Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotoradary w regionie wrócą? Jest na to szansa

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Słup fotoradaru przy ulicy Pilskiej zniknął kilka lat temu, gdy strażnicy stracili uprawnienia do kontroli prędkości
Słup fotoradaru przy ulicy Pilskiej zniknął kilka lat temu, gdy strażnicy stracili uprawnienia do kontroli prędkości Rajmund Wełnic
Ponad 350 fotoradarów, w tym 111 w nowych lokalizacjach, zamierza postawić Inspekcja Transportu Drogowego. Czy jakiś trafi do powiatu szczecineckiego? Samorządowcy są sceptyczni z uwagi na dotychczasową współpracę z ITD, a raczej jej brak.

Miniony rok był najtragiczniejszym od lat na drogach powiatu szczecineckiego, dramatycznie zwieńczyło go śmiertelne potrącenie starszego mężczyzny na pasach przy ulicy Słowiańskiej w Szczecinku. W sumie na drogach powiatu zginęło w roku 2018 aż osiem osób.

Nie wszystkie te wypadki można powiązać z nadmierną prędkością. Faktem jest jednak, że od kilku lat, gdy straże miejskie straciły uprawnienia do kontroli fotoradarowej, bezpieczeństwo na drogach znacznie się pogorszyło. Dziś pomiarem prędkości zajmuje się jedynie policja i sieć fotoradarów obsługiwanych przez Inspekcję Transportu Drogowego. Ale żadne z kilkuset urządzeń ITD nie działa w naszym powiecie.

Jest jednak szansa, że to się zmieni. Inspekcja za 162 miliony złotych zamierza kupić 358 nowych fotoradarów. Pieniądze na ten wielki projekt wykłada w 85 procentach Unia Europejska. Aż 111 urządzeń mobilnych i stacjonarnych rejestrujących nie tylko prędkość, ale też np. przejazd na czerwonym świetle, pojawić się ma w nowych lokalizacjach. Będą i instalacje prowadzące tzw. odcinkowy pomiar prędkości. Reszta wymieni stare fotoradary.

W gminach powiatu szczecineckiego straże miejskie miały w sumie osiem fotoradarów, co jest chyba polskim rekordem. Teraz nie tu ma żadnego.

Czy będzie choć jeden z ITD?
- Wpłynęło do nas około 2 tysięcy wniosków, głównie od lokalnych społeczności, proszących o montaż nowych fotoradarów, aby poprawiło bezpieczeństwo na drogach - mówi Wojciech Król z biura prasowego Inspekcji. - W roku 2019 ogłosimy przetarg dla firmy zewnętrznej, która dokona analizy stanu zagrożeń dla bezpieczeństwa w ruchu. I na tej podstawie podejmiemy decyzję, gdzie pojawią się nowe fotoradary. Te zaś zaczną być montowane jesienią 2020 roku.

- Dwukrotnie występowałem do ITD o przejęcie naszych fotoradarów po Straży Miejskiej, ale nie byli zainteresowani, trzeci raz tego robić nie będę - mówi Paweł Mikołajewski, burmistrz Białego Boru. Miasteczko w całej Polsce było znane z „łowów” strażników na piratów drogowych. Tutejsza SM miała aż trzy fotoradary. Burmistrz przyznaje, że zamierza przebudować niebezpieczne przejście dla pieszych koło dawnej lokalizacji fotoradaru, bo przestał już liczyć, że w poprawie stanu bezpieczeństwa na drogach wspomoże go instytucja państwowa.

Swoje fotoradary próbowała przekazać Inspekcji także Straż Miejska w Szczecinku. Okazało się, że wymagały dostosowania do ich systemu komputerowego, co miało kosztować kilkanaście tysięcy złotych, pomysł więc upadł - mówi Grzegorz Grondys, komendant SM.

- Szkoda, bo chcieliśmy oddać im sprzęt wartości kilkudziesięciu, jak nie kilkuset tysięcy. Na pewno postawiłbym fotoradar z powrotem na ulicy Pilskiej, o co zresztą swego czasu dwa razy wnioskowali mieszkańcy pobliskich osiedli - podpowiada Grzegorz Grondys. - W ogóle fotoradary przydałyby się na trasach wlotowych do Szczecinka.

Zobacz także: Koszalin: Kontrola prędkości przy ul. Gnieźnieńskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Fotoradary w regionie wrócą? Jest na to szansa - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński