MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Filipinki ze swoim skwerem koło teatru w Szczecinie

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Podczas wtorkowej sesji rady miasta została przyjęta uchwała, dzięki której Filipinki stały się patronkami skweru.

Filipinki powstały w 1959 roku i od tego czasu przez szereg lat rozsławiały nasze miasto na scenach całej Polski i w wielu zakątkach świata. Pomysł, aby ich imieniem nazwać skwer znajdujący się przed siedzibą Teatru Polskiego zgłosił radny Bazyli Baran.

- Uhonorowanie i upamiętnienie Filipinek jest momentem szczególnym w historii Szczecina. Prace nad tym wydarzeniem trwały kilka lat i chciałbym w tym momencie podziękować Radzie Osiedla Drzetowo-Grabowo za pozytywne zaopiniowanie tego projektu - mówił po jednogłośnym przyjęciu projektu uchwały radny Baran.

ZOBACZ TEŻ:

Od dłuższego czasu trwa też dyskusja wokół zagospodarowania przestrzeni skweru. Znajduje się tam obecnie między innymi basen przeciwpożarowy, który mógłby zostać, wzorem innych tego typu instalacji, umieszczony pod ziemią, a na jego powierzchni mogłaby powstać kawiarnia.

Na razie jest to jednak jedynie zamysł, ponieważ według pojawiających się od lat koncepcji, przebudowa skweru miałaby być połączona z przebudową gmachu Teatru Polskiego. Przetarg na tę inwestycję przyniósł trzy oferty znacząco przewyższające zakładany budżet.

ZOBACZ TEŻ:

- Chciałbym zaproponować, by przy okazji odsłonięcia tablic znamionowych na skwerze zaprosić na tę uroczystość Filipinki oraz zespół Markato, który z powodzeniem kontynuuje dorobek Filipinek - zaproponował radny Baran.

Uchwała wejdzie w życie czternaście dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

Przez 15 lat istnienia Filipinki dały około 4 tys. koncertów - średnio w każdym roku występowały przez 300 dni. Podczas tras koncertowych po Europie, Ameryce i Azji pokonały ponad 700 tys. kilometrów.

ZOBACZ TEŻ:

Szczecin wciąż nie ma nowoczesnej sceny teatru dramatycznego. Zmieni się to dzięki przebudowie obecnej siedziby Teatru Polskiego oraz wybudowaniu nowych obiektów

Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie. Pierwsza umowa podp...

ZOBACZ WIĘCEJ:

CZYTAJ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński