MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festyn zielonoświątkowy w muzeum w Szreniawie pod Poznaniem: parada umajonych wołów, sikawka i wiele atrakcji! Zobacz zdjęcia!

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Parada umajonych zwierząt, pokazy i występy folklorystyczne. Co działo się 19 maja w muzeum w Szreniawie?
Parada umajonych zwierząt, pokazy i występy folklorystyczne. Co działo się 19 maja w muzeum w Szreniawie? Adam Jastrzębowski
W Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolnospożywczego w Szreniawie pod Poznaniem odbył się Festyn Zielonoświątkowy. W programie występ zespołu folklorystycznego „Wielkopolanie”, parada umajonych zwierząt i pokaz Historycznej Drużyny Sikawki Konnej w parku za pałacem. Zobacz zdjęcia z festynu!

Festyn w muzeum w Szreniawie

- Zielone Świątki to w tradycyjnej kulturze ludowej pora obrzędów związanych z pożegnaniem wiosny oraz przywitaniem lata i towarzyszących temu obrzędów agrarnych - przypomina muzeum w Szreniawie. - Było to również święto rolników i pasterzy, stąd parady umajonych zwierząt, wyścigi na pastwiska zakończone zabawą przy ognisku. W tradycji chrześcijańskiej święto, określane jako uroczystość Zesłania Ducha Świętego, obchodzone jest 50 dni po Wielkanocy i stanowi zakończenie tego okresu. Tego dnia obsiane pola obchodziły procesje z chorągwiami i świętymi obrazami, a wieczorem często odbywały się zabawy wiejskie. Domy i zagrody ozdabiano tatarakiem, zielonymi gałęziami, a nawet wyciętymi młodymi brzózkami, które miały zapewnić urodzaj oraz chronić przed urokami i zarazą. Od lat 30. XX wieku dzień ten stał się oficjalnym świętem ruchu ludowego.

W Zielone Świątki odbywały się majówki i taka właśnie impreza została przygotowana w Szreniawie. Wystąpił na niej Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”, który obok występów scenicznych poprowadził naukę tradycyjnych zabaw i tańców ludowych dla dzieci. Publiczność mogła też podziwiać paradę umajonych wołów i zaprzęgów zwierzęcych, pokaz strzyżenia owiec oraz pracy kowala. Spoza wielkopolskich klimatów przygotowano stanowisko muzealne poświęcone pasterstwu w Tatrach, na którym można było popróbować serów owczych.

Muzeum tadycyjnie przygotowało bogatą ofertę dla dzieci. Przy muzealnych stanowiskach można było pomalować bawełnianą torbę na zakupy, skleić kartonowy model wozu strażackiego, spróbować swoich sił w pracy na ramkach tkackich i bardkach, poznać podstawy haftu, a także wziąć udział w warsztatach garncarskich i florystycznych połączonych z nauką wicia wianków.

W czasie festynu wystąpiła też grupa rekonstrukcyjna z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żabnie i Śremie, która dała pokaz gaszenia pożaru przy pomocy zabytkowej sikawki konnej.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected] 

Oto jak znany krytyk kulinarny ocenia wielkopolskie smaki!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski