Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy pracodawca nie płaci ZUS-u

ms
Co miesiąc do każdego z 51 oddziałów ZUS w kraju trafia od kilku do kilkudziesięciu zgłoszeń osób podejrzewających swój zakład pracy o niepłacenie składek.
Co miesiąc do każdego z 51 oddziałów ZUS w kraju trafia od kilku do kilkudziesięciu zgłoszeń osób podejrzewających swój zakład pracy o niepłacenie składek. Marek Biczyk
Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach społecznych, ZUS ma obowiązek powiadomić ubezpieczonego o tym, że pracodawca nie płaci za niego składek przez okres dłuższy niż sześć miesięcy.

Jednak, z powodu problemów z identyfikacją kont ubezpieczonych, nie rozpoczął jeszcze informowania zainteresowanych. Będzie to ponoć możliwe pod koniec bieżącego roku. Do tego czasu jednak każdy pracownik, który podejrzewa, że zakład pracy nie uiszcza za niego składek powinien jak najszybciej zgłosić ten fakt w lokalnym oddziale ZUS.
- Jeżeli zaległości w płatnościach nie zostaną w porę wykryte może okazać się, że pracownik nigdy nie odzyska należnych mu składek - przestrzega Anna Warchoł, rzecznik prasowy ZUS. - Wyłącznie na wniosek pracownika, ZUS uzupełnia część emerytalną składek, a następnie domaga się zwrotu zaległości od pracodawcy.
Co miesiąc do każdego z 51 oddziałów ZUS w kraju trafia od kilku do kilkudziesięciu zgłoszeń osób podejrzewających swój zakład pracy o niepłacenie skladek. Tak jest też i w szczecińskim oddziale, który prowadzi ponad 80 tysięcy kont płatników.
- Mamy ostatnio około 20 takich zgłoszeń miesięcznie - mówi Krystyna Błażeczek, naczelnik wydziału ubezpieczeń i składek oddziału ZUS w Szczecinie. - Każdy zainteresowany może przyjść do nas z prośbą o informację, czy jego zakład płaci składki. Powinien ją uzyskać "od ręki". Chyba, że nie można zidentyfikować jego konta, co przeważnie oznacza, iż pracodawca nie zgłosił do ZUS-u faktu zatrudnienia pracownika. Wtedy prowadzimy postępowanie wyjaśniające - czy taki zakład pracy funkcjonuje, czy zatrudnia pracowników i kogo? Jeśli tak faktycznie jest, na podstawie decyzji administracyjnych obejmujemy te osoby ubezpieczeniem społecznym za okresy, przez które nie były zgłoszone.
Każdy pracodawca powinien wystawiać co miesiąc raport dla osoby ubezpieczonej (RMUA) zawierający zestawienie przychodu będącego podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz źródeł ich finansowania.
- Pracownicy często zgłaszają nam fakt nie otrzymywania od pracodawcy tych raportów - mówi Krystyna Błażeczek. - Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli regularnie otrzymujemy takie zestawienia, to nie są one potwierdzeniem przesłania skladek.
Sygnałem alarmowym dla każdego pracownika powinny więc być informacje o problemach finansowych pracodawcy, opóźnienia w wypłatach pensji czy ograniczanie świadczeń socjalnych. Wtedy powinniśmy sami sprawdzić w ZUS-ie czy płaci on za nas należne składki ubezpieczeniowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński