MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Instytut Dziedzictwa Solidarności ma własną siedzibę. Miejsce wystaw, spotkań i pracy naukowej zaprasza na Targ Drzewny 8

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Gdańsk: Instytut Dziedzictwa Solidarności ma własną siedzibę. Miejsce wystaw, spotkań i pracy naukowej zaprasza na Targ Drzewny 8
Gdańsk: Instytut Dziedzictwa Solidarności ma własną siedzibę. Miejsce wystaw, spotkań i pracy naukowej zaprasza na Targ Drzewny 8 S. Balicki
Instytut Dziedzictwa Solidarności, który dotąd działał w budynku Komisji Krajowej związku, po 3 latach działania ma swoją własną siedzibę. 9 mln zł na kamienicę przy Targu Drzewnym 8 wyłożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystość otwarcia instytutu w nowym lokum miała miejsce we wtorek 29 listopada 2022 r.

Gdańsk: Instytut Dziedzictwa Solidarności ma własną siedzibę

Instytut Dziedzictwa Solidarności został otwarty w nowej siedzibie przy Targu Drzewnym 8 w Gdańsku. Po trzech latach działania instytucja mająca dbać o dziedzictwo, tradycję i pamięć historyczną ruchu zapoczątkowanego podpisaniem Porozumień Sierpniowych jest „na swoim”. Po kameralnej uroczystości 29 listopada już od następnego dnia IDS zaprasza do nowej siedziby.

- Dużo się wydarzyło przez te 3 lata, to był dla nas czas intensywnej pracy – Mateusz Smolana, dyrektor IDS. - Zorganizowaliśmy 8 wystaw, jesteście Państwo w otoczeniu jednej z nich. To ekspozycje o bardzo wysokim poziomie merytorycznym, fotograficzne, problemowe, promujące twórczość artystyczną. Wydaliśmy 15 książek, wliczając w to też katalogi. Współpracujemy również z instytucjami zewnętrznymi. Z Video Studio Gdańsk zarchiwizowaliśmy 411 jednostek archiwalnych – filmów dokumentalnych dokumentujących życie „Solidarności”.

Przy współpracy z Fundacją Promocji Solidarności w historycznej stoczniowej sali BHP ekspozycje przygotowywane wspólnie przez 3 lata obejrzało 240 tys. osób. Instytut był też organizatorem uroczystości, konferencji i sympozjów poświęconych ludziom i historii związku.

CZYTAJ TEŻ: Listopad ’80 - jak narodziła się oświatowa „Solidarność".

Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, ocenił, że przez 3 lata działania IDS spełnił pokładane w nim nadzieje. Przypomniał uroczystości organizowane przez instytut: 2 lata temu – jubileusz 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania „Solidarności”, w ub. roku – 40 rocznicę I krajowego zjazdu delegatów związku, później w grudniu – uroczystości pamięci poległych i prześladowanych sprzed 40 lat w wyniku wprowadzenia przez komunistów stanu wojennego.

- Instytut Dziedzictwa Solidarności staje się gospodarzem nowej siedziby w centrum Gdańska – mówił Jarosław Sellin. - Z okien budynku widzimy Targ Drzewny z pomnikiem króla Jana III Sobieskiego. On też jest świadkiem najnowszej historii. Tu bowiem w czasach zniewolenia gromadzili się ludzie, aby protestować przeciwko komunistycznej dyktaturze. Sam brałem udział w manifestacjach, jeszcze pod koniec lat 70., jeszcze przed Sierpniem, odbywających się pod pomnikiem – wspominał minister protesty organizowane przez Ruch Młodej Polski, w którym działał.

- W imieniu prezydium Komisji Krajowej i przewodniczącego Piotra Dudy, który nie mógł niestety z nami dzisiaj tutaj być, ze względu na toczącą się właśnie Radę Dialogu u prezydenta chcieliśmy bardzo podziękować w imieniu całej „Solidarności” wszystkim, którzy przyczynili się do pozyskania tej siedziby, ale też za ten instytut, który, jak pan minister powiedział, bardzo dobrze spełnia swoją rolę – mówił Jerzy Jaworski, zastępca przewodniczącego NSZZ Solidarność, skarbnik związku..

Instytut Dziedzictwa Solidarności został powołany w sierpniu 2019 roku. Założycielami instytucji są NSZZ Solidarność i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Początkowo działał w budynku Komisji Krajowej związku. Jego powstanie było wyrazem niezadowolenia „Solidarności” z tego, w jaki sposób historia i dziedzictwo związku jest przedstawiane w Europejskim Centrum Solidarności, nad którym faktyczną kontrolę sprawuje gdański samorząd, mimo że „Solidarność” jest jego współzałożycielem. Zakup siedziby IDS, 5-kondygnacyjnej kamienicy przy Targu Drzewnym 8 o powierzchni użytkowej 720 m kw., został sfinansowany z dotacji celowej MKiDN w wysokości 9 086 110 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński