Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finanse 2019. Polacy przyznaja, że mało wiedzą o pieniądzach, ale chcą się edukować w finansach

AIP
Nasze decyzje o finansach często są przypadkowe, a nie opierają się na wiedzy.
Nasze decyzje o finansach często są przypadkowe, a nie opierają się na wiedzy. Andrzej Banaś / Polska Press
Polacy chcą edukować się w zakresie finansów. Apetyt na finansową wiedzę potwierdza rosnące zainteresowanie treściami dostępnymi na platformie Kapitalni.org.

Miarą zainteresowania rodaków edukacją finansowa może być fakt, iż od początku istnienia portal odwiedziło już 1 350 000 unikalnych użytkowników.

Ogromną popularnością cieszą się kursy wideo, które były one oglądane już pół miliona razy. Zawarte w nich praktyczne rady wspierają w podejmowaniu codziennych decyzji finansowych.

Do sierpnia 2019 roku kursanci Kapitalni.org ukończyli aż 159 tysięcy szkoleń. Większość z nich trwa do 10 minut, ale zdarzają się także 15 minutowe. Dzięki kursom wideo dostępnym na stronie Kapitalni.org można zdobyć informacje z zakresu praw konsumenta, a także edukacji finansowej – m.in. jak oszczędzać i pomnażać pieniądze, jak rozsądnie pożyczać, wyjść z długów, czy jak zadbać o swoje bezpieczeństwo cyfrowe.

- Wyniki naszych badań potwierdzają, że poziom wiedzy finansowej Polaków nadal pozostawia dużo do życzenia. Od czterech lat systematycznie rozwijamy platformę edukacji finansowej Kapitalni.org, by zminimalizować nieodpowiedzialne zachowania finansowe. Możemy się pochwalić, że platforma Kapitalni.org cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Od początku swojego istnienia platformę odwiedziło już 1 350 000 unikalnych użytkowników. Internauci szukają ciekawych życiowo tematów, które pomagają w podejmowaniu codziennych finansowych decyzji. Właśnie takie praktyczne treści dostarczają kursy i porady na portalu Kapitalni.org – mówi Agnieszka Szczepanik, dyrektor Departamentu Edukacji w Wonga Polska.

Od testu osobowości finansowej do gry online

Kapitalni.org oferują użytkownikom test osobowości finansowej. Po nim zostaje im przypisana jedna z czterech osobowości: „Król życia”, „Guru zarządzania kryzysowego”, „Mistrz strategii” lub „Przewodnik stada”. Dzięki testowi zostają określone obszary, w których danej osobie brakuje wiedzy.

Do każdej osobowości finansowej jest przyporządkowana zindywidualizowana ścieżka edukacyjna składająca się materiałów wideo, poradników oraz wyzwań, które nie tylko pozwalają przyswoić wiedzę, ale także ją zweryfikować. Dzięki wyzwaniom kursanci są zobligowani do wykonania praktycznych zadań, np. stworzenia budżetu domowego czy obliczenia poduszki finansowej. Do sierpnia 2019 roku blisko 50 tys. osób ukończyło test osobowości finansowej na stronie portalu Kapitalni.org a 5200 osób może pochwalić się ukończeniem zindywidualizowanych ścieżek edukacyjnych.

Na platformie dostępne są także artykuły i praktyczne kalkulatory, dzięki którym można m.in. obliczyć ile kosztuje utrzymanie auta, czy sprawdzić różnicę miedzy stałymi i malejącymi ratami. Od 2015 roku eksperci platformy Kapitalni.org udzielili także blisko 2000 darmowych porad w odpowiedzi na pytania internautów.
- Minęły 4 lata, odkąd wystartowaliśmy z platformą Kapitalni.org. Przez te lata stale ją rozwijamy. Dwa lata temu wprowadziliśmy elementy grywalizacji znane z gier komputerowych. Miały zachęcić użytkowników platformy Kapitalni.org do zdobywania wiedzy o finansach. W tym roku poszliśmy dalej. W maju 2019 roku uruchomiliśmy onlinową grę edukacyjną Pre.Kapitalni, która jest całkowicie darmowa i dostępna dla każdego. Jest pierwszą tego typu grą na rynku - Pre.Kapitalni uczą przez zabawę. Dzięki niej każdy otrzyma pakiet praktycznych informacji, niezbędnych do funkcjonowania w dzisiejszym świecie. W przyszłym roku planujemy uruchomić aplikacje na telefony, które będą dostępne zarówno dla użytkowników IOS, jak i Androida – mówi Agnieszka Szczepanik.

Wiedza do wykorzystania na co dzień

Na każdym etapie edukacji obeznanie w kwestii finansów jest spychane na dalszy plan. Często jest także przekazywana w nieprzystępny sposób i z tego powodu pokutuje osąd, że nauka finansów jest nudna i trudna. Tymczasem można jej uczyć na podstawie niezwykle praktycznych życiowych tematów. Jest to jedna z najbardziej przydatnych na co dzień gałęzi wiedzy.
Prawie codziennie podejmujemy decyzje finansowe. Blisko 90 proc. Polaków powyżej 15 roku życia ma konto w banku. Musieli w jakiś sposób je wybrać.
Niestety decyzje o finansach często są przypadkowe, a nie opierają się na wiedzy. Portal Kapitalni.org wychodzi na przeciw życiowym problemom finansowym i dostarcza informacji, które pomagają w codziennym życiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Finanse 2019. Polacy przyznaja, że mało wiedzą o pieniądzach, ale chcą się edukować w finansach - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński