy przestrzegają, by w żadnym wypadku nie polewać zamka ciepłą wodą. Wprawdzie chwilowo umożliwi to kierowcy otwarcie drzwi, aczkolwiek taka metoda może spowodować uszkodzenie zamka.

- Dzieje się tak, ponieważ woda nie wypływa z powrotem, tylko zamarza wewnątrz - wyjaśnia Krzysztof Małysiak. - Stosowanie tej metody jest naprawdę bardzo ryzykowne i odradzam ją kierowcom.

Problemy z zamarzaniem mogą także spotkać właścicieli aut z centralnym zamkiem. Jak tłumaczy ekspert z Autolandu, przy dużym mrozie również zamek centralny potrafi zamarznąć, a dokładniej siłowniki, będące elementem sterowanym z kluczyka. Wtedy należy spróbować otworzyć auto tradycyjną metodą, wkładając kluczyk do zamka w drzwiach. Jednak kiedy jest on rzadko, bądź prawie wcale nieużywany, może dojść do sytuacji, w której wewnątrz będzie znajdować się zamarznięta woda. Łatwo wtedy doprowadzić do trwałego odkształcenia się elementów zamka.

Niskie temperatury i wilgotność powietrza to przyczyna częstego przymarzania uszczelek samochodowych. Guma z której są one wytworzone staje się twarda i krucha.

- W takiej sytuacji najgorszą rzeczą jaką może zrobić kierowca, jest gwałtowne szarpnięcie klamką, przez co można poważnie uszkodzić, bądź nawet wyrwać zamarzniętą uszczelkę - przestrzega Krzysztof Małysiak. - Mechanicznym sposobem na odklejenie zamarzniętej uszczelki od drzwi jest delikatne opukanie ich krawędzi, które przylegają do uszczelki. Natomiast zabezpieczanie uszczelek specjalnymi preparatami przed i w trakcie zimy, może skutecznie uchronić kierowcę przed tymi problemami. Wnikają one w głąb gumy, konserwują ją i zachowują jej naturalne właściwości.

Oszronione szyby to kolejny kłopot zimą. Kupując preparaty do ich odmrażania należy decydować się raczej na produkty markowe o niskiej temperaturze zamarzania (poniżej -50 st. C). Kupujący ma wtedy gwarancję jakości wybranego przez siebie specyfiku i jego niezawodności. Dodatkowo, aby uchronić się przed mocno zamarzniętymi szybami, można je osłaniać specjalnymi nakładkami. Jeśli ich nie posiadamy, przykryjmy na noc szybę kartonem lub kocem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński