Spis treści
Fundacja rodzinna od 2023 roku. Prezydent podpisał ustawę
We wtorek Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że Andrzej Duda podpisał ustawę o fundacji rodzinnej. Nowe przepisy mają zapewnić firmom stabilność po śmierci właściciela lub przejściu na emeryturę.
- Firmy rodzinne są znaczącym elementem polskiej gospodarki, dlatego proponujemy im przepisy pozwalające zakładać fundacje rodzinne - przekazał PAP minister technologii i rozwoju Waldemar Buda.
- Instytucja fundacji rodzinnej pozwoli budować ład rodzinny i korporacyjny, oddzielając biznes od spraw i konfliktów rodzinnych. Jest więc środkiem do celu – zapewnienia funkcjonowania przedsiębiorstwa przez pokolenia - dodaje wiceminister rozwoju Olga Semeniuk-Patkowska.
Zgodnie z nowymi przepisami fundacja rodzinna to osoba prawna stworzona, by gromadzić mienie, zarządzać nim w interesie beneficjentów, a także spełniać świadczenia na rzecz beneficjentów. Szczegółowy cel fundacji rodzinnej określany jest przez fundatora.
Fundatorem będzie natomiast osoba fizyczna, która posiada zdolność do czynności prawnych, zatem między innymi prawo do pełnego dysponowania swoim majątkiem. Co istotne, instytucja ta będzie mogła być tworzona przez kilku fundatorów. Założenie fundacji, a także przekazanie do niej majątku nie będzie w żaden sposób opodatkowane.
- Zasadniczym celem ustawy jest wzmocnienie narzędzi prawnych do przeprowadzenia procesów sukcesyjnych poprzez dodatnie do systemu prawa instytucji fundacji rodzinnej jako podmiotu służącego do gromadzenia rodzinnego majątku i pozwalającego na zatrzymanie go w kraju na wiele pokoleń. Fundacja rodzinna ma także za zadanie zaspokajać potrzeby beneficjentów, którzy co do zasady będą członkami rodziny fundatora – choć mogą to być również inne osoby i podmioty (beneficjentem może być sam fundator lub inne osoby fizyczne, a także organizacja pożytku publicznego) - podkreśliła Kancelaria Prezydenta RP.
Fundacja rodzinna - jakie ma zalety?
Podstawowym celem wprowadzonych regulacji będzie zachowanie majątku biznesów rodzinnych. Wiele z nich zakładano ponad 30 lat temu, przez co założyciele myślą już o przekazaniu ich w dobre ręce, by dalej mogły funkcjonować. Nie zawsze jednak jest to łatwe, a przepisy o zachowku dotychczas sprawiały, że spadkobiercy mogli ubiegać się o część majątku, co prowadziło do dezintegracji.
- Z tego typu rozwiązań korzystają największe europejskie i światowe firmy rodzinne. Czas na rodzime przedsiębiorstwa. Dzięki fundacji rodzinnej chcemy zachęcić przedsiębiorców do planowania wielkopokoleniowej sukcesji firm. Przyczyni się to do rozwoju biznesu, ale i utrzymania miejsc pracy - stwierdził Waldemar Buda.
Do głównych zalet fundacji rodzinnej można zaliczyć:
- efektywne zarządzanie majątkiem oraz jego pomnażanie,
- utrzymanie majątku w jednych rękach,
- oddzielenie spraw rodzinnych i biznesowych,
- zabezpieczenie finansowe rodziny,
- rozwój firmy w perspektywie kilku pokoleń.
Założenie fundacji oraz przekazanie majątku nie zostaną opodatkowane. Do jej utworzenia konieczne będzie zapewnienie majątku początkowego o wartości minimum 100 tys. złotych.
Fundacja rodzinna będzie płaciła zryczałtowany 15 proc. CIT od środków dostarczanych beneficjentom. Beneficjenci należący do najbliższej rodziny fundatora zostaną zwolnieni z PIT, a pozostali zapłacą 15 proc. PIT. Podobne rozwiązanie obowiązuje już w krajach takich jak Holandia, Szwecja, Niemcy czy Szwajcaria.