MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Ferie z WOT" w Choszcznie. Ferie zimowe w wojskowym mundurze ciężkie, ale atrakcyjne [ZDJĘCIA]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Małgorzata Górka, 14 ZBOT
Uczą się strzelać, poznają taktykę wojskową i zasady udzielania pomocy. 66 uczniów i studentów z Zachodniopomorskiego spędza ferie w batalionie lekkiej piechoty WOT w Choszcznie. Szkolenia zakończą uroczystą przysięgą.

"Ferie z WOT", czyli w Wojsku Obrony Terytorialnej, trwają od soboty. Bierze w nich udział 66 uczestników. To głownie uczniowie i studenci. Pochodzą ze wszystkich stron województwa: Szczecina (14 osób), Koszalina (3 osoby), Kołobrzegu (dwie osoby), Stargardu (6 osób) czy Szczecinka (4 osoby). Aż 20 z nich to mieszkańcy małych miejscowości, m.in. Świeszyna, Malechowa, Kamieńca, Pilchowa, Brojc, Przybiernowa czy Siemyśla. Co czwarty uczestnik "Ferii z WOT" to kobieta.

- Czekam z niecierpliwością na zajęcia ze strzelania. To będzie adrenalina - mówi jedna ze szkolonych, studentka. - Wstąpiłam do WOT ze względu na wojskowe tradycje rodzinne. Chcę także przeżyć szkolenie, w którym się sama sprawdzę. Co ważne służba w WOT nie będzie kolidowała z moim życiem zawodowym i rodzinnym.

Obecnie uczestnicy Ferii uczą się wojskowej taktyki i prawidłowej obsługi broni: przyjmowania postaw strzeleckich, udzielania pomocy.

- Zajęcia ze strzelania rozpoczną się za kilka dni, bo wcześniej muszą się nauczyć prawidłowo obsługiwać broń - wyjaśnia mjr Michał Wilczyński, zastępca dowódcy 141 batalionu lekkiej piechoty, gdzie odbywają się zajęcia. - To, co robią w tej chwili to sam początek szkolenia, szesnastodniowa "podstawa podstawy", bo właściwe szkolenie żołnierza WOT trwa trzy lata.

Uczestnicy Ferii z WOT nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Wielu z nich trzyma broń pierwszy raz w życiu i po raz pierwszy założyli mundur.

W najbliższy weekend do uczestników "Ferii z WOT" dołączą kolejni. To osoby, które wezmą udział w szkoleniu wyrównawczym, tzw. "ósemce" (bo trwa osiem dni). Ósemkę przechodzą ci, którzy już kiedyś mieli na sobie mundur, np. byli żołnierze, policjanci, czy absolwenci Legii Akademickiej. Razem z nimi w Choszcznie szkolonych będzie w sumie około setki osób.

Pod koniec szkolenia, w przyszły piątek, nowi żołnierze przejdą pętlę taktyczną, czyli sprawdzian z umiejętności. To cały dzień w terenie, taktyka wojskowa, udzielanie pomocy, topografia, obrona, umiejętność "zerwania kontaktu" z przeciwnikiem w zasadzce itp.

Na koniec szkolenia, w niedzielę (26 lutego), kursanci złożą przysięgę wojskową w koszarach w Choszcznie. W uroczystości będą mogły wziąć udział rodziny i znajomi nowych żołnierzy 14 ZBOT.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński