Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie. Nowe rozdanie. Przeciwdziałać wykluczeniu

123rf
Zachodniopomorskie. Edukacja i włączenie społeczne
Zachodniopomorskie. Edukacja i włączenie społeczne 123rf
Brak możliwości pełnego uczestniczenia w życiu społecznym rodzi w społeczeństwie wiele negatywnych skutków, ograniczających możliwość rozwoju. Tak jednostki, jak i całej lokalnej społeczności. Celem interwencji zarządu województwa jest zmiana tych realiów. W Regionalnym Programie Operacyjnym przeznaczono na aktywizację i włączenie społeczne kwotę 131 mln euro.

Jak to będzie robione? Chodzi o takie ukierunkowanie środków finansowych, aby realnie zaktywizować osoby i rodziny zagrożone ubóstwem.
Można to osiągnąć jedynie poprzez rzeczywiste zachęcenie takich osób do zdobywania nowych umiejętności i podnoszenia (lub zmiany) kwalifikacji. Dofinansowywane będą więc skuteczne i efektywnie prowadzone działania wspierające chociażby poradnictwo zawodowe, którego jakość i lepsze dostosowanie do oczekiwań zagwarantuje m.in. urynkowienie procesu.

Ponadto realizowane będą tzw. działania dotyczące rewitalizacji społecznej. Chodzi o pobudzanie (animację) lokalnych środowisk, które skierowane będzie na wybrane gminy, zwłaszcza te, na obszarze których licznie występują miejscowości pope-geerowskie. To lokalne samorządy mają stać się tymi animatorami i to one mają przygotować Lokalny Program Rewitalizacji i go później skutecznie realizować.

Aktywizację zawodową w gminach mają prowadzić tzw. trenerzy pracy i doradcy zawodowi. Ich podstawowym zadaniem będzie uświadomienie szkolonym osobom, jak poruszać się na rynku pracy, gdzie zdobywać niezbędne informacje na temat rynku i jego zapotrzebowania, jak również, gdzie i w jakiej wysokości uzyskać dofinansowanie na założenie firmy. Przewiduje się też dofinansowywanie przejazdów do miejsca pracy i subsydia dla pracodawców tworzących miejsca pracy. Na powyższe działania przewidziano kwotę 82 mln euro.

Ważnym czynnikiem przeciwdziałania wykluczeniu społeczno-zawodowemu mają stać się Centra Integracji Społecznej, Kluby Integracji Społecznej, Zakłady Aktywności Zawodowej oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej. W CIS istotne są usługi społeczno-wychowawcze (np. resocjalizacja), ochronne (gwarancje odpowiednich warunków pracy), ekonomiczne (działalność gospodarcza), edukacyjne (np. doskonalenie zawodowe) oraz terapeutyczne.
Natomiast w Klubach Integracji - nauka asertywności, umiejętności autoprezentacji, umiejętności komunikacji w grupie, czy też w szczególnych przypadkach zapewnienie realizacji indywidualnych planów rehabilitacji ruchowej. W ostatnich, Zakładach Aktywności Zawodowej, gros aktywności skierowana będzie na stworzenie osobom niepełnosprawnym warunków dla rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz przygotowanie ich do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie i na rynku pracy.

Niezwykle istotne w gminach jest wsparcie tworzenia przedsiębiorstw społecznych, w tym szczególnie sprawdzających się już spółdzielni socjalnych. Przewidywane są szkolenia w tym zakresie, warsztaty, doradztwo, a także mentoring, coaching (pomoc w przyspieszeniu tempa rozwoju i polepszenie efektów działania poprzez szkolenia nad zagadnieniami związanymi z biznesem, rozwojem kariery, finansami, zdrowiem i relacjami interpersonalnymi) i tutoring (szkolenie liderów, którzy przejmą na siebie prowadzenie tych podmiotów). A przede wszystkim oddziałujące pozytywnie i dające dobry przykład do naśladowania - wizyty w już działających spółdzielniach oraz - jak w pozostałych przypadkach - pomoc w rozwijaniu kompetencji zawodowych.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

Kontakt
Więcej na stronie:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Główny Punkt Informacyjny: Szczecin, tel.: 800 34 55 34, e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński