Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firmy zweryfikują szczepienia pracowników, kandydatów do pracy oraz swoich klientów. Jest projekt ustawy

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Arkadiusz Wojtasiewicz
Szykują się zmiany w przepisach dotyczących prawa pracodawcy do informacji o szczepieniu pracowników na koronawirusa. Nowa ustawa ma pozwolić przedsiębiorcom na taką weryfikację. Co więcej, osoby ubiegające się o zatrudnienie w firmie również będą musiały podzielić się informacją o szczepieniu, jeśli potencjalny przyszły pracodawca sobie tego zażyczy. Przepis ten będzie dotyczył również osób korzystających z usług firm.

Obecne przepisy w zakresie informowania pracodawcy o przyjęciu szczepionki reguluje m.in. ustawa o prawach pacjenta oraz ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, a także przepisy dotyczące ochrony danych osobowych (RODO). Prawo mówi, że wszelkie dane dotyczące zdrowia pracownika, za wyjątkiem badań okresowych i wstępnych, objęte są tajemnicą lekarską.

Takiej ochronie podlegają również zaświadczenia o szczepieniu, zaś przepisy kodeksu pracy wyłączają informacje o szczepieniach z zakresu badań lekarskich pracowników.

Ponieważ szczepienia są dobrowolne pracodawca nie może również zwolnić pracownika, za niezaszczepienie się przeciwko koronawirusowi.

Część pracodawców próbuje zatem zachęcać swoich pracowników oraz kandydatów do szczepień. W dalszej kolejności umożliwiają im przyjęcie szczepionki poprzez np. przyznanie dodatkowego czasu wolnego albo benefitów (wówczas siłą rzeczy pracodawca pozyskałby informację o szczepieniu pracownika, musi być ona jednak dobrowolna).

Nowe uprawnienia dla pracodawców

Wszystko wskazuje jednak na to, że niedługo pracodawcy dostaną do ręki nowy oręż w postaci nowej ustawy. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał kilka dni temu na antenie RMF FM, że projekt, który da możliwość sprawdzenia pracodawcom, czy jego pracownicy są w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19 jest już gotowy. - Chcemy, aby na pierwszym posiedzeniu Sejmu ten projekt znalazł się w agendzie rozpatrywanych projektów. Chcemy, aby pracodawcy taką możliwość uzyskali, żeby mogli wiedzieć, który z pracowników jest zaszczepiony. Dla ich własnego bezpieczeństwa – przekazał wiceszef resortu.

Kraska stwierdził, że taką informację powinni posiadać również pozostali pracownicy. Dodał jednak, że nie należy zwalniać pracowników, którzy nie przyjęli szczepionki na Covid-19.

Z kolei portal Prawo.pl donosi, że nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zakłada, iż część pracowników będzie mogła być oddelegowana przez pracodawcę do pracy poza stałe miejsce zatrudnienia lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny.

Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

Chodzi o pracowników, którzy nie zostali zaszczepieni, nie przebyli infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub nie posiadają ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Nowelizacja przewiduje również również „możliwość oczekiwania” takich informacji przed nawiązaniem stosunku pracy z osobą ubiegającą się o pracę.

Nie tylko pracownicy, ale też usługobiorcy

Portal informuje również, że nowe regulacje mają pozwolić firmom sprawdzenie, czy osoby korzystające z ich usług są zaszczepione przeciwko koronawirusowi.

„W celu weryfikacji statusu zdrowotnego będzie możliwość stosowania aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia lub wykorzystywania zaświadczeń, na których umieszczony będzie wizerunek twarzy posiadacza zaświadczenia. Będą one mogły być wydawane przez osoby wykonujące zawód medyczny. Fotografie będą pochodzić z Rejestru Dowodów Osobistych oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych” – podkreślają autorzy projektu, cytowani przez Prawo.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Firmy zweryfikują szczepienia pracowników, kandydatów do pracy oraz swoich klientów. Jest projekt ustawy - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński