Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Zachodniopomorskie. Rady dla przyszłych beneficjentów

Redakcja
Pomagamy zdobywać pieniądze.

Dokąd mogą się zgłosić osoby pragnące skorzystać z funduszy unijnych?

Prowadzimy sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich: w Szczecinie, Koszalinie, Szczecinku, Gryficach, Pyrzycach. Udzielamy informacji o wszystkich programach operacyjnych w kraju, nie tylko RPO. Tym samym beneficjenci mają całą wiedzę o Funduszach Europejskich skoncentrowaną w jednym miejscu. Jednocześnie, rozszerzając zasięg informowania, prowadzimy Mobilne Punkty Informacyjne w miejscach, w których nie ma stałej siedziby punktu. Jeździmy do gmin i tam nasi specjaliści ds. Funduszy Europejskich są dostępni dla beneficjentów i potencjalnych beneficjentów. Oczywiście wcześniej na stronach internetowych zamieszczamy informacje o naszym przyjeździe, nie tylko w portalu ogólnopolskim czy RPO, ale też na portalach gmin, z którymi ściśle współpracujemy.

Jakiego typu są to informacje?

To kompleksowe informacje w zakresie przedstawianym przez zainteresowanych. Świadczymy również usługi pomocy na etapie przygotowania projektu oraz jego realizacji. Nie chodzi o to, że my piszemy za kogoś te wnioski, natomiast informujemy klienta o generalnych zasadach obowiązujących przy przygotowaniu projektów dofinansowanych z FE, o konieczności spełnienia wielu warunków decydujących o skierowaniu wniosku do dalszej oceny, o kryteriach merytorycznych obowiązujących w danym programie/działaniu itp. Specjaliści ds. FE dokonują diagnozy beneficjenta, by jak najlepiej dostosować informację do zgłoszonej potrzeby. Odpowiedź na pytanie skierowane przez beneficjenta udzielana jest w formie, w jakiej pytanie zostało zadane, chyba że osoba zwracająca się do punktu prosi o inną formę odpowiedzi.

Jakie są inne wasze zadania oprócz udzielania informacji?

Beneficjenci mogą liczyć na naszą pomoc, np. na etapie przygotowania projektów lub realizacji projektów co - jak pokazuje doświadczenie - jest bardzo istotne. Ponadto realizujemy wiele zadań informacyjno-promocyjnych popularyzujących wiedzę i świadomość o działalności sieci PIFE, m.in. poprzez udział w przedsięwzięciach i imprezach o charakterze informacyjno-promocyjnym, organizujemy też spotkania informacyjne i szkolenia.

Jakie najczęściej padają pytania?

Dotyczą zakładania działalności gospodarczej oraz szeroko rozumianych inwestycji w mikroprzedsiębiorstwa. Tych beneficjentów obecnie jest najwięcej. Zdarzają się też pytania z trzeciego sektora, organizacji pozarządowych i jednostek samorządu czy kultury.
W poprzednim rozdaniu zwracano uwagę na rewitalizację. Czy obecnie też takie działania będą preferowane?
Teraz istotna jest termomodernizacja i rewitalizacja, ale rozumiana kompleksowo - nie tylko jako upiększanie obiektów. Obecnie efektem nie ma być coś ładnego dla oka, ale raczej konkretny efekt dla społeczności zamieszkującej rewitalizowany budynek czy obszar.

Rejestr usług rozwojowych, co to za nowość?

Każda instytucja, która będzie chciała prowadzić usługę szkoleniową, będzie musiała być wpisana do tego rejestru. I do takiej instytucji przedsiębiorca będzie mógł zgłosić się po realizację konkretnego działania szkoleniowego. Przedsiębiorcy i osoby fizyczne będą mogli wskazać, jakie konkretnie szkolenie jest im potrzebne, aby móc się rozwijać i, co istotne, chodzi o efekt szkolenia, a nie szkolenie dla szkolenia.

Czym to rozdanie różni się do poprzedniego?

W poprzednim również trzeba było postępować zgodnie z założonymi kryteriami, ale są różnice. Pojawiają się inteligentne specjalizacje regionu - Fundusze Europejskie w pierwszej kolejności będą wykorzystywane na wspieranie projektów z branż, które uznano za najważniejsze dla rozwoju regionu. Bardzo duży nacisk położony jest także na wspieranie innowacyjności i współpracę przedsiębiorstw z uczelniami. Środki do 50 tys. zł będą pomagać inicjować taką praktyczną współpracę, z którą dotąd nie było najlepiej.

Punkty Informacyjne są otwarte pięć dni w tygodniu, w dni robocze od poniedziałku do piątku, w poniedziałki przez dziesięć godzin

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Kontakt
Więcej na stronie:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Główny Punkt Informacyjny: Szczecin, tel.: 800 34 55 34, e-mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński