Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fatalne wieści dla kierowców. Najpewniej opóźni się termin oddania wiaduktu w ciągu al. Monte Cassino w Koszalinie [ZDJĘCIA]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Nowy wiadukt miał kosztować blisko 36 mln złotych. Będzie kosztować więcej. O ile? Wykonawca prac wnioskuje o zwiększenie puli środków o ponad 14 mln złotych.
Nowy wiadukt miał kosztować blisko 36 mln złotych. Będzie kosztować więcej. O ile? Wykonawca prac wnioskuje o zwiększenie puli środków o ponad 14 mln złotych. Radek Koleśnik
Dla Koszalina aleja Monte Cassino w ciągu krajowej „szóstki” to ważny element komunikacji miejskiej i ruchu tranzytowego. Do 10 stycznia 2023 roku miała zakończyć się budowa wiaduktu w ciągu drogi. Niestety, raczej nierealne jest dotrzymanie tego terminu.

To zła wiadomość dla zmotoryzowanych mieszkańców Koszalina. W styczniu korki w mieście wcale nie będą mniejsze. Choć jeszcze kilka tygodni temu z ratusza płynęły zapewnienia, że „nie ma żadnych zaburzeń w harmonogramie prac”, dziś już wiadomo, że termin oddania nowego wiaduktu w ciągu al. Monte Cassino w Koszalinie jest praktycznie niemożliwy do dotrzymania. Nieoficjalnie mówi się o przedłużeniu prac budowlanych o dwa do trzech miesięcy.

O terminy i finanse zapytaliśmy przedstawiciela wykonawcy. Kierownik budowy wiaduktu zdecydował już nie udzielać informacji i odesłał nas do Urzędu Miejskiego w Koszalinie. Zatem pytamy.

- W sierpniu wykonawca jeszcze mieścił się w harmonogramie. To się zmieniło, dlatego poważnie obawiamy się o dotrzymanie umówionego terminu – mówi Andrzej Kierzek, zastępca prezydenta Koszalina.

– Wykonawca kilka razy wnioskował o zmianę daty odbioru obiektu. Powoływał się głównie na trudności w zdobyciu materiałów, spowodowane agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Dotąd nie podpisaliśmy aneksu do umowy, ale oceniając zaawansowanie i tempo prac można już ostatecznie stwierdzić, że styczniowy termin jest niemożliwy do dotrzymania.

Rozbiórką, projektem i budową nowego obiektu zajmuje się konsorcjum dwóch firm z liderem Intop Skarbimierzyce. Zobowiązało się zrealizować zadanie za blisko 36 milionów złotych. I tu zaczynają się kolejne schody. Od kilku tygodni trwają negocjacje dotyczące ceny.

- Wykonawca, ze względu na inflację i ogromne podwyżki cen betonu i stali, wnosi o podwyższenie wynagrodzenia o ponad 14 milionów złotych – wskazuje Andrzej Kierzek.

Wniosek jest wciąż badany przez miasto – urzędnicy skrupulatnie sprawdzają cały kosztorys.

– Weryfikują zapisy umowy, które dokładnie regulują, jaką część wydatków musimy uznać. Możemy na przykład podwyższyć wartość tylko wykonanych, a nie zaplanowanych prac – precyzuje wiceprezydent Kierzek.

Również w przypadku ceny inwestycji aneksów do umowy nadal nie podpisano. Decyzja to, jak słyszymy, kwestia najbliższych dni.

Przypomnijmy, koszaliński wiadukt został wybudowany w 1971 roku. W marcu 2020 roku został zamknięty dla ruchu z powodu złego stanu technicznego. 21 października ubiegłego roku, w trakcie odkuwania jednego z przęseł, północna nitka konstrukcji zawaliła się. Kawałek konstrukcji spadł i zablokował ulicę Batalionów Chłopskich, która pozostawała otwarta dla ruchu. Śledztwo w sprawie katastrofy budowlanej wszczęła koszalińska prokuratura. Postępowanie jest w toku. Dalsze czynności uzależnione są od opinii biegłych, którzy badają dokumentację tej sprawy.

Katastrofa budowlana w Koszalinie. Zawalił się wiadukt w Alei Monte Cassino

Katastrofa budowlana w Koszalinie. Zawalił się wiadukt w Ale...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński