Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy dokucza trzustka

Anna Miszczyk
Bez dostępu do nowoczesnej aparatury diagnostycznej, droga do efektywnego leczenia wątroby znacznie się wydłuża. Na zdjęciu: dr Anna Wiechowska-Kozłowska - specjalista gastroenterologii, prof. Piotr Milkiewicz - hepatolog i pielęgniarka Marzena Adamska.
Bez dostępu do nowoczesnej aparatury diagnostycznej, droga do efektywnego leczenia wątroby znacznie się wydłuża. Na zdjęciu: dr Anna Wiechowska-Kozłowska - specjalista gastroenterologii, prof. Piotr Milkiewicz - hepatolog i pielęgniarka Marzena Adamska. Andrzej Szkocki
Dzięki endosonografii można dokładnie ocenić przewód pokarmowy i pobrać materiał do badań.

W Szczecinie, jak w świecie

W Szczecinie, jak w świecie

Dr Kozłowska jest jedną z nielicznych osób w Polsce, które zajmują się endosonografią w chorobach trzustki. Razem z prof. Piotrem Milkiewiczem, hepatologiem, wykonuje w szpitalu zarówno badania diagnostyczne (uzupełnione biopsją), jak i zabiegi terapeutyczne, w tym neurolizę splotu trzewnego pod kontrolą EUS. Ten wysokospecjalistyczny zabieg, wykonywany na świecie na szeroką skalę u chorych z nowotworami i przewlekłym zapaleniem trzustki, w Polsce przeprowadzany jest tylko w Szczecinie.

W Szczecinie takie badania wykonywane są w szpitalu MSWiA przy ul. Jagiellońskiej.

Endosonografia (EUS) to rodzaj badania endoskopowego przewodu pokarmowego wykonywanego aparatem z głowicą ultrasonograficzną. Pozwala ona na dokładną ocenę nie tylko światła przewodu pokarmowego, ale również wszystkich warstw ściany przewodu pokarmowego oraz otaczających go narządów.

Dzięki tej metodzie możliwe jest wykrycie bardzo drobnych zmian w trzustce, rozpoznanie torbieli i guzów nowotworowych z oceną ich zaawansowania i kwalifikacją do leczenia.

- Badanie nie zawsze rozstrzyga o rozpoznaniu - tłumaczy dr Anna Wiechowska-Kozłowska, specjalista gastroenterologii, kierownik Pracowni Endoskopii Diagnostycznej i Zabiegowej Szpitala MSWiA w Szczecinie. - Jednak stanowi znakomite uzupełnienie innych badań obrazowych, takich jak USG, tomografii komputerowej czy gastroskopii.

Nowoczesna endosonografia służy nie tylko do oglądania chorych narządów.

- Możemy je również nakłuwać i pobierać materiał do badań na obecność komórek nowotworowych, usuwać płyn z torbieli oraz wykonywać przez ścianę żołądka drenaże torbieli trzustki zamiast dużych zabiegów chirurgicznych - wylicza dr Kozłowska. - Za pomocą endosonografii możemy również uzupełniać leczenie nowotworów o wstrzykiwanie leków do masy guza, czy ostrzykiwać sploty nerwowe u chorych z silnymi dolegliwościami bólowymi w chorobach trzustki.

W wysokorozwiniętych krajach endosonografia jest standardem. W Polsce wykonuje ją tylko kilka ośrodków, m.in. Szczecin. Na badanie kierują lekarze specjaliści (najczęściej gastroenterolog, onkolog, chirurg). Czeka się na nie kilka dni.

- Endosonografia jest badaniem bezpiecznym, którego częstość powikłań stanowi bardzo niski procent - mówi dr Kozłowska. - Porównywana jest z badaniem endoskopowym. Zabieg powinien być jednak wykonywany tylko w uzasadnionych, wybranych wskazaniach klinicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński