Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Free Walking Tour w Szczecinie. W niedzielę spacer po porcie i bulwarach

Anna Folkman
Anna Folkman
Już 6 listopada o godz. 14 można się wybrać na bezpłatny spacer z przewodnikiem po porcie, bulwarach, trasą nadodrzańską. Wszystko w ramach cyklu wycieczek Free Walking Tours. Początek spaceru zaplanowany jest przed kasą dworca morskiego przy ul. Jana z Kolna, jego koniec przy pętli autobusowej Dworca PKP Szczecin Główny. Wycieczka zajmie ok. 2 godziny.

- Położenie w pobliżu ujścia Odry od setek lat stanowi jeden z głównych atutów Szczecina - przekonują organizatorzy - młodzi przewodnicy Radosław Łątka i Damian Grzesiek, którzy zaszczepili ideę Free Walking Tours w naszym mieście. - Morski charakter miasta najlepiej widać w centralnej części, wzdłuż lewego brzegu Odry i na wyspach położonych naprzeciwko. To w tej okolicy od czasów średniowiecza usytuowany jest port, a nieopodal też ulokowane były wspaniałe stocznie, będące przez lata chlubą miasta. Rejon ten, jako swego rodzaju brama do miasta, bogaty jest więc w reprezentacyjne budynki, jakie powstały tu przede wszystkim na przełomie XIX i XX w. Będące niewątpliwie strategicznym punktem miasta tereny stały się też główną ofiarą alianckich bombardowań w 1944 r. Po wojnie budowa arterii nadodrzańskiej oraz Trasy Zamkowej bezpowrotnie zmieniła tutejszy układ urbanistyczny.

Część najważniejszych obiektów odbudowano, sporo z nich – w tym leżące bezpośrednio nad brzegiem rzeki kamienice – możemy oglądać już tylko na starych zdjęciach. „Port, bulwar...” to podróż przez kilka stuleci życia w portowym mieście, którego tętno wyznaczał i wciąż wyznacza, ruch statków na Odrze.

Podczas spaceru m. in.:

- dowiemy się w jakich okolicznościach powstały będące wizytówką miasta Wały Chrobrego, przypomnimy ważne wydarzenia jakie miały tu miejsce.
- zobaczymy jak różni się dzisiejsze Nabrzeże Wieleckie od swego przedwojennego poprzednika – Bollwerk
- opowiemy historię rozkwitu i upadku niemieckiej stoczni Vulkan, w której powstawały swego czasu największe statki na świecie, a także powstałej i upadłej już w Polsce Stoczni Szczecińskiej.
- zobaczymy zabudowania portowe na Łasztowni przypominając przy tym fakty i anegdoty związane z różnymi okresami istnienia portu. Porównamy też dzisiejszy wygląd wyspy z przedwojennym – zniszczonym w nalotach bombowych.
- przy najstarszej szczecińskiej przeprawie rzecznej – Moście Długim, przypomnimy historię zapomnianych XVII-wiecznych rozruchów z udziałem plebsu, do jakich doszło przy moście.
-przybliżymy też znaczenie okazałego gmachu Urzędu Celnego znajdującego się obok przeprawy.
- zobaczymy cudem ocalony z alianckich nalotów kościół św. Jana Ewangelisty.
- poznamy historię wielkich gmachów z czerwonej cegły – siedziby poczty i nowego ratusza – jakie powstały przy dzisiejszym Placu Tobruckim w latach 70-tych XIX w. Spróbujemy też odpowiedzieć na pytanie o los Sediny – najwspanialszego pomnika, a zarazem symbolu przedwojennego Szczecina.
- przy głównym dworcu kolejowym opowiemy o początkach i rozwoju transportu kolejowego w Szczecinie.
- zobaczymy zaniedbany acz piękny zakątek miasta zwany „szczecińską Wenecją”
- na koniec przyjrzymy się dwóm leżącym nieco na uboczu, naruszonym przez upływ czasu, a mimo to interesującym obiektom: mostowi Dworcowemu oraz wieży węglowej.

Zobacz także: Zapowiedź festiwalu SZPAK w Szczecinie

Polecamy na gs24.pl:

W sobotnią noc Grey Club zaprosił szczecinian na imprezę z okazji swoich drugich urodzin. Zobaczcie fotorelację!Festiwal Młodych Talentów Szczecin. Eliminacje:

Drugie urodziny Grey Clubu. To była szalona noc! [ZDJĘCIA]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński