Gang "Kamela" rozbity. Wielkie śledztwo Prokuratury Krajowej w Szczecinie

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Zachodniopomorski pion PZ PK rozbił grupę „Kamela” zajmującą się handlem i przemytem narkotyków z Hiszpanii
Zachodniopomorski pion PZ PK rozbił grupę „Kamela” zajmującą się handlem i przemytem narkotyków z Hiszpanii Prokuratura Krajowa
Kibole, celebryci, właściciele luksusowych wypożyczalni samochodów są wśród podejrzanych w wielkim śledztwie szczecińskiego wydziału Prokuratury Krajowej. Teraz zatrzymano herszta gangu i jego bliskich współpracowników. Tropy wiodą do Hiszpanii.

W Polsce zatrzymano 14 osób, a w Hiszpanii kolejne sześć. Wśród nich ma być rezydujący w Hiszpanii Kamil K. ps. "Kamel".

- Na przełomie kwietnia i maja dzięki zaplanowanej i sprawnie przeprowadzonej akcji prokuratorów z Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 14 osób, dokonując rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem oraz handlem narkotykami. W ramach skoordynowanej akcji na terenie Hiszpanii funkcjonariusze z Guardia Civil przy współpracy z Europolem i Eurojustem dokonali zatrzymania kolejnych 6 osób wchodzących w skład grupy - wyjaśnia prokurator Małgorzata Zapolnik, szefowa delegatury Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Zabezpieczono m.in. pieniądze w różnych walutach o wartości prawie 200 tysięcy złotych, biżuterię o wartości 450 tysięcy złotych oraz marihuanę.

Podejrzani, których zatrzymano w Polsce usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, udziału w obrocie znacznymi ilościami oraz handlu narkotykami, posiadania bez zezwolenia broni palnej, czerpania korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.

- Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę, prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec ośmiu osób. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie wobec podejrzanych na okres trzech miesięcy - dodaje prokurator.

Zatrzymani w Hiszpanii członkowie grupy trafili do tamtejszego aresztu. Trwa procedura wydania ich do Polski.

Z ustaleń śledztwa wynika, że rozbita grupa przestępcza działała co najmniej od lutego 2020 roku w Polsce i w Hiszpanii. Członkowie gangu zajmowali się przemytem marihuany, żywicy konopi, haszyszu oraz kokainy z Hiszpanii do Holandii, Niemiec, Polski i Szwecji.

Sprawa zaczęła się w kwietniu 2022 roku na terenie województwa lubuskiego. Wówczas CBŚP zatrzymało na gorącym uczynku sześciu mężczyzn przemycających blisko 237 kilogramów marihuany z Hiszpanii do Polski w transporcie palet z ziemniakami. W toku śledztwa ustalono, że skala nielegalnie przemycanych narkotyków, w tym również kokainy z Holandii, sięga setek kilogramów.

- Z dalszych ustaleń wynikało, że struktury zorganizowanej grupy przestępczej obejmują kilkadziesiąt osób, którymi kierował rezydujący na terenie Hiszpanii Kamil K. ps. "Kamel" - dodaje prokurator.

Narkotyki były pakowane w hermetyczne opakowania i ukrywane w legalnych transportach owoców i warzyw przewożone tirami. Śledczy podejrzewają, że takich transportów było wiele, a w każdym po ok. 200 kilogramów narkotyków.

W kwietniu 2023 roku do Hiszpanii pojechali dwaj wskazani przez prokuratora w Europejskim Nakazie Dochodzeniowym funkcjonariusze CBŚP, którzy wraz z funkcjonariuszami hiszpańskimi Guardia Civil wzięli udział w czynnościach w Maladze, Marbelli i Alicante. Na podstawie wydanych przez prokuratora Zachodniopomorskiego pionu Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego zatrzymano sześć podejrzanych w tym Kamila K. ps. „Kamel”.

- W trakcie przeszukania funkcjonariusze Guardia Civil ujawnili telefony komórkowe, laptopy, podrobione dokumenty, biżuterię oraz kartony z pieniędzmi w łącznej kwocie ponad 530 tysięcy euro - dodaje prokurator.

Proceder przynosił jego organizatorom oraz poszczególnym członkom grupy ogromne zyski finansowe, pozwalające na prowadzenie wystawnego trybu życia, związanego nie tylko z nabywaniem ekskluzywnej biżuterii, firmowej odzieży, ale również z ekstrawaganckimi podróżami helikopterem w Polsce na wczasy, jak również zażywaniem w towarzystwie polskich celebrytów tzw. „tusi” czyli narkotyku elit tj. „różowej kokainy”.

Dotychczas prokurator Zachodniopomorskiego pionu Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty 42 osobom. Wśród podejrzanych znajdują się osoby pochodzące z różnych środowisk, w tym związanych z bojówkami piłkarskimi, celebrytami, przedsiębiorcami prowadzącymi wypożyczalnie luksusowych samochodów oraz zestawów ciężarowych, spedytorami. Prokuratura nie ujawnia kim są podejrzani celebryci. Dotychczas w toku postępowania zabezpieczono na terenie Polski mienie o wartości blisko 3 milionów złotych.

Postępowanie ma rozwojowy charakter prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie