Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki nastąpi 6 czerwca tego roku

Redakcja
Grób ks. Jerzego Popiełuszki przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek osób z różnych zakątków Polski i całego świata Fot. Tomasz Gzell (PAP)
Grób ks. Jerzego Popiełuszki przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek osób z różnych zakątków Polski i całego świata Fot. Tomasz Gzell (PAP)
RELIGIA. Data beatyfikacji nie jest przypadkowa. W tym dniu przypada obchodzony od dwóch lat w Polsce Dzień Dziękczynienia.

Grób ks. Jerzego Popiełuszki przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek osób z różnych zakątków Polski i całego świata Fot. Tomasz Gzell (PAP)

Szczegóły uroczystości ujawnił wczoraj abp Kazimierz Nycz podczas zwołanej z tej okazji konferencji prasowej. Uroczystościom na placu Piłsudskiego przewodniczyć będzie legat papieski, abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Beatyfikacja połączona będzie z ustanowionym przez abp. Kazimierza Nycza Dniem Dziękczynienia.

O wyborze przez Benedykta XVI akurat tej daty beatyfikacji księdza Jerzego zdecydował m.in. fakt, iż 19 czerwca kończy się Rok Kapłański. Ksiądz Jerzy jest wzorem kapłana i papież chce ten wzór upowszechnić.

Prace w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych trwały dłużej, niż początkowo przypuszczano, i dlatego nie udało się zdążyć z beatyfikacją w 25. rocznicę śmierci ks. Jerzego. Według postulatora w tym procesie ks. Tomasza Kaczmarka, złożyło się na to wiele spraw. Prawie w tym samym czasie, czyli w styczniu 2009 r., gdy odbyła się pierwsza dyskusja merytoryczna teologów nad sprawą, w Polsce ukazała się informacja, że niebawem IPN opublikuje nieznane jeszcze dotąd materiały o ks. Jerzym Popiełuszce, które rzekomo miały wnieść wiele nowego do sprawy.

Wywołało to konsternację w kongregacji. - To nie był łatwy moment procesu - wspomina ks. Kaczmarek. Podkreśla, że zapowiadane materiały nie były żadną nowością. Z powodu ukazania się publikacji IPN podsumowanie dyskusji teologów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych nastąpiło nie w lutym 2009 r., jak zakładano, ale dopiero w maju. Stąd opóźnienie w zakończeniu procesu.

Postulator wspomina też o niedawnych spekulacjach na temat daty śmierci ks. Popiełuszki. - Miały one tylko taki skutek, że dokładniej zbadano tę sprawę, ale nie zastopowały procesu beatyfikacyjnego ani nie przesądziły one o tym, czy śmierć była męczeńska. Kongregacja uznała, że dowody wskazują na to, iż śmierć ks. Popiełuszki miała miejsce około północy z 19 na 20 października 1984 r. - mówi ks. Kaczmarek.

W opinii postulatora, gdyby nie życzliwość Benedykta XVI, sprawa ks. Jerzego Popiełuszki jeszcze dłużej czekałaby w kolejce na rozpatrzenie przez kongregację.

Grażyna Starzak

[email protected]

Zło dobrem zwyciężaj

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie. Był kapelanem "Solidarności". Publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu. Wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez aparat państwowy, 19 października 1984 r. został porwany, a następnie zamordowany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW zwalczającego Kościół katolicki. W zakończonym w lutym 1985 r. procesie przed sądem w Toruniu na kary więzienia za tę zbrodnię skazano czterech oficerów MSW, którzy od dawna przebywają już na wolności z powodu amnestii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski