Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fabryka Wody w Szczecinie robiona jest "w terminie", ale na otwarcie inwestycji możemy poczekać

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Fabryka Wody. Stan budowy 3.06.2022
Fabryka Wody. Stan budowy 3.06.2022 Fabryka Wody
Ostatnie zdjęcia z budowy szczecińskiego aquaparku pokazują, że inwestycja idzie do przodu, ale wciąż bardzo dużo rzeczy jest do zrobienia. Wykonawcy zostało niespełna pół roku. Nawet jak się wyrobi, to Fabryka Wody otworzy się dopiero za rok.

Zgodnie z umową budowa ma się zakończyć pod koniec roku. Ale sami urzędnicy przyznają, że pracy do wykonania zostało bardzo wiele.

- Trwają roboty wykończeniowe. Przestrzeń do zagospodarowania jest ogromna i tak samo ogromny jest zakres robót do zrealizowania - przyznaje Piotr Zieliński z Fabryki Wody, komentując wysłane do mediów zdjęcia.

Ekipy wykończeniowe pracują we wszystkich segmentach obu budynków Fabryki Wody. Wykonywane są jastrychy, sufity napinane, prowadzone są prace dekarskie w obrębie saunarium. Montowane są drzwi aluminiowe oraz windy. W rejonie niecek basenowych układane są płytki gresowe, a na samych nieckach wykonywana jest hydroizolacja. Z kolei przestrzenie Centrum Edukacyjnego wypełniają się kolejnymi elementami wystaw.

Prace toczą się również na zewnątrz. Trwa zabetonowywanie płyty kaskady wodnej, wykonywane są podbudowy pod murki toru lodowego i amfiteatru. Prowadzone są prace brukarskie i drogowe przy parkingu, obok budynku basenowego. Wykonawca rozpoczyna również prace przy montażu instalacji fotowoltaicznej na wiacie do ładowania samochodów elektrycznych.

Urzędnicy (inwestycję finansuje miasto przez powołaną spółkę miejską) oraz wykonawca zapewniają, że prace idą zgodnie z harmonogramem i powinny się zakończyć jesienią (w IV kwartale tego roku).

- To wtedy wykonawca ma zgłosić nam gotowość do rozpoczęcia procesu odbiorowego, prowadzącego finalnie do uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Odbiory oraz rozruchy, zgodnie z kontraktem mają potrwać do 6 miesięcy od zakończenia prac budowlanych. Z uwagi na poziom skomplikowania instalacji i systemów, jak i samą wielkość kompleksu, trudno wskazać czy faktycznie będzie to 3 czy 6 miesięcy - dodaje Piotr Zieliński.

Otwarcie szczecińskiego aquaparku. Poczekamy nawet rok

Oprócz odbiorów trzeba będzie jeszcze m.in. przeszkolić załogę.

- Wszystko musi być dokładnie sprawdzone i przede wszystkim chcemy mieć pewność, że jest bezpieczne dla użytkowników. Potrzebować będziemy również czasu na przeszkolenie osób zajmujących się obsługą. Mając na względzie powyższe terminy kontraktowe, technicznie nie ma możliwości, aby tak duży i skomplikowany obiekt otworzyć w tym roku. Dokładamy jednak starań, aby otwarcie odbyło się w pierwszym możliwym terminie po zakończeniu prac odbiorowych, rozruchowych i szkoleń, a więc na pewno w 2023 roku - deklaruje.

Aquapark może być jedną z niewielu inwestycji w Szczecinie, która powstanie w terminie. Ani koronawirus, ani wojna na Ukrainie nie spowodowały na razie większych perturbacji, choć problemy były i są.

- Obiekt powstaje w trudnym okresie. Najpierw pandemia Covid-19, a teraz wojna na Ukrainie. Te dwa globalne czynniki miały niewątpliwie wpływ na realizację prac budowlanych. Problemy z dostępnością materiałów budowlanych i komponentów do elektroniki, zakłócenia łańcucha dostaw, jak i kwestie kadrowe związane z absencjami czy też brakami na rynku pracowników budowlanych miały miejsce. To rzutowało na poszczególne etapy harmonogramu robót, natomiast nie doprowadziło do przestojów czy też paraliżu inwestycji. Z takimi sytuacjami przez ostatnie miesiące, spotykali się i spotykają się nadal wszyscy inwestorzy - prywatni jak i publiczni. Fabryka Wody nie jest tu wyjątkiem. To czynniki niezależne od nas, których nie dało się przewidzieć w momencie rozpoczęcia prac w 2019 roku - tłumaczy Zieliński.

Mimo tych trudności, wykonawca jak na razie nie zgłosił roszczeń o zwiększenie budżetu.

- Na dzień dzisiejszy kwota kontraktu nie zwiększyła się ze względu na wzrost cen materiałów czy usług - Generalny Wykonawca na dzień dzisiejszy nie wystąpił z takimi roszczeniami, nie prowadzimy również rozmów na ten temat, choć nigdy nie możemy wykluczyć, że taka sytuacja będzie miała miejsce w przyszłości - przyznaje Zieliński.

Inwestycja powstaje u zbiegu ulic 1 Maja, Emilii Szczanieckiej i Bożeny. Projekt inwestycji wykonało biuro projektowe DreamWorlds by TKHolding. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm w składzie: ALSTAL Grupa Budowlana sp. z o.o. sp.k. i ALSTAL Real Estate sp. z o.o. Koszt inwestycji to ponad 349,7 mln zł. Wykonawcą wyposażenia Edukatorium jest MAE MULTIMEDIA ART. & EDUCATION SP. Z O.O. Koszt wykonania wystawy to 25,8 mln zł.

Tak wyglądała Arkonka 15 lat temu!

Arkonka kiedyś. Jak wyglądało szczecińskie kąpielisko? Ile t...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński