MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gala w Szczecinie: Pojawiły się same sławy! Polska stała się gospodarzem zrzeszenia Unii Izb Odry i Łaby

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Polska stała się gospodarzem elitarnej unii gospodarczej. Na gali w Szczecinie były same sławy
Polska stała się gospodarzem elitarnej unii gospodarczej. Na gali w Szczecinie były same sławy BS
Północna Izba Gospodarcza przejmuje administrację nad Unią Izb Odry i Łaby. To wielkie wyróżnienie dla największego samorządu gospodarczego Pomorza Zachodniego. We wtorek wieczorem odbyła się Gala Unii Izb Łaby i Odry.

Unia Izb Odry i Łaby to jedna z największych instytucji gospodarczych w Europie zrzeszająca największe przedsiębiorstwa z Polski, Niemiec i Czech. W jej skład wchodzą największe zrzeszenia przedsiębiorców z tych trzech krajów, ale też Izby Handlowe.

– Przed nami gigantyczna praca, której efekty mam nadzieję, będą widoczne już niebawem - mówiła na Gali Hanna Mojsiuk, nowa prezydent Unii Izb Odry i Łaby oraz jednocześnie prezeska Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. - 24 lutego zmienił się świat. Wojna w Ukrainie rzuca przedsiębiorcom nowe wyzwania z zakresu energetyki, budownictwa, turystyki, transportu. Jako Izba będziemy aktywnie zabierać głos w najważniejszych dla przedsiębiorców tematach. Będziemy łączyć i pracować nad budowaniem gospodarczej wspólnoty – zadeklarowała.

Gala przejęcia prezydentury odbyła się 17 maja w Szczecinie. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów gospodarczych z Polski, Niemiec i Czech. Nie zabrakło władz Szczecina oraz województwa zachodniopomorskiego. Spotkaniu towarzyszyła debata gospodarcza z udziałem ekspertów z całej Europy.

- Turystyka, infrastruktura, transport, energetyka, gospodarka morska, handel. Jest wiele przestrzeni, które będą znajdować się w centrum naszej uwagi - dodała Hanna Mojsiuk. - Każdy dzień przynosi nam nowe wyzwania gospodarcze, a wojna w Ukrainie jest kompletnym „game changerem”, który sprawia, że gospodarka i biznes musi być jeszcze bardziej solidarny i mówić jednym głosem. Oczywiście firmy z Polski, firmy z Niemiec i firmy z Czech mają prawo do swojego punktu widzenia. Nie będzie naszym celem unifikacja gospodarcza, a zabieranie wspólnego głosu w sprawach, które bez wątpienia są ważne dla przedsiębiorców.

Znane osoby na bankiecie w winnicy w Baniewicach pod Szczeci...

Od teraz siedzibą Unii Izb Odry i Łaby będzie siedziba Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Na funkcje prezydenta wybrano Hannę Mojsiuk, a sekretarzem zrzeszenia będzie dr Piotr Wolny.

Unia działa na rzecz ponadgranicznej współpracy regionów Polski, Czech i Niemiec oraz skutecznego włączania interesów regionalnych gospodarek w krajowe i międzynarodowe projekty. M.in. działała na rzecz opracowania wspólnej koncepcji dotyczącej gospodarczego wykorzystania Łaby i uczestniczyła w obchodach Roku Odry 2019, włączając się, wspólnie z wieloma partnerami, w rozmaite działania po polskiej i niemieckiej stronie granicy.

Unia działa na trzech obszarach, poprzez swoje komitety: Infrastruktury, Turystyki oraz Siły roboczej i Rozwoju Gospodarczego. Do Unii należą między innymi dwie największe Izby z Niemiec - z Berlina i Hamburga. Ponadto izby z: Lipska, Magdeburga, Rostoku, Drezna, Wrocławia, Poznania, Opola, Gorzowa, Liberca i Cieplic. To w sumie ponad milion podmiotów gospodarczych. Prezeska Hanna Mojsiuk, zadeklarowała, że jako prezydent Unii zajmie się przede wszystkim rozwojem turystyki, transportem intermodalnym i rynkiem pracy.

- To będą wielkie wyzwania - mówiła nowa pani prezydent Unii.

Podkreśliła też, że Polskę, Niemcy i Czechy łączą wspólne plany, ale i wyzwania.

Północna Izba Gospodarcza jest rezydentem Izby od stycznia 2022 roku. Będzie pełnić tę funkcję przez minimum dwa lata. Hanna Mojsiuk jest pierwszą kobietą na czele tego zrzeszenia.

- Niech nie zmylą was anielskie rysy nowej pani prezydent Unii - powiedział na gali Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. - To twarda kobieta i ogromnie pracowita. Jestem pewny, że te cele jakie sobie założyła szybko osiągnie. Życzę jej tego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński