Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fryga zniknie ze Szczecina? 13muz: "Niech wykonawca ją sobie weźmie"

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
- Po trzech próbach naprawy doszliśmy do wniosku, że naprawa "Frygi" jest niemożliwa, dlatego chcemy, żeby wykonawca zabrał rzeźbę - mówi Rafał Roguszka, dyrektor 13muz.

30 września klub 13muz zażądał pisemnie, żeby PanKreator, firma odpowiedzialna za montaż "Frygi" Maurycego Gomulickiego na pl. Zamenhofa, zabrała rzeźbę i zwróciła pieniądze.

"Fryga" od początku, czyli od października ubiegłego roku została źle zamontowana i nieustannie pękała. Wykonawca kilkakrotnie przyjeżdżał, żeby ją naprawić. Niestety, rzeźba wciąż pękała.

- Współpraca układała się dobrze, ale po trzech podejściach uznaliśmy, że naprawa jest niemożliwa - mówi Rafał Roguszka.

PanKreator ma czas do 14 października, żeby odpowiedzieć na pismo. Wtedy będą podejmowane dalsze decyzje co do "Frygi". Są pomysły, żeby "Frygę" przenieść w inne miejsce.

"Fryga" jako część projektu Monumento, kosztowała 200 tys. zł, w tym m.in. honorarium artysty i wykonawcy.

17 maja Szczeciński Klub Narodowy złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratury. Powodem była niegospodarność w wydawaniu pieniędzy publicznych.

- Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie, o czym dowiedziałem się dzwoniąc i pytając o tę sprawę, ponieważ do tej pory nie otrzymaliśmy żadnego pisma - mówi Marcin Sajniak ze Szczecińskiego Klubu Narodowego.

Zatem dalsze losy "Frygi" są na razie nieznane.

Zobacz także: Była droga, a teraz się sypie. Mieszkańcy Szczecina chcą usunąć z ronda rzeźbę przypominającą szaszłyk
Źródło: TVN24/x-news

Zobacz także:

"Przenieść Frygę do 13 muz!" Jeden z pomysłów do Szczeciński...

Zobacz również:

Jednym z pomysłów budżetu obywatelskiego jest budowa na terenie Lasu Arkońskiego (w bezpośrednim sąsiedztwie pętli tramwajowej 3 i 10 pomiędzy ulicą Arkońską a Poziomkową) pierwszego członu Szczecińskiej Palmiarni i Motylarni. Palmiarnia składałaby się z kilku członów, które mogą powstawać w różnych okresach czasu (na wzór Palmiarni w Gliwicach). Każdy z członów stanowi jednolitą całość (odpowiednio zagospodarowaną) w której mogą zostać umieszczone odpowiednie rośliny i zwierzęta (papugi, ryby, gady, motyle). Projekt zakłada wybudowanie pierwszego członu palmiarni w którym znalazły by się egzotyczne rośliny (palmy, kaktusy, oczka wodne). W kolejnych latach palmiarnia mogłaby sięrozbudowywać tworząc nowe człony odpowiednio zagospodarowane np. na alpinarium, dźunglę,motylarnię.Zobacz także: Palmiarnia w Gliwicach podświetlona ekranami LED. "Chodzi o lepszą ekspozycję obiektu"

Palmiarnia, wieża widokowa, murale. Zobacz propozycje do SBO

Czytaj więcej:

To już czwarty remont sławnej Frygi. Naprawa ma potrwać kilka dni. Tym razem powodem do napraw była zbyt duża ilość alkoholu, którego użyto do rozcieńczenia żywicy. Czytaj również: Serial o pękającej "Frydze" trwa. Jeszcze będą naprawiać

Kontrowersyjna Fryga (znowu) w remoncie... Który to już raz? [zdjęcia]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński