Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fala kulminacyjna dojdzie do Szczecina na dniach. Wszyscy są w gotowości

Fot. Internauta
Woda zalała drogę wojewódzką w Starej Rudnicy.
Woda zalała drogę wojewódzką w Starej Rudnicy. Fot. Internauta
Przy Moście Długim stan alarmowy jest przekroczony o 3 cm. Fala kulminacyjna powodzi dojdzie do Szczecina 2 lub 3 czerwca.

Od wczoraj woda przy Moście Długim podniosła się o prawie pół metra i wynosi 583 cm. Stan alarmowy przekroczony jest o 3 cm. Urzędnicy uspokajają, że woda powoli opada po cofce, która miała miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek.

- Zgodnie z prognozami jutro stan wody przy Moście Długim powinien wynieść ok. 559 cm - informuje Tomasz Klek z Biura Promocji i Informacji urzędu miasta.

Jak tłumaczy Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie, wysoki stan wody jest efektem nałożenia dwóch czynników - wezbranej Odry i lekkiej cofki spowodowanej wiatrem północnym.

Stan wody w Świnoujściu wskazuje na to, że poziom Bałtyku obniża się. W najbliższych dniach powinien osłabnąć też niekorzystny wiatr.

- Jeżeli takie przewidywania się sprawdzą, wpływ fali spływającej Odrą na stany wód w Szczecinie będzie osłabiony przez zanikającą cofkę - uspokaja Tomasz Klek. - Oznacza to, że dzisiejsze stany wody w Szczecinie nie powinny zostać w najbliższych dniach przekroczone.

Czekając na falę kulminacyjną w Szczecinie:

Władze nie próżnują i dmuchają na zimne. Trwają przygotowania przed nadejściem fali kulminacyjnej, która ma nadejść - w zależności od rozwoju sytuacji - 2 lub 3 czerwca.

Rozpoczęły się prace zabezpieczające przy rzece Płonia przy ulicy Przybrzeżnej w Dąbiu.

W miejscach narażonych na zalanie zgromadzono ponad 300 ton worków z piaskiem. W gotowości jest 65 osób - pracowników interwencyjnych z ZDiTM, szczecińskiego Przedsiębiorstwa Eksploatacji Urządzeń Komunalnych oraz dwie wywrotki. Na Wyspie Puckiej i w Zdrojach odbywa się całodobowy monitoring wałów.

- W razie pogorszenia się sytuacji na Wyspie Puckiej i w Dąbiu zostaną uruchomione punkty, w których będzie można uzyskać pomoc i informacje - dodaje Tomasz Klek.

500 osób czeka w gotowości na ewakuację.

Na Wyspie znajduje się około 500 osób. W razie ewakuacji zabezpieczono transport, posiłki oraz miejsca w szczecińskich szkołach.

Przed przesiąkaniem zabezpieczono wał na Wyspie Puckiej w miejscach, w których woda przeciekała w październiku 2009 roku. W niektórych miejscach podwyższono też wał na do dwóch metrów. Natomiast od strony wody wał zabezpieczono dodatkowo folią. Zabezpieczono również przepompownię melioracyjną.

Na Wyspie znajduje się również 300 metrowa zapora napełnianą wodą.

- Na Wyspie Puckiej oraz na Prawobrzeżu straż miejska prowadziła akcję informacyjną wśród mieszkańców - podkreśla Tomasz Klek. - Strażnicy odwiedzali wszystkie domy tak, aby każdy mieszkaniec terenów zagrożonych zalaniem lub podtopieniem został poinformowany o ewentualnym zagrożeniu. Rozdawane były także ulotki.

Z Wyspy Puckiej ewakuowano zostało 7 krów do Wysokiej Gryfińskiej.

Przygotowania na Prawobrzeżu:

Działania prewencyjne prowadzone są również w rejonie ul. Gdańskiej, gdzie zgromadzono worki i piasek. Studzienki zabezpieczono kauczukowymi korkami ZWiK zabezpieczył także Oczyszczalnię Ścieków w Zdrojach.

- Dziś zostanie zamknięta część ulicy Dobrej Nadziei na Wyspie Puckiej, wzdłuż wału przeciwpowodziowego - dodaje Tomasz Klek. - Ulica dostępna będzie tylko dla pojazdów służb porządkowych i ratunkowych, a także dla ciężarówek wiozących piasek

Ul. Szklana w Podjuchach pod wiaduktem kolejowym została zalana i obecnie jest nieprzejezdna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński